273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

redukcja - strata

Witam! Mam wentylator wyciągowy o wydajności znamionowej 180 m3/h o przekroju "wydechu" 125mm. Zastosowałem redukcję na 100mm. Czy dużo straciłem? Czy warto przerobić wlot do komina na 125 mm? Wentylator pracuje w modelarskiej komorze lakierniczej.
Będę wdzięczny za odpowiedź!

Przy zadanych parametrach czyli przepływ 180 m3/h i średnicy 125mm prędkość powietrza wynosi 4,1 m/s, średni opór ok. 1,8 Pa/m. Przy zmniejszonej średnicy 100mm prędkość wzrasta do 6,4 m/s, średni opór wzrasta do ok. 5,3 Pa/m. Oczywiście przy założeniu, że mamy do czynienia z prostą rurą, bez kształtek po drodze. Teraz zadanie dla Ciebie - policzyć jaka jest długość zawężonej instalacji i dotrzeć do charakterystyki wentylatora. To Ci da orientacyjną odpowiedź o ile spada wydajność Twojego wentylatora przy zawężonej instalacji.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.