273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

obliczenie energii wyrzucanej przez wentylator

Jaki par. 133? W warunkach tech. paragraf ten mówi o inst. ogrzewczych. O odzysku mówi par. 151, który wg projektu zmiany rozporządzenia dostępnego na stronie Ministerstwa zmieniany nie będzie? Co zatem gość cytuje? Poza tym jaka zmiana będzie od stycznia?? Proszę o wyjaśnienie.
Czy ktoś może jednak wyjasnić tę kwestię. Czy tylko zamęt "gościa

przestańcie facetowi mieszać...
kiedyś liczyłem takie coś dla wydajności 1000 m3/h i wyszło że rocznie w komin idzie 2-4 tys zł. ( na kzdym 1 tyś m3/h)
ale to było dla innej temperatury wewnątrz , no ceny energi sprzed 2-3 lat.. Tobie może wyjść 2x więcej.
Jakbyś chciał sam policzyć to musisz dorwać tabele stopniodni dla twojego rejonu, współczynniki korekcyjne dla innych temp. wewnętrznych i cene GJ ogrzewania.
Tak na marginesie to widzę, że nie zajmuje się Pan zawodowo wentylacją, więc raczej sugerowałbym samemu zbyt wiele nie mieszać z centralami, bo może sie okazać że coś nie zadziała... niech Pan podpyta jakąś firmę o ofertę i "przy okazji o obliczenia" ewentualnie zapłaćcie komuś za doradztwo kilka złociszy i będzie wtedy pewne.
ps. nie wiem z jakiego powodu to powietrze jest wyrzucane ( technologia?, pyły?, higiena?....) bo może wystarczy część podmieszać i zawrócić...
ten odzysk ciepłą tez nie jest taki cudowny - zwłaszcza w esktremalnych sytuacjach.
W razie jakiś pytań moze Pan się kontaktować do mnie na maila- postaram się coś pomóc bezinteresownie, ale całej roboty za Was nie odwale :P
sweeper2@wp.pl

Panie mariuszu ostatnie pytania dotyczyły raczej kwestii prawnych

Pozwolę sobie raz jeszcze ponowić prośbę - czy ktoś wie coś ewentualnych zmianach/projektach w rozporządzeniu MI a dot. stosowania odzysku od 2000 m3/h

Podaję wzór;
W = V x gp x Cp xDt x t
W [kWh]
gp - gęstość powietrza [kg/m3]
Cp - ciepło właściwe powietrza [k/Jkg x K]
Dt - różnica temperatur [st.K]
t - czas [h]
Pozdrawiam

Nie podałem V - strumień powietrza [m3/h]
Przepraszam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.