273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja mechaniczna w pralni

Pomieszczenie pralnia w domu jednorodzinnym o wymiarach ok 2,5x3,3m średnio ok ~1,9m (skos) bez okna. Temp w pomieszczeni zawsze ok 24st.C
Firma wykonała wentylację i sprawdziła przepływy i odpowiedziała wszystko jest w porządku a mimo to w pralni żona narzeka że po wypraniu 3 dni ciuchy sną a jak jakieś grubsze ubrania czy spodnie to potrafią do tygodnia.
wywiew działa bo czuć bardzo słabo, że coś wyciąga.
Myślałem, że to kwestia otworu nawiewnego w drzwiach ale nawet przy otwartych drzwiach suszenie wywieszonych w pomieszczeniu rzeczy trwa długo.
Czy tak powinno być?

Pytam bo na starych blokach NRDowskich przy łazience jeszcze mniejszej bez okna z wentylacją naturalną, żona mówi wieczorem wywiesza pranie a jak rano wraca z pracy to miała zawsze suche. Ja się upierałem przy wentylacji mechanicznej no i teraz mi głupio, że ma taki problem.

Dane techniczne: rekuperacja saver 600 czy jakoś tak.

Zmierzona przez instalatora ponoć wartość 1,6 wymiany na godzinę.
Czy 3 wymiany wystarczą a może 4 na h?

Witam

Jestem specjalistą w branży wentylacyjnej. Powiem Panu, że 4 krotna wymiana na h to minimalna jaką się stosuje w mieszkaniach. Krotność wymiany jest dobierana przedewszystkim do przeznaczenia pomieszczenia. W pana przypadku dla pralni zalecana wymiana powietrza to 7 krotna. Przy Pana kubaturze lekko ponad 15m3 x 7 krotności daje ok 105-110 m3/h i to taką wydajność powinien mieć Pana wentylator. Co za tym idzie będzie to wentylator fi100 (najlepiej z higrostatem). Pozdrawiam Hubert

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.