Kratka wywiewna higrosterowana do wentylacji grawitacyjnej typ GRH - produkt firmy aereco wentylacja został nagrodzony Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2002 (15-18.01.2002 r.)


Jak działa?
Przeznaczona jest głównie do montażu w pomieszceniach łazienek, WC i kuchni.Kratka GRH działa w systemie z nawiewnikami higrosterowanymi.
Przepustowość kratki jest zmienna w zależności od wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowana. Jest bardzo oszczędna: działa całkowicie automatycznie, nie jest zasilana prądem.

Kratka jest wykonana z terpolimeru ABS (akrylonitryl-butadien-styren) koloru białego, ma wymiary 160x260x46 mm. Otwór przepustowy ma wymiary 110x85 mm.
Niezależnie od tego, czy kratka zamontowana jest pionowo na ścianie, czy poziomo na suficie, działa w ten sam sposób.
Czujnik wilgotności składa się z 8 taśm z poliamidu. Reguluje otwieranie się czterech żaluzji umieszczonych w głównym ciągu powietrza. Materiał, z którego wykonano czujnik, ma zdolność skracania się i wydłużania wraz ze wzrostem i spadkiem wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu: im większy jest poziom wilgotności, tym szerzej otwarty jest przelot i wydajność wentylacji wzrasta. Urządzenie jest wyposażone w żaluzje reagujące na trzy zakresy wilgotności: 40-75%, 30-65%, 20-55%. Odczyt poziomu wilgotności pozwala regulować wentylację w zależności od rzeczywistych potrzeb danego pomieszczenia, a także w zależności od warunków klimatycznych wpływających na ciąg termiczny. Im jest on większy, tym bardziej kratka reguluje swoją przepustowość i optymalizuje niezbędny strumień usuwanego powietrza.

Przepływ

Minimum

Maximum
pionowy/ukośny

Liczba
pozostałych płytek


Natężenie
przepł.
m³/godz. przy
10 Pa

15
15
15

75
100
120

3
1
0

Wilgotność
względna w %

35%

65%
 
Charakterystyka

Zalety
• zmienne natężenie wywiewu w zależności od poziomu wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia
• chroni mieszkanie przed pleśnią i pozwala uniknąć niszczenia budynku
• ogranicza straty termiczne
• ogranicza wydatki związane z ogrzewaniem
• opanowuje ciąg termiczny
• zapewnia w sposób ciągły zdrową jakość powietrza
• optymalizuje automatycznie strumień wywiewny powietrza z każdego pomieszczenia, całodobowo, w zależności od potrzeb wentylacyjnych (np. usuwa szybko zaparowanie podczas kąpieli w łazience etc.)
• działa bez elektryczności
• bardzo prosta do zainstalowania i do utrzymania
• działa w każdym klimacie
• dostosowuje się do większości istniejących otworów
Montaż

Kratka firmy AERECO jest łatwa w montażu i oszczędna. Może być montowana za pomocą nasadki 125 mm lub na ścianie metodą "na kinkiet".
Kratka może być instalowana bezpośrednio do przewodu wentylacyjnego pionowego lub poziomego. W przypadku, gdy przewód wentylacyjny jest okrągły, zaleca się zastosowanie nasadki średnicy 125 mm (dodatkowe śruby mocujące nie są konieczne). Podstawę kratki przymocowuje się za pomocą czterech śrub.Kratka GHN
Następcą kratki GRH jest kratka wywiewna higrosterowana GHN.
Kratka GHN korzysta z nowego wzornictwa. Jest doskonale dostosowana do specyficznych warunków pomieszczeń sanitarno-technicznych. Ponadto jej niewielka grubość ułatwia montaż.
foto i materiały: aereco wentylacja


Źródło: ''