YORK Włochy, we współpracy z firmą CIAB, podjął się stworzenia toru do łyżwiarstwa szybkiego na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2006.


Kontrakt obejmował stworzenie systemu klimatyzacji i lodowiska na krytej arenie turyńskiego Oval Lingotto. Cały obszar został wyposażony w 520 armatek śnieżnych produkujących sztuczny śnieg na 37 km tras, 2 śnieżne baseny skupiające 75 000 m³ wody, dwie maszynownie, jedną stację wzmacniaczy, stację pomp, a przede wszystkim w mnóstwo śniegu.
Mogące pomieścić do 8 500 widzów Oval Lingotto jest jednym z najbardziej wymagających obiektów w swojej klasie, dlatego też niezbędna była absolutna niezawodność systemu chłodzenia.
Kontrakt obejmował:
• Chłodzenie lodowiska z użyciem chłodziarek cieczy o mocy 3 550 kW, pracujących w temperaturze -16°C każda, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Nantes, we Francji, z użyciem sprężarek śrubowych firmy Frick YCCH posiadających panel sterowania Optiview oraz urządzenie płynnego rozruchu. Chłodziarki pracują na czynniku chłodniczym HFC 507, o mniej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne niż inne czynniki. Urządzenia te będą również używane latem kiedy Oval Lingotto zamieni się w centrum wystawiennicze.
• Systemy chłodzenia HVAC z chłodziarkami cieczy @ YK, każda o wydajności chłodniczej 1500 kW, dla systemu klimatyzowania. Chłodziarki cieczy YK są najpopularniejszymi chłodziarkami LTC, projektowanymi w York, w Pensylwanii i produkowanymi w Nantes na rynek europejski.
ponadto:
• 7 km nowych tras
• 140 nowych automatycznych armatek śnieżnych
• Wymianę 50 pracujących armatek
• Rozbudowę głównej maszynowni (pompy śnieżne, sprężarki, centralny komputer)
• Budowę drugiej maszynowni na nowe armatki śnieżne
• Automatyzację istniejącej stacji wzmacniaczy
• Zwiększenie pojemności wodnej do 1500 m3/h.
Chłodziarki zostały dostarczone w grudniu 2004, uruchomienie systemu odbyło się w czerwcu 2005, dzięki czemu arena sportowa była gotowa na Mistrzostwa Świata w 2005. Mistrzostwa były formą testu przed uzyskaniem akceptacji dla areny ze strony Międzynarodowej Federacji Łyżwiarstwa.
CIAB i YORK mogą pochwalić się długą i owocną współpracą w zakresie tworzenia systemów klimatyzacji dla szpitali. Lodowisko w Turynie było pierwszym tego typu projektem firmy CIAB.
York projektuje i wytwarza systemy do produkcji sztucznego śniegu od 1976. Istniejąc na rynku przez wiele lat York Neige stworzył na całym świecie prawie 350 instalacji do produkcji sztucznego śniegu zaśnieżających ponad 2000 km tras za pomocą 30 000 armatek i 30 000 automatycznych zaworów. York Neige posiada spółkę siostrzaną w Stanach Zjednoczonych (YORK Snow Inc.) oraz filię we Włoszech (YORK Neve srl).
Źródło: www.york.com.pl