Kluczowym wyzwaniem dla prezentowanych inwestycji był wybór optymalnych rozwiązań systemów klimatyzacji z uszanowaniem zaprojektowanej architektury, przestrzeni oraz potrzeb inwestora i najemców.

Rozwiązania LG w prestiżowych inwestycjach.

Współczesny najemca jest zainteresowany przedewszystkim niskimi kosztami utrzymania budynku. Chce dostać optimum komfortu i parametrów. Rozwiązania firmy LG zostały zauważone i wybrane z uwagi na spełnienie wszystkich wymogów inwestora w tym zakresie. Dostrzeżono również inne ich korzyści.

 

 

 

Budynek Promenady ZITA we Wrocławiu

Budynek Promenady ZITA to 8-kondygnacyjny biurowiec klasy A, oferujący ponad 21 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajęcia. Nowoczesna bryła obiektu to także przestronne wnętrza, które pozwalają na elastyczne rozmieszczenie pomieszczeń oraz efektywną aranżację powierzchni biurowej. Projekt tej przestrzeni dostosowany jest do potrzeb zarówno najemców wielkoformatowych, jak i klientów wynajmujących mniejsze powierzchnie. Wysokiej jakości systemy i instalacje zapewniają komfort i przyjazne warunki pracy oraz zmniejszają koszty związane z eksploatacją. Prezentowany obiekt jest drugim budynkiem realizowanym w ramach inwestycji Promenady Wrocławskie – docelowo obejmie ona około 90 tys. m2 powierzchni biurowej. Promenady Wrocławskie to unikalny w skali kraju projekt. Na 15-hektarowym obszarze powstaje kompleksowa aranżacja przestrzeni miejskiej – nowa dzielnica Wrocławia. Inwestorem jest firma Vantage Development SA.

Oczekiwania wobec systemu klimatyzacji

W przypadku budynku Promenady ZITA oczekiwania te uwzględniały zachowanie komfortowego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii. Inwestor przykładał bardzo dużą wagę do energooszczędnej pracy urządzeń, wysokiej wydajności oraz niezawodnej eksploatacji. Wyzwaniem było również odpowiednie strefowanie i takie zaprojektowanie systemu klimatyzacji, aby był on odpowiedni dla przestrzeni wielkoformatowej. Szczególnie ważne było zapewnienie równomiernej i odpowiedniej dystrybucji ciepłego lub chłodnego powietrza. Skuteczność takiego rozwiązania widoczna jest najbardziej w okresie wiosennym oraz jesiennym, gdy elewacje budynku mają zyski ciepła od światła słonecznego, w zależności od kierunku lub czasu nasłonecznienia (na przykład elewacje skierowane na wschódlub zachód, różnice w nasłonecznieniu przed południem i po południu). Na wybór optymalnego systemu klimatyzacji miała też wpływ gwarancja, że przygotowanie powietrza pod względem jakości i parametrów stworzy przyjazny mikroklimat wewnątrz budynku. Biurowiec Promenady ZITA jest częścią inwestycji Promenady Wrocławskie. Dwa lata przed oddaniem inwestycji zrealizowano projekt biurowca Epsilon, który znajduje się w tym samym kompleksie budynków. Zastosowano w nim system klimatyzacji Multi V III Heat Recovery. Udało się wtedy przekonać inwestora do nowocześniejszego i bardziejdziej energooszczędnego rozwiązania. W ślad za tą pierwszą decyzją inwestor powierzył firmie WOMAR i LG realizację systemu klimatyzacji i ogrzewania również w budynku Promenady ZITA.

System trzyrurowy czyli Heat Recovery

Na wybór optymalnego systemu klimatyzacji ma wpływ przede wszystkim jakość mikroklimatu wewnątrz budynku. W budynku Promenady ZITA instalacja trójrurowego systemu klimatyzacji LG została wykonana przez krakowską firmę WOMAR – jedną z najbardziej doświadczonych firm w branży. Firma ta posiada też własny dział rozwojowy, który optymalizował rozwiązania projektowe. Budynek Promenady ZITA jest kolejnym budynkiem należącym do firmy VANTAGE Development, w którym zainstalowane są trójrurowe systemy klimatyzacyjne LG.

Trójrurowy system klimatyzacji zapewnia jednoczesne grzanie i chłodzenieprzy użyciu jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki zaawansowanej technologii możliwe jest zupełnie niezależne sterowanie pracą chłodzenia czy grzania dla dowolnego pomieszczenia. Stwarza to komfort, którego nie uzyskamy przy konwencjonalnych systemach dwururowych.

Korzyści

Dzięki wdrożeniu rozwiązań systemów klimatyzacyjnych LG udało się zwiększyć konkurencyjność budynkuPromenady ZITA. Współczesny najemca jest zainteresowany przede wszystkimniskimi kosztami utrzymania biura. Chce dostać optimum komfortu i parametrów. Rozwiązania firmy LG zostały zauważone i wybrane z uwagi na spełnienie wszystkich wymogów inwestora w tym zakresie. Warto zaznaczyć, że w praktyce system LG stanowi dla budynku jedyne źródło chłodu i ciepła, również w odniesieniu do central wentylacyjnych. Między innym dzięki wykorzystanej technologii LG, budynek otrzymał precertyfikację na poziomie Platinum w systemie LEED.System klimatyzacji LG jest elastyczny dla przestrzeni wielkoformatowych i mniejszych pomieszczeń. Najemcy pojawiają się w momencie robót wykończeniowych, a nie na etapie planowania budynku. Wtedy trudno zmieniać cały system klimatyzacji, dlatego trzeba wybrać najbardziej optymalny – który pozwala rozbudować istniejący system i dostosować do nowych wymagań.

 

 

 

Aries Hotel & SPA w Zakopanem

Obiekt powstał z myślą o gościach ceniących wypoczynek w atmosferzeciepła i luksusu. Czterogwiazdkowy obiekt położony jest w centrum Zakopanego,kilka kroków od malowniczych Krupówek – najsłynniejszego pieszego bulwaru w Polsce. Swoim klimatem i architekturą Aries Hotel & SPA nawiązuje do tradycji swojego poprzednika – legendarnego Domu Turysty, który przez wiele lat był synonimem przyjemnego wypoczynku w stolicy Tatr.


Wyzwania

Oczekiwania wobec przebudowy starego budynku hotelowego uwzględniały konieczność pełnego, funkcjonalnego i optymalnego wykorzystania istniejącej przestrzeni mieszkalnej oraz usługowo-rekreacyjnej. Ważnym elementem prowadzonych prac było też zadbanie o ciągłość tradycji i utrzymanie balansu między klasycznym stylem budynku a nowoczesnymi rozwiązaniami. Pracując nad stworzeniem koncepcji dla nowej odsłony starego hotelu, inwestor chciał maksymalnie wykorzystać dotychczasowy potencjał budynku. Wybudowany w roku 1958 hotel miał formę czworościanu z wkomponowanym wewnątrz dziedzińcem i nawiązywał do stylu nowozakopiańskiego. Przebudowa Domu Turysty,przeznaczonego dla turystów ekonomicznych, na czterogwiazdkowy hotel o wysokim standardzie rozpoczęła się w marcu 2012 i trwała dwa lata. Planowany system klimatyzacji musiał zatem odpowiadać specyficznej bryle obiektu oraz umiejscowieniu jednostek zewnętrznych – uniemożliwiały one montaż oraz instalację urządzeń klimatyzacyjnych na dachu. Ze względu na umiejscowienie agregatów tuż przy budynku, w bliskiej odległości od pokojów hotelowych, ogromne znaczenie miała cicha praca jednostek zewnętrznych. Instalacja urządzeń klimatyzacyjnych musiała być również dostosowana do warunków istniejących w budynku. Optymalne wykorzystanie przestrzeni musiało iść w parze z dbałością o najmniejsze detale góralskiego wystroju wnętrz hotelowych. Poprzedni hotel efektywnie wykorzystywał jedynie dwa poziomy obiektu. Projekt rewitalizacji i przebudowy przewidywał stuprocentowe i efektywne wykorzystanie 8-kondygnacyjnej przestrzeni na użytek szeregu udogodnień. Rozmieszczono tam takie przestrzenie usługowo-rekreacyjne jak część spa dla prestiżowego Instytutu Dr Ireny Eris, część wellness z basenem i gorącym źródłem, dwa zewnętrzne jaccuzi z widokiem na Giewont, cztery sauny, restauracja, cocktail room & music loft, aperitif bar, chata grillowa, pięć sal konferencyjnych, ski service, sklepy, sala fitness oraz sala gier i zabaw dla dzieci.

Optymalny wybór

Zaproponowane przez LG rozwiązania pozwoliły wybrać najbardziej optymalny system klimatyzacji VRF, który pasował do specyficznego układu i bryły hotelu, a jednocześnie nie zaburzał estetycznej przestrzeni obiektu czterogwiazdkowego.Kluczowym kryterium inwestycji była bardzo cicha praca jednostek wewnętrznych, niskie zużycie energii, wygodne sterowanie parametrami oraz korzystna relacja jakości do ceny urządzeń. Wybór systemu VRF pozwolił zaoszczędzić stosunkowo dużo miejsca i elastycznie dostosować się do różnych ograniczeń architektonicznych, które wynikały ze specyfiki bryły budynku. Na wybór rozwiązań LG i systemu VRF miały też bez wątpienia wpływ wcześniejsze pozytywne doświadczenia z systemami klimatyzacji LG, które zainstalowane zostały w innychobiektach inwestora. W trakcie procesu decyzyjnego inwestor odwiedził Akademię Klimatyzacji LG w Warszawie i osobiście oceniał wzornictwo oraz skuteczność wybranych modeli systemów klimatyzacji. Współpraca między inwestorem,projektantem, wykonawcą i dostawcą układała się bardzo harmonijnie i sprawnie, odznaczała się też szczególną dbałością o najlepsze parametrytechniczne, wysoką efektywność energetyczną oraz osiągnięcia technicznewybranego rozwiązania klimatyzacyjnego. Rozwiązania LG okazały się korzystnez uwagi na elastyczność instalacyjną, wysokie osiągi, niskie zużycieenergii, a tym samym niższe koszty utrzymania.

Źródło: LG