Gość: julek
2005-04-21 00:00
free cooling vs dry cooler
Witam
Czy znajdzie się na forum dobra dusza, która wyjasni mi czym różnią się te dwa rozwiazania? Bo jak na razie to czytam różne publikacje i mam mętlik w głowie.
Pozdrowienia
Gość: jaca
2005-04-21 00:00
Re:free cooling vs dry cooler
"Free cooling" czyli chłodzenie za friko, to wykorzystanie faktu, że na dworze jest dostatecznie niska temperatura powietrza, która pozwala nam schłodzić czynnik pośredniczący do odpowiednio niskiej temperatury. Ten czynnik następnie odbiera ciepło od powietrza w pomieszczeniu (ochładza je, jednocześnie się ogrzewając). Proces ochładzania powietrza w pomieszczeniu (ogrzewania czynnika) odbywa się na powierzchni chłodnicy. Natomiast schładzanie czynnika odbywa się w chłodnicy cieczy (dry cooler), która jest umiejscowiona na dworze. Jeżeli różnica pomiędzy temperaturą pomieszczenia chłodzonego, a temperaturą zewnętrzną zmniejsza się do wartości, która nie zapewnia odpowiednio niskiej temperatury czynnika, jest on dochładzany za pomocą klasycznego układu. Oczywiście w sytuacji gdy zewnętrzna temperatura jest większa od wewnętrznej czynnik nie przepływa przez chłodnicę cieczy. Tak więc free cooling to proces darmowego chłodzenia, a dry cooler to podzespół wykorzystywany w tym procesie. Wśród urządzeń wykorzystujących "darmowe chłodzenie" są też takie, które nie posiadają dry coolera. Po prostu nawiewają do pomieszczenia powietrze zewnętrzne dopóki jest ono dostatecznie zimne.
Pozdrawiam
Gość: julek
2005-04-22 00:00
Re:free cooling vs dry cooler
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Kłaniam się w pas
Pozdrowienia
Gość: bronek
2005-04-24 00:00
Re:free cooling vs dry cooler
Hm, czytam odpowiedz i troche inaczej to rozumiem.
Otoz "free cooling" to nawiewannie zewnetrznego powietrza bez obrobki, oczywiscie jesli warunki zewnetrzne sa odpowiednie. Czasami robi sie nocny "purge " w budynkach powietrzem zewnetrzym, aby budynek wychlodzic.
"Dry cooler" to wymiennik ciepla (zewnewtrzny) do schladzania czynnika ziebniczego bez zraszania woda.
Bronek
Gość: jaca
2005-04-25 00:00
Re:free cooling vs dry cooler
Drogi Bronku
Oprócz systemów bezpośrednich istnieją także (i jest ich w chłodnictwie i klimatyzacji przemysłowej chyba więcej) systemy pośrednie zamknięte, gdzie parownik ochładza czynnik pośredniczący przepływający wewnątrz zamkniętego obiegu. Dopiero czynnik ten ochładza np. powietrze. W rozwiązaniach takich wogóle nie mówi się o nawiewaniu powietrza, a wykorzystuje się "free cooling".
Czyli jeszcze raz: free cooling (dosł. swobodne chłodzenie)-to procec, a dry cooler to urządzenie, chłodnica cieczy (raczej pośredniczącej, aczkolwiek 30RB Carriera...).
A tak przy okazji; funkcja "purge" służy do ochładzania czy do oczyszczania powietrza w budynku?
Pozdrawiam
Gość: bronek
2005-04-26 00:00
Re:free cooling vs dry cooler
Przyjmuje uwagi, moj komentarz byl kierowany w kierunku klimatyzacji, gdzie "free cooling" to 100% powietrza zawnetrznego.
"purge" sluzy do schladzania budynku, ale mozesz to wytlumaczyc jako "czyszczenia z zanieczyszczen cieplnych".
Bronek
Gość: michal
2005-11-24 00:00
Re:free cooling vs dry cooler
Mam welką prośbę, czy ktoś mógłby polecić dobrą literaturę na ten temat? Z góry dziękuję i pozdrawiam