Przy budowaniu domu jednorodzinnego z użytkowym poddaszem należy zdecydować się między innymi na odpowiednie okna dachowe. Muszą one być dobrane pod względem kąta nachylenia dachu i spełniać wymagania wentylacyjne. Jakie okna będą najlepsze dla utrzymania odpowiedniej temperatury i zachowania właściwej cyrkulacji powietrza na poddaszu?

Okna do poddaszy
 
Na polskim rynku okiennym dostępne są okna dostosowane do konkretnych pomieszczeń również w połaci dachowej, bez względu na to, czy mamy do czynienia z dachem wielospadowym czy dwuspadowym albo dachem płaskim. Jedną z firm specjalizujących się w produkcji nowoczesnych okien dachowych jest Velux. W jej ofercie m.in. znajdziemy okna dachowe z górnym lub dolnym otwieraniem, które pozwalają na zachowanie właściwej wentylacji pomieszczeń. Takie okna łatwo się otwiera i zamyka, a dodatkowo można zamontować nowoczesne okna z elektrycznym sterowaniem. Nie trzeba wówczas w ogóle ich dotykać, dzięki czemu można je zamontować wysoko nad podłogą.
 
Okna z dolnym otwieraniem, montowane wysoko nad podłogą, wyposażone mogą być w system wentylacji, który będzie działał nawet przy zamkniętym oknie, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza z zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń na poddaszu.
 
Przepisy polskiego prawa
 
Powinniśmy być świadomi faktu, że obowiązujące w Polsce przepisy prawa nakładają na właścicieli mieszkań i domów, obowiązek dokonywania co godzinę wymiany całego powietrza w mieszkaniu. Dzięki częstemu, krótkotrwałemu wietrzeniu pomieszczeń spełnia się to założenie, a jednocześnie nie dopuszcza do wychłodzenia. Unikamy w ten sposób strat ciepła, odprowadzamy na zewnątrz nadmiar wilgoci, a suche powietrze dostaje się do środka. Takie powietrze znacznie łatwiej ogrzać, nawet w chłodny, zimowy dzień, niż to przesycone wilgocią.Okna na poddaszu powinny być wyposażone w klapy wentylacyjne lub moduły wentylacyjne, umożliwiające dopływ świeżego powietrza nawet wówczas, gdy nie otwieramy okien połaciowych lub nie mamy fizycznej możliwości ich otwarcia. Nowoczesne okna dachowe mogą być wyposażone również w filtr powietrza, aby przeciwdziałać przedostawaniu się do wnętrza poddaszu kurzu lub owadów.

Źródło: ''