265
226
264
Strefa ekspertów HVACR

Dopuszczalne stężenie CO

Jaka jest dopuszczalna wartość tlenku węgla w garażu podziemnym

Czesc
Jezeli moje informacje beda ci przydatne ot kilka bez wnikania w szczegoly -
- norma UNE-100-011-91 o wentylacji i powietrzu w lokalach
pkt. 7 -powietrze zew. moze zawierac substancje o poziomach nie wyzszych niz
- 2tlenek siary - micrgr/m3 -80 na rok
- NO2 - 100 na rok
- CO - 10 000 - 8 h
Jezeli chodzi o mase wymiany powietrza w zaleznosci od lokalu w tym przypadku 5 l/ s na kazdy m2
wreszcie najwazniejsze - CO limit max to 50 ppm / 8 h czas max wymiany powietrza
100 ppm / 1 godzina
400 ppm/ 15 minut
odpowiedz koñcowa 400 ppm
Jest to moze niebyt dokladne tlumaczenie z norm obowiazujacych w UE.

Dzięki za pomoc, przyjąłem 100 ppm

Polecam Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 stycznia 2001 (Dz.U. 4) i wcześniejsze z 17 czerwca 1998 (Dz.U. 79) - w sprawie najwyższych stężeń i natężeń czynnikow szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy ....... garaż wprawdzie "środowiskiem pracy" nie jest ale z tego dobrze jest policzyć - przy czy z doświadczenia wiem że wychodzi dziwnie mało powietrza wentylacyjnego tylko dla CO - bo trzeba uzwględnić jeszcze inne związki .... - Miłego liczenia :))) Ro.

Podstawą do obliczania ilości powietrza wentylacyjnego jest wielkość emisji tlenku węgla oraz dopuszczalne stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu, które w garażach ze stanowiskami do pracy ciągłej przyjmuje się 50 ppm ( 55 mg/m3) a w garażach bez stanowisk pracy, przy czasie przebywania 30 minut - 100 ppm (110 mg/m3). Stężenie tlenku węgla w powietrzu atmosferycznym przyjmuje się naogół w wysokości 1 do 5 ppm dla dzielnic mieszkaniowych oraz 10 do 20 ppm dla ulic w zależności od nasilenia ruchu.
Wielkość emisji zależna jest od typu pojazdu, ciężaru, szybkości poruszania się, pochylenia jezdni, warunków eksploatacji (czas biegu jałowego, czas jazdy) oraz liczby pojazdów.
W wytycznych VDI podane są wskaźniki emisji CO, które mogą być stosowane do obliczeń w warunkach europejskich.
Ze względu na wysoki koszt zakupu urządzeń oraz ich eksploatacji zaleca się każdorazowo dokładne obliczanie ilości powietrza wentylacyjnego.
Strumień powietrza wentylacyjnego, podobnie jak w VDI 2053, zaleca się obliczać każdorazowo dla określonej wielkości emisji tlenku węgla oraz dopuszczalnej koncentracji tlenku węgla równej
100 ppm dla czasu przebywania 30 minut oraz
250 ppm dla czasu przebywania 10 minut.
Na koniec wykaz norm
VDI 2053/1969 - VDI Richlinien. Lüftung von Garagen und Tunneln.
VDI 2053/1987 -Blatt 1. Raumlüfttechnische Anlagen fur Garagen und Tunnel Garagen.
ÖNORM M 7603/1982 Teil 1.- Lüftunstechnische Anlagen in Garagen und Strasentunneln. Grundlagen.
ÖNORM M 7603/1982 Teil 2.- Lüftungstechnische Anlagen in Garagen.
BS 7346 - Components for smoke and heat control systems.
Part. 2. Specification for powered smoke and heat exhaust ventilators.
ANSI/NFPA 88 A/1991 - Parking Structures.
ANSI/NFPA 88 B/1991 - Repair Garages.
ANSI/NFPA 90 A/1989 - Standard for the Installation of Air Conditioning and Ventilating Systems.
ANSI/NFPA 91/1990 - Standard for the Installation of Blower and Exhaust Systems for Dust, Stock and Vapor Removal or Conveying.
ANSI/NFPA 70/1991 - National Electrical Code.
PN-73/B-03431 - Wentylacja mechaniczna w budownictwie. Wymagania.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994r w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr.10 poz.46 )
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1989 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. Nr.69 poz.417)
2.2.2 VDI 2053 - Raumlüfttechnische Anlagen fur Garagen und Tunnel
No to na tyle
Pozdrowienia

a jeszcze powiedz Siemanko, gdzie można znaleźć te wszystkie zagramaniczne normy i wytyczne ? (a zwłaszcza te niemieckie w jakimś innym języku np. polskim lub angielskim) - może można w internecie ? (tak jak polskie ustawy i rozporządzenia)
pozdrawiam, Ro.

Polecam artykuł "Zalecenia do projektowania wentylacji garaży i warsztatów naprawczych" Cz. 1 i 2 w "Informacji INSTAL" nr 10/99 i 11/99. Prosto, kompleksowo i łopatologicznie.

Juuurant słoneczko .... a co z "tłumieniem w excelu ? :))))

Niestety spasowałem

Polecam artykuł "Zalecenia do projektowania wentylacji garaży i warsztatów naprawczych" Cz. 1 i 2 w "Informacji INSTAL" nr 10/99 i 11/99. Prosto, kompleksowo i łopatologicznie.
Z JAKIEJ STRONY MOZNA SCIĄGNĄĆ TEN ARTYKUŁ

Witam mam pytanie, mam piecyk ktory opalam drewnem niedawno wymienilam wklad kominowy (zeby się nie dymilo sasiadowi) , ktory jest zamontowany prawidlowo, oprocz tego wszytskie kratki wentylacyjne sa sprawne.Dzisiaj byla u mnie straz pozarna ktora zakomunikowala mi ze u sasiada wydobywa sie tlenek węgla i jego stężenie przekroczyło 3 razy norme (60ppm)u mnie pomiary nie wykazały nic . Chcialabym się dowiedzieć czy to mozliwe ze takie stęzenie utrzymalo sie w mieszkaniu o metrazu 51m2 przy otwartych oknach , jak palić w piecyku skonczyłam o godzinie 15 a straz pomiar robila o 21

Hej u nas w lazience czujnik pokazal 250 ppm,a w pokoju 90.pi 15 min spadlo d zera.To bylo w normie i nic nam nie grozi?dodam,ze moja zona jest w ciazy

Na pytania: grozi mi zaczadzenia - odpowiadają czujniki czadu. Są wykonane wg wytycznych, które można pewnie znaleźć na forum w internecie, ale działają natychmiast w waszych pomieszczeniach i chronią przez śmiercią / kalectwem. Więc zamiast siedzieć przed komputerem - zasuwaj do sklepu, po czujnik, przewietrzysz się przy okazji.

Dopuszczalne stężenia gazów toksycznych (CO; NO; NO2) w hali garażowej określa norma PN-EN 50545-1.
Dla Co są to wartości:
alarm 1 poziomu - 30ppm (średnia ważona za 15 min.)
alarm 2 poziomu - 60ppm (średnia ważona za 15 min.)
alarm 3 poziomu - 150ppm (średnia ważona za 1-5 min.)

Także warto wybierać urządzenia spełniające normę i będzie ok.

Tu jest sporo przepisów:
msr-electronic.pl

Dzisiaj skasowałem na czujniku wartośc 46 ppm czujnik kindle .
Mieszkanie z aneksem kuchennym około 40 m2 .
Piec gazowy co, CWU , zamontowany na ścianie czujnik około 0,5 od pieca .
Piec nectra top z OTWRTĄ KOMORĄ SPALANIA . roczne spalania gazu około 600 700 m3 . czy to powinno mnie zaniepokoić .

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.