Gość: Radek
2005-01-18 00:00
Obliczanie temperatury wody w zbiorniku buforowym
Poszukuję materiałów lub informacji mogących pomóc mi w rozwiązaniu następującego problemu.
W układzie chłodzenia przemysłowego potrzebuję przeliczyć pod kątem temperatur zbiornik buforowy, w którym będzie mieszana woda z chillera i z chłodnicy wentylatorowej, a nastepnie ta zmieszana woda trafi do układu chłodzenia maszyn. Interesuje mnie sposób policzenia temperatury wynikowej wody wychodzącej ze zbiornika, majac dane temperaturowe i przepływowe na chillerze i chłodnicy wentylatorowej. Proszę również o podanie producentów takich zbiorników i ewentualnych dostawców automatyki do obsługi tego typu układu.
Gość: Bogdan
2005-01-18 00:00
Re:Obliczanie temperatury wody w zbiorniku buforowym
wiesz...sprawa nie jest taka łatwa....w zasadzie do zbiornika powraca również strumień z chłodzonych maszyn (woda podgrzana) tak więc temperatura w zbiorniku jest wynikową mieszania się tych trzech strumieni (albo i nie, ale o tym na końcu) (plus straty/zyski ciepła przez ścianki samego zbiornika...w tych rozważaniach raczej do pominięcia;-))gdyby zrobić założenie, że te strumienie mieszają się w jednym wspólnym punkcie, w którym się spotykają i zaraz za tym punktem mamy strumień wynikowy to z prostego bilansu czyli Q1+Q2+Q3="Q wynikowe" gdzie Q1=m1*c*t1 ....dla Q2 i Q3 to samo, natomiast "Q wynikowe" = "m wynikowe"*c*t gdzie t jest szukaną przez ciebie temperaturą a "m wynikowe" = m1+m2+m3....w zasadzie należałoby jednak zadać podstawowe pytanie czy chiller i chłodnica wentylatorowa pracują w tym samym czasie....moim zdaniem chiller zapewnia chłodzenie w okresie letnim gdy w powietrzu atmosferycznym nie ma "potencjału chłodzenia" (jest po prostu zbyt ciepłe) natomiast chłodnica wentylatorowa ma zapewnić chłodzenie wody wprowadzanej do zbiornika w okresie zimowym (kiedy jest "potencjał chłodzenia" w powietrzu atmosferycznym)...i to by było na tyle:)
Gość: Bogdan
2005-01-18 00:00
Re:Obliczanie temperatury wody w zbiorniku buforowym
woda zamarza zimą??? hehe...czyżby gdzieś w układzie chłodnicy wentylatorowej był glikol?:)
Gość: Radek
2005-01-19 00:00
Re:Obliczanie temperatury wody w zbiorniku buforowym
Chłodnica i chiller pracują razem nawet w okresie letnim. Generalnie chiller wspomaga chłodnicę przy temperaturze powietrza powyżej 24°C. To czy tam jest woda, czy glikol nie jest dla tematu istotne.
Gość: Radek
2005-01-19 00:00
Re:Obliczanie temperatury wody w zbiorniku buforowym
Dzięki za wzory, ale jak wspomniałeś Bogdanie sprawa nie jest taka prosta. Zalezności które podałeś są słuszne dla zaworów mieszających lub rozgałęzień na rurociagach,gdzie z dwóch, czy trzech przewodów wpływają strumienie i wypływa wynikowy będacy ich sumą. Całość przebiega w ukierunkowanym przepływie ciągłym. W przypadku mojego zbiornika występuje sytuacja w której wpadają do niego strumienie wody z chillera i wentylatorówki i mieszają się z wodą obiegu chłodzącego maszyn tak aby uzyskać jej temperaturę wyjsciową na założonym poziomie.
Gość: Bogdan
2005-01-20 00:00
Re:Obliczanie temperatury wody w zbiorniku buforowym
moim zdaniem możesz śmiało te wzory zastosować...jeśli wloty i wylot ze zbiornika sa doprowadzone do niego prawidłowo to nie będziesz miał systuacji, że jest jakaś "krótka spinka" powodująca, że jeden ze strumieni powrotnych przed dokładnym wymieszaniem sie z pozostałymi jest "zbyt szybko" skierowany na chłodzoną maszynę.Jednym słowem nastąpi dokładne wymieszanie tych trzech strumieni( moim zdaniem zimna woda z chillera, chłodnicy wentylatorowej oraz ciepły powrót z chłodzonej maszyny powinny spotykać sie w dolnej części zbiornika a wylot wody chłodzącej, pobieranej do chłodzenia maszyny powinien być w przeciwległej górnej części zbiornika...czujka temperaturowa która daje sygnał do pracy/wyłaczenia urządzeń chłodniczych powinna znajdowac sie w górnej części zbiornika ) wg mnie taka konfiguracja spowoduje maksymalne wykorzystanie zbiornika jako bufora