273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

jakość powietrza

a prusaki to zapewne ssaki...
Do zobaczenia!

odpuść mu pan to prostak, po co klopoty.

...i do tego gada sam ze sobą ..hmmmm :)

weż się gościu zaizoluj ...najlepiej od środka

Jestem zdegustowany treścią a przede wszystkim formą tego co powyżej napisano. Forum, które było początkiem mojej edukacji w dziedzinie wentylacji staje się śmietniskiem pyskówek. Nie miałem zamiaru wypowiadać bo myślałem ,że wypowie się osoba o wiedzy w temacie nieporównywalnie większej. Ale do rzeczy. Oto moje uwagi.
Panie Łukaszu!
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem wetylacji jest centralka z odzyskiem ciepła (rekuperator). Takie centralki (np. Systemair) posiadają filtr powietrza klasy Eu7. Musiałbyś poszukać jakiej średnicy cząsteczki zatrzymuje taki filtr. Cząteczki dymu są b. małe - ok 1 mikrometr.
Napewno zatrzymane zostaną towarzyszące dymowi sadze, które zatrzyma tkanina filtracyjna na czerpni, o niższej klasie.
Oczywiście można zastosować czujnik jakości powietrza (działają na mieszaninę gazów; farby, kleje, meble, dym papierosowy i to co wydychamy). Sygnał o wartości przekraczającej nastawioną wchodzący na analogowe wejście sterownika generowałoby sygnał na zamknięcie przepustnicy on/off przed centralką.
Centralki posiadają również nagrzewnice elektryczne.
Zastosowanie wodnej zasilanej z obiegu c.o. wiązałoby się z koniecznością zastosowania termostatu przeciwzamrożeniowego, tzw. frosta i zaworu regulacyjnego 3-drogowego z regulacją ilościową. Przy ujemnych temperaturach zewnętrznych musiabyś zapewnić nieprzerwane zasilanie czynnikiem grzewczym aby w razie zadziałania frosta jego obieg został przesterowany ze zbocznikowanego zamkniętym zaworem 3-drog. na nagrzewnicę. Ponadto czynnik grzewczy musi mieć odpowiednią temperaturę, napewno wyższą niż potrzebna dla ogrzewania podłogowego.
Żeby wentylować tylko określone pomieszczenia, np sypialnie w nocy też można zastosować przepustnice on/off sterowane np. wg programu czasowego. Trzeba wtedy utzymać stałe nadciśnienie w głownym kanale nawiewnym. W uproszczeniu - synał z czujnika ciśnienia pośrednio reguluje obrotami wentylatorów. Niestety nie obsłuży tego żaden typowy układ automatyki producenta centrali.
Sterowanie wydatkami na kratkach w poszczególnych pomieszczeniach czujnikami jakości powietrza byłoby dodatkową komplikacją. Do takiej aplikacji odpowiedniejsze chociaż droższe byłyby czuniki CO2. Można również nastawami odpowiednich wartości progowych sterować włączeniem i biegami centrali.
Potencjalnie można zrobić wszystko ale napewno trudno Ci będzie znaleźć speca, który zechciałby to zrobić dla tak małego obiektu. O kosztach nie wspominam.
Moim zdaniem wystarczy dobrej jakości centralka z typową automatyką. Oczywiście bardzo ważny dobry projekt instalacji, właściwie organizujący przepływy powietrza i porządny montaż.
Osobiście polecam jeszcze klimę z pompą ciepła z dobrym COP(powyżej 4).
Pozdrawiam.

I właśnie takich rzeczowych i kompetentnych wypowiedzi na forum oczekujemy - czego przeciwieństwiem są brednie wspomnianego wyżej dyletanta.
Gratuluję tece - inżynieryjnego podejścia do tematu

Czujniki CO2 ... to takie coś istnieje?

Ano istnieje ... dla Pana ..Panie T.B. to abstrakcja..prawda?:)

wg mnie są mierniki CO2, czujnik nie miełby sensu. ale jak Robert twiedzi, że czujnik to to samo co miernik, to chyba najlepszy dowód, że czujnik CO2 to nonsens.

Czujnik tym różni się od miernika, że nie musi pokazywać np. chwilowej wartości ale generuje sygnał zależny od niej. Jest to zazwyczaj analogowe wyjście napięciowe 0-10 V. Taki sygnał może być sterującym dla przeminnika częstotliwości zasilającego np. silnik wentylatora.

To jeżeli CO2 ma być między 400 a 1000ppm do da się to realizować czujnikiem CO2?

Da się realizować.

Gnom i tece dzieki za odpowiedz:) Wojtek i Robert dzieki za poinformowanie o T.B.
T.B kufel czy jak tak sie jeszcze podpisujesz... idz zobacz czy Cie na bartyckiej nie ma, nie obchodzi Cie ile masz klientow, jak swietne sa Twoje systemy itp. w czasie budowy kupowalem w wielu skladach i sklepach, wolalem kupic drozej ale od kulturalnego sprzedawcy...
piszac o dogrzewaniu wodnym powietrza wlasnie o rekuperator mi choddzilo, no ale fakt centrala bedzie na poddaszu (oczywiscie nieogrzewanym) i faktycznie musze to sobie dobrze przemyslec czy nagrzewnica wodna ma sens, pewnie jednak zdecyduje sie na elektryczna, no ale to jest maly problem bo rury mam blisko a zasilanie i tak przeciez bede ciagnal do centrali czyli na dzien dzisiejszy to malo istotny problem. Chociaz tu sie pewnie jeszcze doradze jakiegos fachowca pozniej, bo jesli sie okaze ze nagrzewnica w centrali bedzie ciagnela strasznie duzo pradu to np. zabuduje ja na tym poddaszu w malym pomieszczeniu ktore dogrzeje dam nagrzewnice wodna w ktorej jesli bedzie sie dalo zastosuje glikol, ktory bede dogrzewal woada z CO, ale to jeszcze nie sparawa na dzis. Na tyle co przegladalem strony o tematyce wentylacji to juz zdazylem zauwazyc ze ani tanie ani latwe w wykonaniu te moje pomysly nie sa;) ale wiosna prawie i tak bede kladl kable pod alarm to koszt za rolke kabla i troche przewodow wentylacyjnych teraz jest pomijalny, tylko musze to sensownie opracowac. Pomysl z automatyzacja obrotow wentylatora w cetralce zeby utrzymac stale nadcisnienie w kanale jest wg. mnie bardzo ciekawy. Chyba mimo wszystko przynajmniej czesciowo zdecyduje sie na przepustnice, nie znam wzorow itp. ale wydaje mi sie ze samym garazem da sie zaoszczedzic kubatura to okolo 80m3 czyli jak dobrze pamietam to kilkanascie procent calego domu a podobnym pomieszczen mam jeszcze 3. Mysle ze moze jakos moje wymysly uproscic. np podzielic dom na 3 strefy, kotrym by odpowiadaly 3 biegi obrotow wentylatora, dom jest 3 poziomowy czyli np 1- garaz, kotlownia, pralnia, warsztat 2 - salon, kuchnia, gabinet, lazienka, 3- w sypialnie, lazienka. Wydaje mi sie to rozsadne. Np. w nocy moge moge 1 i 2 strefe wentylowac mniejsza moca np zamiast non stop co 3 godziny przez 30min (tak tylko strzelilem, dobiore to eksperymentalnie) itp (to juz zaleznie od programatora czasowego + ewentualnie mierniki jakosci lub co2).
Tylko istota tego postu byla jakosc powietrza. Mysle ze powiedzmy kupie taki jeden filtr Eu7 i sprawdze jak filtruje sasiadow i wysypisko, jesli jest ok to daruje sobie wtedy zewnetrzny miernik jakosci powietrza jesli nie to miernik dam. O sterowniu stezeniem CO2 tez myslalem, szczrze mialem nadziej ze ten miernik jakosci powietrza dziala tez na CO2 no ale trudno sie mowi. Mysle ze jednak miernik CO2 dam np 1 salonie, ktory w sumie obsluzyl by caly parter i po 1 na sypialnie, nie pamietam dokladnie co to bylo, ale znalazem tu na forum. Widze ze na moje zastosowanie to starczly by ten do pieczarkarni bez wyswietlacza itp bajerow, tylko bym sobie go gdzies odpowiednio wykaliborowal na zadany prog.
Tak jak mowie narazie to jest sprawa glownie kabla, czyli koszt zaden. To ze sterownikow takich nigdzie nie dostane to tez nie problem. Znam sie troche na mikrokontrolerach i mysle ze sam bylbym wstanie takowe sobie zrobic, szczegolnie ze wszystkie dane z czujnikow i miernikow wychodza albo jako prad albo jako napiecie ewentualnie 0/1. W sterowniku bym sobie np. zrobil setup gdzie bym mogl powiedzmy wlaczyc/wylaczyc mierniki jakosci/CO2/temp/wilgotnosci i co tam jeszcze wymysle, przez co zalozmy ze na poczatku zaloze tylko rekuperator i sterowniki ustawialy by tylko czas ewentualnie obroty wentylatorow (no i grzejniki i ogrzewanie podlogowe, bo chce to wszystko miec pod jednym manipulatorem) a pozniej system bylo by latwo rozbudowac dodajac poszczegolne rzecy zgodnie z zapotrzebowaniem. Jakbym chcial dolozyc np miernik wilgotnosci powietrza w kuchni to bym go podpial pod isniejace kable, w manipulatorze ustawil go na "on" i wartosc ktore zalaczaly by wyciag. Wydaje mi sie to wszystko sensowne, ale jak ktos ma jakies konstruktywne uwagi to bede wdzieczny:)
jak ktos dotad dobrnal to nowe pytania:
1. gdzie i za ile mozna kupic przpustnice sterowane elektrycznie, chce sie zorientowac bo kiedys widzialem strsznie drogie (w takiej cenie sam bym pewnie sobie zrobil i sporo zaoszczedzil)
dalsze pytania nastapia, TB zrobil pierwsze wrazenie ale wierze w innych uprzejmych forumowiczow:-)

1. Bez problemu możesz zamontować nagrzewnicę wodną , fakt wymaga zaworu 3 drogowego z siłownikiem ale na pewno będzie najniejszy jaki jest dostępny na rynku, ogrzewanie wodne jest dużo tańsze od elektrycznego, w nagrzewnicy wodnej bez wysiłku można nagrzać powietrze do temperatury czynnika na wylocie a więc przy czynniku 35/20 nagrzejesz do +20C (oczywiście nagrzewnicę trzeba dobrać programem)
Jest jeden warunek, albo pompa cyrkulacujna kotła chodzi cały czas albo kocioł będzie uruchamiany od zygnału z termostatu p-zamrożeniowego (styk zwierny).
2. Co do filtrów to wiadomo że EU7 jest lepszy niż EU5 czy EU4 ale zapachów nie zatrzymuje, ma większy opór początkowy (więc albo zamontyjesz dużą ramkę na kanale albo dołożysz sprężu do wentylatora) i szybciej się brudzi. Można oczywiście przed EU7 zamontować EU4 do wyłapywania zwyklego kurzu i wtedy żywotność EU7 jest długa ale to rozwiązanie ma też oczywiste wady.
3. nie wiem czy pomiar CO2 jest pomiarem najlepszym dla domu. Co prawda wiemy co mierzymy ale może się zdarzyć że to zapachy wymuszą intensywniejszą wentylację.
Tak naprawdę mamy 4 parametry wpływające na intensywność wentylacji wilgotność, stężenie CO2, zapachy i temperaturę.
4. Sterować obrotami i wydatkiem można na 3 sposoby, prostym regulatorem napięciowym silnik 3 1 fazowy - sposób decydowanie najgorszy, wentylatorem z silnikiem tzw. stałoprądowym (np EBM Papst)- poprzez falownik oba ostatnie sposoby są porównywalne z tym że ten pierwszy jest tańszy. Z drugiej strony falownik to taki trochę mini sterownik i można pob niego bezpośrednio podpiąć frosta i nagrzewnicą też by się dało sterować (tak twierdzi zaprzyjaźniony automatyk)
5. A może chłodnica w kanale ? (kanały muszą być izilowane izolacją z membraną np wełna + folia) W lecie jak jest +30 na dworze to bez sensu jest nawiewać je do domu, a tak napływ powietrza odprowadzi trochę zysków ciepła, a może intensywna praca nocna w okresie upałów.

a może intensywna praca nocna w okresie upałów.
tez juz kiedys o tym myslalem i teraz widze ze to musi miec sens skoro ktos z fachowcow o tym pisze:-)
moze Pan/Pani napisac cos wiecej o tej chlodnicy w kanale?? zainteresowalo mnnie to.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.