Każdy szef kuchni wie, jak ważne jest prawidłowe działanie okapów i wentylacji w strefach przygotowania posiłków. W każdej z tego typu przestrzeni powinna być realizowana wentylacja ogólna oraz odciąg z okapu, czyli wentylacja procesowa. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu i jakości wentylacji w odciągach kuchennych oraz w okapach małych punktów gastronomicznych zaprojektowane zostały serie wentylatorów KEF i KEF/EC.

Aby spełnić wymagania profesjonalnych kuchni wentylatory typu KEF przystosowane są do pracy w trybie ciągłym w temperaturze medium do +120oC. W płycie bocznej zamontowany został specjalny drenaż w celu odprowadzania nadmiaru tłuszczu pozostałego i zebranego w obudowie wentylatora.

Urządzenie napędzane bezpośrednio przez asynchroniczne silniki trójfazowe zasilane 230/400V, 50Hz oraz jednofazowe 230V, 50Hz. Wersja EC wyposażona została w wysoko wydajne silniki elektronicznie komutowane trójfazowe zasilane 400V, 50/60Hz oraz jednofazowe 230V, 50/60Hz.

wentylator promieniowy

Kluczowym elementem zapewniającym ruch powietrza jest wirnik , który w modelach od 160 do 280 posiada łopatki pochylone do przodu typu F zgrzewane z blachy galwanizowanej stalowej. Natomiast w modelach 315 i 355 wirniki mają  łopatki pochyle do tyłu wykonane z blachy aluminiowej . W każdym przypadku ich dobór był podyktowany dążeniem do osiągnięcia minimalnego hałasu i możliwie najwyższej sprawności a jednocześnie użyto materiałów niekorodujących i odpornych na działanie wysokiej wilgoci, temperatury i oparów tłuszczu – tym samym łatwe w utrzymaniu.

Żaden wentylator nie obejdzie się bez napędu. Wysokosprawne silniki w klasie IE3 lub EC  wraz z wirnikami zamontowane zostały na uchylnych drzwiach pozwalających na bardzo łatwy dostęp serwisowy. Dodatkowo silnik został zabezpieczony przez wpływem warunków atmosferycznych osłoną wykonaną ze stali cynkowanej, a jednocześnie zapewniającą odpowiednie chłodzenie dla napędu.

Mając na uwadze jak kluczowym aspektem takiego urządzenia jest cicha praca oraz bezpieczeństwo i trwałość, obudowy również zostały wykonane ze stali cynkowanej i wyłożone od wewnątrz matą izolującą akustycznie i termicznie w klasie odporności ogniowej A1, a grubość wypełnienia – 50mm.  Warto wspomnieć, że wszystkie powierzchnie cynkowane pozwalają na kategoryzację urządzenia w grupie korozyjności C3.

Króciec ssawny, którym łączy się urządzenie z okapem,  jak i tłoczony do wyrzutu, zostały wykonanie niemniej starannie jako nyple wyposażone w uszczelki , umożliwiając w ten sposób łatwy, a przede wszystkim gwarantujący szczelny montaż instalacji wentylacyjnej.

Wentylatory serii KEF w standardzie posiadają przemienne stopy montażowe, umożliwiające montaż urządzenia w pozycji pionowej i poziomej , a w standardzie stopy posiadają wibroizolatory.

wentylator promieniowy tył

Zakres oferowanych urządzeń KEF/KEF-EC umożliwia pracę w zakresie od 800m3/h do 5100m3/h, co odpowiada okapom o obwodzie od 0,52m do 3,4m, przy założeniu prędkości powietrza między okapem a płaszczyzną, z której wydobywają się zanieczyszczenia równej 0,2 m/s. Ponadto warto zauważyć, że są istotną alternatywą od wentylatorów dachowych.

Ponadto jako producent, mający fabrykę w Polsce możemy dostarczyć urządzenie w wariancie innym niż katalogowe. Począwszy od wersji ze stali nierdzewnej , a skończywszy na wersjach malowanych w technice proszkowej, a kolor dopasowany do wymagań architektury, czy koloru elewacji.

https://www.venture.pl/wentylatory/wentylatory-promieniowe/kef