Gość: czoczok
2010-02-02 12:02
najlepsza wentylacja.
witam, jestem własnie na etapie wykończeniowej basenu publicznego. wymiary niecki to ok. 12x6m i gł do 120cm. chciałbym uzyskać informację na temat polecanych przez Was systemów wentylacji. Chodzi o to by była jak najmniej awaryjna, wydajna i generalnie aby stosunek ceny do oferowanej jakości był odpowiedni.
Gość: gnom gnom
2010-02-11 18:18
Chętnie pomogę.
Biorąc pod uwagę złożoność problemu jakim jest analiza kosztów eksploatacyjnych i inwestycyjnych różnych systemów wentylacji i różnych producentów oraz wzięcie pod uwagę dodatkowo aspektu niezawodności i szybkości działania serwisu proponuję wykonanie takiej usługi w cenie promocyjnej 20'000 PLN netto. Nietrafiony wybór już przy realizacji może kosztować o wiele więcej.
Gość: jan
2010-02-16 12:16
Re: najlepsza wentylacja.
Co jest tanie , to jest drogie , zawsze !
Dobra i skuteczna instalacja wentylacji kosztuje powyżej 20 tys netto . Jak to zrobią budowlańcy , to zaplacisz tanio ale w efekcie końcowym poprosisz jednak specjalistow i doplacisz , decyzja nalezy do ciebie.
Gość: Korol
2010-02-17 23:56
Re: najlepsza wentylacja.
Skoro jest to basen publiczny, to chyba jest jakiś projekt?
Gość: gnom gnom
2010-02-22 18:39
Koszt analizy
Janie , ja nie pisałem o cenie wentylacji tylko o koszcie wykonania analizy i wybranie jak najbardziej efektywnego systemu wentylacji.
Gość: jan
2010-02-26 17:55
Re: najlepsza wentylacja.
Nauka i wiedza kosztuje. Jak napisał poprzedni gość i to ma racje , jest basen publiczny to i musi być projekt. Jeśli jesteś np. przyszłym wykonawcą systemu wentylacji to nie podejmuj się żadnych prac bez projektu. Po drugie jesli brak jest projektu to należy go wykonać a to kosztuje . Ciekawy temat i montaż , zyczę powodzenia
Gość: gnom
2010-02-26 19:43
Re: najlepsza wentylacja.
Tak żeby przybliżyć problem. Parowanie basenu 12x25 to około 40 Kw straty ciepła wody co daje minimum 260000 kWh/rok. Przy założeniu że kubatura basenu to 2500 m3 jednokrotna wymiana powietrza zużywa 65000 kWh na sezon. W przypadku gdy osuszanie będzie realizowane przez osuszanie powietrzem zewnętrznym ilość ciepła na wentylację rośnie. Te wartości można zmniejszyć stosując rożne sposoby odzysku dochodząc do wartości przekraczających 90%. Pytanie za jaką cenę i jakimi metodami. Jest o co walczyć.
Gość: Andrzej Nerwiński
2010-02-28 15:32
Re: najlepsza wentylacja.
Prawidłowa wentylacja basenu jest bardzo ważna dla ochrony budynku przed zagrzybieniem, wilgocią. Ma również istotny wplyw na koszty eksploatacyjne. Wykonałem wiele instalacji wentylacyjnych w basenach i chetnie udzielę konsultacji. Zapraszam na moją stronę www.systemy-wentylacyjne.eu
Gość: gnom
2010-02-28 15:37
Bez obrazy ale ja też ...
Udzielę darmowej porady, może klient kupi Menergę którą mu polecę. Ja na pewno będę zadowolony.
Gość: Korol
2010-02-28 21:35
Re: najlepsza wentylacja.
A może przestać kombinować i zajżec w projekt.
Każda zmiana ( a w tym przypadku widać, że pytający nie ma doświadczenia w instalacjach basenowych) spowoduje przeniesienie odpowiedzialności za prawidłowo działającą wentylacje z projektanta na wykonawcę.
Osobiście nie bawłbym się w podmianę, gdybym nie miał pewnosci co do prawidłowości decyzji. W pozostałych przypadkach - niech projektant ponosi odpowiedzialność za dobrane urządzenia.
Gość: gnom
2010-03-09 21:53
Re: najlepsza wentylacja.
Minął już miesiąc kiedy złożyłem ofertę wykonania analizy. Niestety zlecenia nie dostałem. Nic dziwnego, wybudować jak najtaniej a potem inni będą się martwili.
Gorąco pozdrawiam wszystkich inwestorów.
Gość: czoczok
2010-10-20 10:51
Re: najlepsza wentylacja.
nawiązując do tematu to: projekt który był wykonany do projektu budowlanego można było sobie wyrzucić do śmieci...
po otrzymaniu ofert z różnych firm i po spotkaniach z ich przedstawicielami okazało się iż faktycznie menerga jest najlepsza ale i zdecydowanie najdroższa, VBW -słabe opinie -cena super aktualnie stanęło na elbasie (wzorują się na menerdze),

Centrala to jedno ale wiedza i doświadczenie osób które reprezentują różne firmy jest diametralnie różna.

Wniosek jest 1: nie każda firma produkująca urządzenia wentylacyjne (nawet świetnie pracujące) ma pojęcie o wentylacji basenu i tu pojawił się ogromny problem. Złożoność procesów zachodzących na hali basenowej i pomieszczeniach przylegających przerasta niektórych przedstawicieli firm.
Generalnie zalecam rozmawiać z firmamai które moga pochwalić się przynajmniej 20 realizacjami basenowymi i wybrać się na kilka obiektów przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Gość: Szweja
2010-10-20 11:12
Re: najlepsza wentylacja.
I tym oto sposobem z całego procesu budowlanego wywala się projektanta. Firmy srzedające sprzęt robią projet za darmo byle tylko sprzedać, inwestor nie jest zainteresowany zrobieniem projektu bo przecież firma od central mu go robi za free. A potem płacz jak coś nie działa bo kto w takiej firmie robi projekt jak nie Przedstawiciel H. Koszt projektu instalacji to 2 do 5% wartości projektowanych instalacji i urządzeń (przynajmniej ja tyle biorę), to jest kropla w morzu przy każdej inwestycji. W dodatku jest w to wliczony nadzór autorski z prawdziwego zdarzenia przez cały okres trwania inwestycji, a nie tylko 4 kopie projektu i dymajcie się. Po co jednak płacić skoro można mieć to samo za friko prawda?
Gość: gnom
2010-10-20 21:46
A skąd wiesz że Menerga jest najlepsza ?
Ja ci gwarantuję, że jak przycisnę VBW to zrobią lepszą od Swegona. Cena nie będzie może już taka rewelacyjna ale całkiem zadowalająca. Trzeba tylko uważnie czytać oferty producentów. No ale z drugiej strony czy nam za to płacą i czy mam na to czas ? Jak się robi 30 projektów rocznie to to nie ma czasu płakać nad różą.
Gość: gość
2012-08-09 09:09
Re: najlepsza wentylacja.