281
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Prawisłowa izolacja rur chłodniczych w klimatyzacji mieszkaniowej

Witam,
mam pytanie do madrych głow z forum. Mianowicie mamy montowana klimatyzacje w mieszkaniu. Firma która wykonuje montaż poprowadziła instalaxje bez izolowania z osobna rurek z ciepłem i gazem. Wszystko jest razem.
Wg nas jest to żle zrobione ale firma twierdzi ze nie ma takiej konieczności.
Jesli jest tak jak my myślimy to czy możemy podeprzec sie jakimis normami badz tez przepisami z których to wynika jak powinny byc wyizolowane rurki?

Andrzej

Witam

Odnośnie norm to wygląda to tak: kładą Panu płytki w domu i po robocie stwierdza Pan, że fugi są strasznie krzywe. Wykonawca twierdzi, że nie muszą być proste. Czy mamy na to jakieś normy. NIE-PO PROSTU MAJĄ BYĆ PROSTE i koniec kropka. I tutaj pytanie czy nie ma konieczności? Jest konieczność izolowania ze względu na stratę energii, oraz niepotrzebny kondensat.

Dziękuje za odpowiedz, jednak potrzebne mi sa jakies przepisy czy normy - inaczej nie wygram
pozdrawiam

Dz.U. Nr 75, poz. 690 - załącznik nr 2 - gdzie mowa o grubości izolacji dla instalacji ogólnie chłodu w zależności od średnicy wewnętrznej rury.

1.5. Izolacja cieplna przewodów rozdzielczych i komponentów w instalacjach centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej (w tym przewodów cyrkulacyjnych), instalacji chłodu i ogrzewania powietrznego powinna spełniać następujące wymagania minimalne określone w tabeli.

Dziekuje bardzo mam nadziej ze to nam pomoże

Witam,
czy moge prosic do pan jakis kontakt? Chodzi mi o osobe która popowiedziałą DZ.U.
Niestety developer nie odniósł sie do tego przewisu wogóle - opisał tylko ze wymóg osobnej izolacji rurek chłodniczych jest ale przy wilgotnosci powyzej 70% a taka wilgosnosc gdzie rurki zostały poprowadzone tzn. mieszkanie nie wystepuje.
Chce to dac na droge sądową - prosze o jakis kontakt w związku z tym.
pozdrawiam

Czy moge prosic o jakis kontakt do Pana/ Pani?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.