13 listopada 1990 roku, Tim Berners-Lee, napisał pierwszą stronę WWW - World Wide Web.

13.11.2010: 20. rocznica utworzenia pierwszej strony internetowej WWW
Pierwszy na świecie web serwer i aplikację kliencką Word Wide Web stworzył Sir Tim Berners-Lee, podczas pracy w CERN (Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych) w Genewie. Była to pierwsza strona internetowa http://info.cern.ch/ i jednocześnie pierwsza strona WWW na świecie. Aktualnie na http://info.cern.ch/ znajdują się informacje na temat komputera, na którym została napisana oraz zdjęcia PC, pierwszego surfera oraz twórcy WWW.
Napisanym przez Tima Bernersa-Lee specyfikacjom URL, HTTP oraz HTML zawdzięczamy tak szybki rozwój i rozpowszechnienie internetu w ciągu ostatnich 20 lat.

World-Wide Web, w skrócie "WWW" to "światowa pajęczyna" a dokładniej: "pajęczyna rozciągająca się na cały świat". Strony www, to najbardziej znana i najpopularniejsza część Internetu. Dzięki nim można z wykorzystaniem wygodnego środowiska graficznego poruszać się po cyberprzestrzeni, przenosząc się z miejsca na miejsce dzięki odnośnikom hipertekstowym - linkom do stron, dokumentów, plików z multimedialną zawartością. Można również zakładać własne strony World Wide Web, korzystając z języka HyperText Markup Language (HTML), wzbogacać je o proste programy pisane w językach JavaScript czy o multimedialne elementy tworzone w formacie Flash.
Dziś WWW jest tak szeroko używana, że o całym Internecie mówi się po prostu Web - czyli Sieć. WWW rozsławiła CERN bardziej niż działalność naukowa tego ośrodka i Wielki Zderzacz Hadronów...

W następstwie powstania WWW, w roku 1991 powstała pierwsza przeglądarka World-Wide Web, pracująca w trybie tekstowym na systemie Unix.

Zobacz informacje nt. Tima Bernersa-Lee, programisty i współtwórcy sieci WWW na stronach Wikipedii


Źródło: ''