273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Pompy ciepła - rewelacja


Nie musze dzwonić, bo wiem to z doświadczenia. Jeśli swoją wiedze czerpiesz z tego co opowiadają Ci producenci to zostaw ją raczej dla siebie.

witam
a co gdybym chciał ogrzewać dom klimatyzatorami inverter np. mono split. Zakładam że temperatura pracy urządzeń to max -15C zewn. gdy jest niżej to dogrzewam kominkiem. Oczywiście wydajność grzewczą dobieram pod kątem -15C czyli przewymiarowuję. czy to się opłaca? minimalne cop 3.6
Tylko nie zamawiaj ich u melasy bo za 6 lat napewno przyjedzie wymienić sprężarkę..no i skasować kupę forsy:)
Bo ile taka sprężara kosztuje .. 8 kW? Ostatnio kupowałem regenerowaną 18 KW za 850 zł :)
Aha ..i nie była ona do p.c. tylko do przewymiarowanej klimatyzacji z bezpośrednim odparowaniem - żeby nie było że się coś popsiuło..:)

Melasa nie handluje pompami ciepła, ani tym bardziej nie oszukuje klientów. Odradzam za to ich stosowanie każdemu kto mnie o to zapyta, pomimo, że pracuję w branży. Uważam, że tradycyjne żródła ciepła są na razie bezkonkurencyjne. I to zarówno pod względem ekonomicznym jak również eksploatacyjnym. Jestem z kolei za to zwolennikiem odzysku ciepła w układach chłodniczych, oczywiście w rozsądnych granicach, wychodzę bowiem z założenia, że chłodnictwo jest głównie po to by chłodzić, nie zaś po to by zapewnić ciepło.

Całe szczęście że nie wszyscy inwestorzy trafiają do Ciebie :)

Jak przyjdzie do wymiany spręzarki po kilku latach to entuzjazm zdecydowanie opadnie
A ile ta sprężarka może kosztować ?? - 3 tys z wymianą ?? tyle co miesiąc grzania olejem :))
POMPY CIEPŁA RZĄDZĄ !!!

Zawsze lepiej zaizolować, i nie ma zmartwienia, ani awariami, ani wymianami, ani substancjami kontrolowanymi, i pełen konfort przy niskich rachunkach. No i nie trzeba spotykać niekulturalnych, "historyków" budownictwa.

Zawsze lepiej zaizolować, i nie ma zmartwienia, ani awariami, ani wymianami, ani substancjami kontrolowanymi, i pełen konfort przy niskich rachunkach. No i nie trzeba spotykać niekulturalnych, historyków budownictwa.
Niech mi Pan proszę wyjaśni co to są te "substancje kontrolowane". Bo tyle razy już to słyszę i ciągle się zastanawiam. Tylko proszę jasno i konkretnie.

może w googlach dużo jest, bo TB to raczej może ci napisać co to jest to pierwsze, czyli izolacja.

Od dwóch miesięcy użytkuję pompę ciepła IVT z ogrzewaniem podłogowym oraz wentylacją mechaniczną.
Monitoruję również koszty elektryczne i jestem wręcz zachwycony. Wbrew dziwnym opiniom gorąco je polecam.
Nie chcę w tym miejscu ani polecać,ani odradzać montowania pomp ciepła konkretnych firm.
Twoje zachwyty są jednak przedwczesne.Być może jest tak rewelacyjnie ale z reklamą wypadałoby poczekać do prawdziwej zimy.
Przy okazji nie zapomnij o regularnych przeglądach .Mogę przesłać Ci zdjęcie takiej pompy IVT ,która nie była serwisowana.
Pozdrawiam.

który z ivt masz kolektor Krzysiu i za ile?
http://www.ivt.se/products.asp?lngID=455&lngLangID=1

krzysio odezwij sie
podaj jakiego typu masz pompę i koszt kompletnej instalacji
bardziej interesuje mnie jednak czy oprócz poboru prądu możesz monitorować w tym samym czasie produkcję ciepła przez pompę np. licznikiem ciepła za pompą po stronie grzewczej
taki materiał bardzo by sie przydał do analizy szczególnie jak byłby po sezonie grzewczym

Podejrzewam że Krysio to jakaś podpucha po pojawieniu się postu negującego pompy ciepła.
Ja nie znam sie na IVT- jedynie na NIBE. Tu mogę podać pełne koszty pompy ciepła i instalacji c.o. opartej na podłogówce.
Odnośnie liczników ciepła - jeszcze mi sie nie zdażyło aby klient chciał wydać na to pieniądze.
Zresztą służyć one mogą jedynie do oceny charakterystyki cieplnej obiektu a tym samym pozwalają na zweryfikowanie założeń projektowych odnośnie strat ciepła obiektu.

wyjechałem z tym licznikiem bo wówczas byłoby jasne:
pompa wyprodukowała x GJ ciepła w sezonie, zużyła do tego
y kWh energii elektrycznej i to mozna przeliczyc na inne nosniki ciepła, do tego cena instalacji i mamy jasność co stosować a co nie
Pozdrawiam, miłej zabawy sylwestrowej

ależ na tej jasności nikomu nie zależy. poczytaj inne posty wcześniej, lepiej poisać .... 1/4 , no a nasza ... 1/5 , o to my nowszy modelik 1/6 i to wszystko ,zauważ ciekawski, w oderwniu od drogiego kolektora, po co się w ziemi bebrać. czy powietrze/powietrze czy odwiert to te same 1/6 . ile razy widziałem jak rurki w wykopie jedna na drugiej wężykiem kółkami, były gęsto upychane.

Bardzo niesprawiedliwa ocena Panie Kufel - i nie poparta żadnymi racjonalnymi przeslankami.
Producenci przedstawiają wierzytelne karty katalogowe - sam sprawdzałem ich poprawność na drodzę powyżej opisanej procedury oraz licznika prądu na obwodzie pompy ciepła - wyniki były korzystniejsze aniżeli w katalogu.
Dyskusja odnośnie sprawności pomp jest kompletnie bez sensu...przypomina mi tą sprzed kilkunastu lat gdy dyskusja dotyczyła kotłów kondensacyjnych - paplanina tego samego typu. Jak to możliwe? Ale czy na pewno? itp.
Teraz nikt już tego nie neguje choć ich sprawność wg polskich normowych algorytnów wynosi ponad 108% :) A to też przecież bzdrura
Teraz już nikt się nie zastanawia nad sensem stosowania pomp ciepła. Oczywiście w stosunku do gazu ziemnego jest to jeszcze nieekonomiczne. Ale jeśli alternatywą jest LPG lub olej to nie należy mieć obiekcji - zwrot po 3-4 latach

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.