Gość: Endi
2010-03-25 16:41
Mini lakiernia
Witam! Proszę o radę, posiadam mini lakiernię własnej produkcji, konstrukcja prymitywna, wkrótce zostanie zastąpiona nową, chcę zbudować większą, jednak pragnę uniknąć błędów i stąd pytania, czy do wydmuchu oparów kleju oraz natryskowego malowania aerografem, zastosowanie odciągu w tylnej ścianie jest dobrym rozwiązaniem? Obserwując profesjonalne rozwiązania - wyciągi laboratoryjne - okazuje się że wyciąg jest na suficie natomiast na ścianie tylnej znajduje się płyta ze szparą przez którą uciekają opary, przemieszczając się w przestrzeni pomiędzy tą właśnie płytą a ścianą tylną i tą drogą znikają w wentylatorze na suficie.
Rysunek :
http://www.safetyoffice.uwaterloo.ca/hse//fume_hoods/fume_hoods.htm />
W moim przypadku wyciąg jest z tyłu, zasilany łazienkowym wentylatorem o śred. 15 cm, aluminiowa rura wentylacyjna wyprowadza opary na zewnątrz,
Jako że jestem uczuleniowcem, każdy zapach powoduje zdrowotne problemy stąd troska o dobre rozwiązania – chcę zbudować trochę większą lakiernię i umieścić większy wentylator – dotychczas było to 280 m2/h, myślę o ok. 400m2/h,

- czy lakiernia taka bez dostępu powietrza z zewnątrz będzie funkcjonowała poprawnie?- chodzi o to że będzie wyciągać powietrze a nie dostawać czystego – chcę zastosować otwory na ręce w szczelnej przedniej płycie z szybą.
- Średnica rury to 15 cm, w ścianę wylotową poza budynek wychodzi redukcją – 10 cm, ale chciałbym zastosować wentylator w lakierni o śred. 20 cm z redukcją na rurę – 15 cm – czy taka kombinacja nie zakłóci przepływu powietrza ?
Będę wdzięczny za pomoc. Poniżej fotki mojego dotychczasowego miejsca pracy

http://img.org.pl/obrazek/c8R03sqeygI.html /> http://img.org.pl/obrazek/c8RfC9pgg92.html /> http://img.org.pl/obrazek/c8Rgxb4pcu1.html />
pozdrawiam!


Gość: trolololo
2010-03-25 17:57
Re: Mini lakiernia
Chociaż zapewne w związku z amatorskim charakterem budowanego odciągu zostaniesz zlekceważony na tym forum to jednak postaram się dać kilka porad.
Musisz umożliwić dostęp powietrza "świeżego". Nie wiem co tam lakierujesz ale jesli usytuowanie wywiewu punktowo może spowodować zakłócenie pracy aerografu powinieneś stworzyć sobie taką mini scianę lakierniczą.
Odbiór z tyłu może być. Trochę obawiam się o ten wentylator czy wytrzyma i czy nie stwarza zagrożenia (napisz jakich specyfików tam uzywasz).
Zdaję sobie sprawę że jesteś amatorem i nie znasz zasad budowy odciągów to jednak mógłbyś chociaz trochę zapoznać się z teoria dotyczącą wentylacji (w końcu budujesz "precyzyjny" miejscowy odciąg zanieczyszczeń)
Gość: Endi Kalinowski
2010-03-25 18:19
Re: Mini lakiernia
Dziękuję za odpowiedź, materiały jakie stosuję to : farby akrylowe rozpylane aerografem, kleje polimerowe, wikol, środki do czyszczenia pistoletów - zmywacze do akryli, co do wentylatora - ten pracuje już w ten sposób 1,5 roku - chyba brak jest zagrożeń dla mechanizmu ze strony chemii.Mój problem polega na tym iż jestem uczulony na specyfiki których używam :) - stąd poszukiwania rozwiązań umożliwiających kontakt z alergenami z możliwie małymi negatywnymi skutkami.
Gość: tom
2010-03-26 20:56
Re: Mini lakiernia
Nawet jeśli zwiększysz objętość "komory" ale będzie ona tak samo zhermetyzowana jak obecna (oczywiście MUSISZ zapewnić dopływ powietrza do jej wnętrza) to wentylator może zostać.
Nie odciągnie Ci on być może wszystkich aerozoli (czyli ścianki i "szyba" po jakimś czasie będzie trzeba czyścić) ale związki lotne o które Ci chodzi nie wydostaną się na zewnątrz.
Dla potwierdzenia minimalnej ilości powietrza pomnóż powierzchnię otworów roboczych razy 0,5m/s (jest to ilość minimalna i w pewnych przypadkach lepiej urzyć współczynnika 1m/s). Jak nie zapomnisz o właściwym przeliczeniu jednostek to wyjdzie Ci minimalna ilość powietrza zapobiegającego "cofce" w Twoim kierunku.
Gość: Endi Kalinowski
2010-03-27 09:04
Re: Mini lakiernia
Rozumiem, dziękuję za podpowiedzi.
Gość: Endi Kalinowski
2010-03-30 14:56
Re: Mini lakiernia
Gość: gsdfgdfgsdfg
2010-03-30 19:19
Re: Mini lakiernia
Gość: Endi Kalinowski
2010-03-30 20:57
Re: Mini lakiernia
Pytanie odnośnie szkicu - jakie było by zadanie filtra przed wentylatorem ? Czy chodzi o "rozłożenie" ciągu na jego powierzchni?
Gość: Sklep-Ppoz
2010-04-02 12:18
Re: Mini lakiernia
Ten wentylator który chcesz zastosować to dobre rozwiązanie,jednak zastanów się także nad tańszym bo podany w linku jet zdecydowanie za drogi. Filtr możesz kupić razem z wentylacja,nie ma potrzeby szukania go osobno.
Gość: Endi Kalinowski
2010-04-02 12:23
Re: Mini lakiernia
Wentylator jest już w moim posiadaniu - jest od Dospel o średnicy 20 cm, ustawiony na wydatek powietrza - 400m3/h.
Gość: Endi Kalinowski
2010-06-09 22:31
Re: Mini lakiernia
Proszę ponownie o pomoc - okazuje się że wentylator wyciągowy zamontowany w mini lakierni musi zostać umieszczony na zewnątrz ( chodzi o jego huk wzmacniany dodatkowo przez skrzynię lakierni - która działa jak pudło rezonansowe.. ) - czy powstaną jakieś straty siły "wyciągającej" opary chemikaliów w wyniku umieszczenia wentylatora poza pokojem gdy przewód wentylacyjny łączący lakiernię z wentylatorem ma długość 2 metrów ? Będę wdzięczny za każdą podpowiedź
Pozdrawiam!
Gość: Pit
2014-04-22 18:48
Re: Mini lakiernia
Zapytaj w blowthermie, na bank powiedzą Ci wszystko o lakierni