Gość: Bartosz
2016-06-01 00:39
wentylacja mechaniczna w pralni
Pomieszczenie pralnia w domu jednorodzinnym o wymiarach ok 2,5x3,3m średnio ok ~1,9m (skos) bez okna. Temp w pomieszczeni zawsze ok 24st.C
Firma wykonała wentylację i sprawdziła przepływy i odpowiedziała wszystko jest w porządku a mimo to w pralni żona narzeka że po wypraniu 3 dni ciuchy sną a jak jakieś grubsze ubrania czy spodnie to potrafią do tygodnia.
wywiew działa bo czuć bardzo słabo, że coś wyciąga.
Myślałem, że to kwestia otworu nawiewnego w drzwiach ale nawet przy otwartych drzwiach suszenie wywieszonych w pomieszczeniu rzeczy trwa długo.
Czy tak powinno być?

Pytam bo na starych blokach NRDowskich przy łazience jeszcze mniejszej bez okna z wentylacją naturalną, żona mówi wieczorem wywiesza pranie a jak rano wraca z pracy to miała zawsze suche. Ja się upierałem przy wentylacji mechanicznej no i teraz mi głupio, że ma taki problem.

Dane techniczne: rekuperacja saver 600 czy jakoś tak.
Gość: Bartosz
2016-06-02 23:23
Re: wentylacja mechaniczna w pralni
Zmierzona przez instalatora ponoć wartość 1,6 wymiany na godzinę.
Czy 3 wymiany wystarczą a może 4 na h?
Gość: Hubert
2016-06-14 16:13
Re: wentylacja mechaniczna w pralni
Witam

Jestem specjalistą w branży wentylacyjnej. Powiem Panu, że 4 krotna wymiana na h to minimalna jaką się stosuje w mieszkaniach. Krotność wymiany jest dobierana przedewszystkim do przeznaczenia pomieszczenia. W pana przypadku dla pralni zalecana wymiana powietrza to 7 krotna. Przy Pana kubaturze lekko ponad 15m3 x 7 krotności daje ok 105-110 m3/h i to taką wydajność powinien mieć Pana wentylator. Co za tym idzie będzie to wentylator fi100 (najlepiej z higrostatem). Pozdrawiam Hubert