Gość: darul
2010-06-09 10:10
Dofinansowanie do rekuperacji
Wiek ktoś coś na temat planowanego dofinansowania do rekuperacji. Słyszałem gdzieś że od września ma ruszyć jakiś projekt dofinansowywania instalacji rekuperacji i ze ma to być nawet 40%. Jeśli coś ktoś wie to niech podrzuci
Gość: projektanto
2010-06-09 12:06
Re: Dofinansowanie do rekuperacji
To w kopaniach jest taki projekt
Gość: gość
2010-06-16 12:42
Re: Dofinansowanie do rekuperacji
Gość: T. Brzęczkowski
2010-07-01 16:07
Re: Dofinansowanie do rekuperacji
Budżet czerpie ogromne korzyści z akcyz i VAT-u na nośniki energii. Nie jest więc możliwe dofinansowywanie działań zmniejszających jej zużycie... a wręcz przeciwnie. W czasach gdy VAT na budownictwo był 7% - rekuperatory były na 22! Kolejny przykład to solary- zdecydowanie duży bufor i cyrkulacje zwiększają zużycie kWh na cwu ( bo nawet jak latem jest taniej to zimą się nadrobi z nawiązką) - wniosek - solary będą dotowane.
Wyobraźmy sobie, ze zamiast do solara dopłata 7000 zł jest do styropianu ( 70m3 więcej na dom) czy do reku... jaki to zrobi uszczerbek w budżecie państwa.
Gość: Darul
2010-07-29 21:33
Re: Dofinansowanie do rekuperacji
Panie T.B. nie można było tego lepiej ująć. Pozdrawiam
Gość: T. Brzęczkowski
2010-08-31 09:40
Re: Dofinansowanie do rekuperacji

Rolą izolacji termicznej jest marginalizowanie ogrzewania! A u nas... ogrzewnictwo się rozwija! Rynek instalacyjny do roli trzecioplanowej spuścił izolację termiczna. U nas naciągacze nawet w dzisiejszych czasach wciskają do nowych domów gaz, pompy ciepła solary... Takie technologie mają sens w domach o zapotrzebowaniu 150 i więcej kWh/m2 --- COP 3 czy 5 - A przecież prosto, tanio i bezawaryjnie można zaizolować dom by zużywał 15kWh/m2rocznie - tylko, że w takim domu sprawdzają się wyłącznie precyzyjne ogrzewania zadaniowe i strefowe z "ASIC-iem" No ale u nas króluje drogi i mało komfortowy w bunkrowej technologii "passiv". Drogo, ale za to duże zużycie i niski komfort.

W motoryzacji już dawno zrezygnowano i niereformowalnego i siermiężnego gaźnika na rzecz precyzyjnych wielopunktowych wtrysków.
Skuteczna izolacja termiczna i precyzyjnie aplikujący ciepło niecentralny system ogrzewania pomieszczeń i cwu - 15kWh/m2 rocznie na dom i 300kWh/osobę cwu. Centralne ( pośrednie) systemy ogrzewania są niereformowalne!!!!
Gość: Pani Inżynier
2011-09-13 20:04
Re: Dofinansowanie do rekuperacji
Uważam, że trzeba minimalizowac koszty produkcji rekuperatorów!. rząd niech lepiej dofinansowuje domy starców, sieroty, ubogie rodziny, aby staruszkowie nie musieli popełniac samobójstw..z braku opieki, a rodzina nie zawsze umie.
od braku klimatyzacji jeszcze nikt nie umarł...a z braku środków do życia- ciągłe podwyżki, a niskie płace, tak! wielu facetów, staruszków...
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-09-14 11:05
Re: Dofinansowanie do rekuperacji
Klimatyzacja to nie wentylacja!!!. A co do wpływu nieskutecznej wentylacji na zdrowie dyskutować raczej nie ma sensu. Co do samego dofinansowania – tu się proszę nie martwić, nikt nie dołoży grosza do oszczędzania energii – bo na energii się zarabia. Dokłada się do technologii uzależniających od kupowania sporych ilości energii.