Trendy architektoniczne sprawiły, że w ostatnich latach bardzo modne stało się posiadanie kominka w domu. Aby móc jednak pełniej wykorzystać ciepło, jakie uzyskuje się z kominka należy zadbać o jego właściwą dystrybucję. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej instalacji dystrybucji ciepłego powietrza można uzyskać oszczędności związane z dogrzewaniem domu.

PPHU Centrum Klima Sp. z o.o. posiada w swojej ofercie bogaty asortyment elementów związanych z dystrybucją ciepłego powietrza z kominków. Nowością w tej grupie jest produkowany przez firmę GLV, przewód M0.
Przewód elastyczny izolowany M0


Przewód ten występuje w wersji izolowanej jak i bez izolacji. Cechą wyróżniającą ten przewód na tle innych przewodów z odpornością temperaturową do 250°C jest jego całkowita niepalność potwierdzona atestami ITB. Przewód posiada również atest higieniczny PZH. Wewnętrzny przewód nie zawiera poliestru i składa się wyłącznie z kilkuwarstwowej folii aluminiowej wzmocnionej stalowym drutem. Dzięki temu do powietrza rozprowadzanego za pomocą tego przewodu nie przedostają się żadne szkodliwe czynniki, które pod wpływem kontaktu z ciepłym powietrzem mogłyby się uwolnić z poliestru. Izolację termiczną stanowi 25 milimetrowa warstwa wełny mineralnej osłonięta dodatkowo płaszczem wykonanym z laminatu aluminiowego. Przewód jest dystrybuowany w odcinkach 10 metrowych ściśniętych do długości 1,2 m w opakowaniach kartonowych. Niewielkie rozmiary opakowań sprawiają, że znacznie obniżają się koszty transportu i składowania. Montaż przewodu jest prosty i nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych narzędzi.
Typ: M0 izo - dane tech.:
Przewód wewnętrzny: M0
Izolacja 20 kg/m3: wełna mineralna 25 mm
Osłona zewnętrzna: aluminium, poliester
Obwód średnicy: 65 ÷ 635 mm
Zakres temperatury pracy: - 30°C ÷ 250°C
Maks. prędkość powietrza: 30 m/s
Nadciśnienie robocze: 3 kPa
Standardowa długość: 10 mb
Opakowanie-karton: 1,2 m
Kształtki okrągłe


Wykorzystanie w instalacji okrągłych kształtek wentylacyjnych daje duże oszczędności związane z oporem tłoczonego powietrza. Największe straty występują w miejscach, w których mamy do czynienia ze zmianą kierunku przepływu ciepłego powietrza. Aby niwelować te straty można stosować kolanka tłoczone 45- i 90-stopniowe. Dzięki wykonaniu ich w technologii tłoczenia wewnętrzna powierzchnia jest gładka i zapewnia linearny przepływ strugi. Kolanka są zgrzewane liniowo, co z kolei zapewnia szczelność i estetykę wykonania.
Aby dystrybucję powietrza móc realizować na wiele pomieszczeń należy w skład instalacji dołączyć kształtki typu trójnik orłowy, dzięki któremu można rozprowadzić instalację w wielopokojowym domu. Zastosowanie trójników orłowych stwarza mniejsze opory przepływu niż przy zastosowaniu trójników 90-stopniowych. Typoszereg trójników orłowych produkowanych przez Centrum Klima obejmuje wiele średnic w tym również te, które są najpopularniejsze w instalacjach dystrybucji ciepłego powietrza. Trójnik może równocześnie realizować funkcje redukcji dzięki odpowiednio dobranym średnicom. Do dyspozycji mamy Ø100, Ø125, Ø160, Ø200, Ø250, Ø315. Uzupełnieniem oferty kształtek są redukcje, dzięki którym możliwe jest dobranie średnicy przewodów do warunków instalacji.


Akcesoria montażowe
Nie można zapominać również o elementach typowo montażowych. Do takich elementów zaliczyć można opaski zaciskowe montażowe CM, dzięki którym osadzenie przewodów na kształtkach i króćcach jest pewne i szczelne. Opaski wyposażone są w szybkozamykające się zamki zaciskowe CMC, dzięki którym można szybko założyć i odpowiednio dopasować opaski. Dla instalacji wymagających stosowania dużej ilości opasek idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie taśmy w rolce CMB. Można wówczas przycinać odcinki taśmy odpowiednio dopasowane do przewodów.
Zawory nawiewne


Do bezpośredniej regulacji wydatku na wylocie można posłużyć się zaworem nawiewnym KE. Istnieje również możliwość zastosowania zaworu wyciągowego KK, dzięki któremu struga ciepłego powietrza jest kierowana prosto w dół. Zawory są przeznaczone do montażu sufitowego. Specjalna konstrukcja zapewnia niski poziom hałasu. Zawory wykonane są z blachy stalowej i malowane proszkowo na kolor biały. Regulację przeprowadza się za pomocą wkręcania bądź wykręcania części środkowej zaworu. Oba typy zaworów można wymiennie montować w ramkach montażowych KKL. Wykonana ze stali ocynkowanej ramka, charakteryzuje się długim, 50 mm przyłączem zapobiegającym zsuwaniu się przewodu elastycznego.
Materiał: PPHU Centrum Klima Sp. z o.o.

Komentarze

  • trochę głupio

    klima z sufitu zgoda ale ciepłe powitrze napewno lepiej dołem.

  • Trend trendea a gdzie jest zdrowy rozsądek?

    Myślę ,że poważne firmy nie powinny promować produktów dla systemów grzewczych wykorzystujących kominki , ponieważ takie ogrzewanie jest po prostu bardzo szkodliwe dla zdrowia. Ale co się nie robi dla kasy...Trend trendem , ale czas aby poważne autorytety zaczeły poważną dyskusje czego można sie nabawić mając takie ogrzewanie w domu. Skończyło sie ogzrewanie parowe a zaczęło kominkowe...Histora jak widać lubi kręcić się w kółko.