Łukasz Lepiarczyk jest absolwentem Szkoły Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego oraz International MBA Sankt Gallen B.School w Szwajcarii. Dyrektor Generalny i Członek zarządu firmy Hoval uczestniczy w branży od 1995 r. W firmie Hoval dba o rozwój branży HVAC od 2004 r.

fot. Wojciech Robakowski

Redakcja: Korzenie firmy sięgają roku 1932. Na jakich rynkach możemy spotkać się z firmą Hoval?

Łukasz Lepiarczyk: Firma Hoval obecna jest praktycznie w większości krajów europejskich, Azji, w szczególności Chinach oraz w Stanach Zjednoczonych. 

 

R.: Jakie są cele firmy w najbliższym czasie?

Ł. L.: Dalsze propagowanie świadomości oraz odpowiedzialności za energię i środowisko poprzez dostarczanie Klientom wysoko zaawansowanych rozwiązań technicznych.

Naszym celem jest osiąganie maksymalnej wydajności przy minimalnym poziomie emisji zanieczyszczeń. Efektywność energetyczna i alternatywne źródła energii są stale w centrum uwagi naszej firmy – ponieważ pomagają zaoszczędzić środki finansowe Inwestorów oraz surowce naturalne. Nasze rozwiązania są indywidualnie dostosowane do wymagań i potrzeb naszych Klientów. 

 

R.: Rozpoczęliśmy już II kwartał 2016 r. Jak jednak mogą Państwo podsumować I kwartał, który zamknęliśmy? Jak wypadł on do zeszłego roku?

Ł. L.: 2015/2016 rok w firmie Hoval to rok niesamowitych premier. Zaprezentowaliśmy nową odsłonę zdecentralizowanej jednostki wentylacyjnej typu RoofVent (zgodny z wymogami dyrektywy ErP) o ponadprzeciętnych sprawnościach odzysku ciepła na wymienniku krzyżowym, na poziomie aż do 85%.

Zobacz produkt

Dla naszych partnerów udostępniliśmy oprogramowanie HK-Select, jako wsparcie przy doborze wentylacji. Kolejną nowością jest inżynierskie dzieło sztuki - system sterowania TopTronic®E. Wszystkie nasze działania konsekwentnie wpisane są w nasze motto: „Odpowiedzialność za energię i środowisko”.

Dowiedz się więcej o systemie TopTronic®E

 

R.: Mają Państwo wiele ciekawych realizacji. Która z nich utkwiła Państwu najbardziej w pamięci?

Ł. L.: Kilka  najciekawszych realizacji:

Termy Tarnowskie pod Poznaniem w tym roku obchodzą swoje pierwsze urodziny. Na Termach pracują kotły kondensacyjne UltraGas oraz Kogeneracja PowerBloc.

Zakopane – Hotel Nosalowy Dwór oraz Solec Zdrój - Hotel Malinowy Raj. Stadion dla klubu sportowego Termalica Bruk- Bet (Dwie kotłownie oparte o kotły UltraGas. Podgrzewają trybuny, szatnie oraz  murawę).

Nie można zapominać także o naszych międzynarodowych referencjach. Dostarczamy swoje rozwiązania systemowe m.in. do Watykanu oraz dla rodziny Królewskiej. 

Zobacz referencja ze świata

 

R.: Posiadają Państwo w ofercie zarówno technikę wentylacyjną, jak i technikę grzewczą? Która z gałęzi branży HVACR jest bardziej specyficzna?

Ł. L.: Zapewniamy wsparcie swoim Partnerom Biznesowym od projektu, poprzez instalację, aż po opiekę serwisową po zakończonej inwestycji – oferując np. Program TopSafe® dzięki któremu możliwe jest wydłużenie gwarancji do 10 lat.

Urządzenia Hoval dostarczane są w oparciu o rozwiązanie systemowe.  Tylko w taki sposób, obsługując inwestycję kompleksowo - zarówno od strony wentylacji, jak i dodatkowego źródła ciepła np. kotłowni kondensacyjnej – spełniamy wymagania nawet najbardziej wymagających Klientów.

 

R.: Jakie rozwiązania, rodzaje urządzeń cieszą się największym zainteresowaniem?

Ł. L.: Największym zainteresowaniem cieszy się najnowszy typoszereg urządzeń wentylacyjnych RoofVent oraz stojące kotły kondensacyjne UltraGas. Udowodniliśmy, że dzięki naszym rozwiązaniom systemowym, koszty ogrzewania po ich instalacji spadły nawet o 50% - list referencyjny potwierdzający.

Wszystkie urządzenia dostarczane są jako całe systemy np. dla hal produkcyjnych zapewniamy system ogrzewania, chłodzenia i wentylacji oparty na zdecentralizowanych jednostkach wentylacyjnych RoofVent, TopVent, które w połączeniu z wydajnym kondensacyjnym kotłem UltraGas, zapewniają dopływ świeżego i czystego powietrza.

 

R.: Czy rynek branży HVACR będzie należał do dużych producentów?

Ł. L.: Niezależnie czy producenci będą małymi czy dużymi firmami najważniejsze jest, żeby poprzez swoje urządzenia dbali o środowisko, w którym wszyscy żyjemy. Można zauważyć coraz większy wzrost użycia odnawialnych źródeł energii. I to jest w tym momencie najważniejsze.

 

R.: A czy w tym sezonie pojawią się w Państwa ofercie jakieś nowości produktowe? Czy też rozszerzony zostanie ogólny asortyment o jakiś nowy segment urządzeń?

Ł. L.: W tym roku rozszerzamy asortyment dla budownictwa jednorodzinnego oraz wielorodzinnego. Wprowadzamy pompy ciepła oraz specjalne rozwiązania dla domów jednorodzinnych.

 

R.: Czy w Pana odczuciu sprzedaż urządzeń HVAC przez Internet ma przyszłość?

Ł. L.: Każdy projekt jest indywidualny, każde zapotrzebowanie jest inne. Nie dobierzemy takiego samego urządzenia dla hali produkcyjnej, jak i dla obiektu sportowego. Wiele czynników jest znaczących dla inwestycji, a normy i wymagania muszą zostać spełnione. Dlatego przy doborze urządzeń niezbędna jest fachowa pomoc. Przemysłowych rozwiązań HVAC jeszcze długo nie będziemy kupować online.

 

R.: Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów.

Ł. L.: Również dziękuję.

Łukasz Lepiarczyk – Dyrektor Generalny i Członek Zarządu firmy Hoval Polska