Gość: mar
2006-03-02 00:00
kociol kondensacyjny
witam jaka moc dla grzejnika nalezy przyjac na metr kwadratowy dla kotla kondensacyjnego?
Gość: Sam
2006-03-02 00:00
Re:kociol kondensacyjny
gdyby odpowiedż na to pytanie była jednakowa we wszystkich wypadkach po cóż nam by byli inżynierowie zajmujący się projektowaniem? Za mało danych...
A jaką moc grzejnika na każdy metr kw należy przyjąć dla kotła niekondensayjnego? ......taką samą
Gość: nn
2006-03-04 00:00
Re:kociol kondensacyjny
witam jaka moc dla grzejnika nalezy przyjac na metr kwadratowy dla kotla kondensacyjnego?
Nie da się niesttety odpowiedzieć na to pytanie. Obecnie budowane budynki posiadają najczęściej zapotrzebowanie na ciepło w zakresie 10 - 16 kW/m3 ale są i takie które potrzebują więcej jak i takie które potrzebują mniej.

Kocioł kondensacyjny dobiera się na taką samą moc jak kocioł tradycyjny, inne są natomiast temperatury wody zasilajacej grzejniki. W zależnosci od tych temperatur dobiera się wielkość (wymiary) grzejnika.

Jeśli masz podane zapotrzebowanie ciepła w pomieszczeniu i znasz temperaturę wody zasilajacej grzejnik (np 50 st) to mozesz sobie dobrać sam grzejnik według tabel producenta.
Jeśli chcesz oszacować różnice w powierzchni wymiany grzejnika przy temp załózmy 90/70 (kocioł tradycyjny) i 50/40 to skorzysyttaj z tablic przeliczeniowych - według tej tablicy http://www.systemyogrzewania.pl/projektowanie/pomoce_projektowe2.asp?id_artykulu=521 /> grzejnik bedzie 2,42 raza większy ()przy załozeniu ze temp. w pomieszczeniu wynosi 20 st)
pozdrawiam