Rozpoczynamy kolejny sezon grzewczy. W jaki sposób ogrzewać nasze domy i mieszkania, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort i zadbać o jakość powietrza nie wydając przy tym fortuny?

Mimo, że to już niemalże połowa października, za oknem wciąż ciepło i słonecznie. Jednak z uwagi na zimne noce i poranki wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, a także indywidualnych gospodarstw domowych rozpoczęło już kolejny sezon grzewczy. Badanie: Budownictwo energooszczędne oczami Polaków, które zostało zrealizowane w ramach kampanii „Nie trać energii”, pokazało, że odpowiednia temperatura pomieszczeń jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie i komfort mieszkańców. Nadal jednak wielu Polaków nie wie, w jaki sposób optymalnie zarządzać ciepłem, gwarantując jednocześnie komfortowe warunki w pomieszczeniach i minimalne obciążenie dla portfela. Eksperci z Danfoss doradzą, jak można zrobić to najlepiej.

 

Efektywny system ogrzewania
Wśród wszystkich kosztów eksploatacji naszych mieszkań bez wątpienia właśnie energia stanowi największy udział. Wbrew pozorom najważniejsze nie są koszty prądu, a koszty ciepła, stanowiące aż 70% wydatków na energię. Podobnie jak w przypadku energii elektrycznej, zastosowanie odpowiednich urządzeń oraz wprowadzenie dobrych nawyków zapewnia uzyskanie znaczących oszczędności zużycia ciepła, a tym samym zmniejszenia kosztów ogrzewania. Podstawą efektywnego systemu ogrzewania jest wysokosprawne i niskoemisyjne źródło ciepła. W miastach najlepszym rozwiązaniem jest ciepło sieciowe. Na obszarach, na których nie ma możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej, dobór odpowiedniego urządzenia powinien być poprzedzony dokładną analizą zapotrzebowania na ciepło w konkretnym budynku. Dzięki temu możemy uniknąć częstego problemu przewymiarowania źródła ciepła, które następnie skutkuje jego nieefektywną pracą, a także niepotrzebnie wyższymi kosztami – zarówno zakupu samego urządzenia, ale również jego dalszej eksploatacji. Nie warto także stawiać na najtańsze przestarzałe technologie, które charakteryzują się znacząco niższą sprawnością wytwarzania ciepła. Dbając o zdrowie, jakość środowiska oraz własną wygodę, zaleca się wybór urządzeń czystych i ekologicznych, jak np. wysokosprawne kotły gazowe czy pompy ciepła. 

 

Świadome zarządzanie ciepłem
Samo źródło ciepła nie zapewni nam oszczędności, należy pamiętać jeszcze o efektywnej dystrybucji i zarządzaniu ciepłem w budynku, dlatego kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie zarządzanie przepływem ciepła. Instalacja ogrzewania powinna być prawidłowo zrównoważona, dzięki czemu nawet w dużych budynkach unikniemy problemu z niedogrzaniem części pomieszczeń oraz przegrzaniem innych. To samo dotyczy instalacji ciepłej wody użytkowej. Równoważenie instalacji eliminuje długie oczekiwania aż z naszego kranu popłynie ciepła woda, co jest szczególnie odczuwalne właśnie w okresie jesienno-zimowym. W przypadku ogrzewania zrównoważenie instalacji zapewni optymalny dopływ ciepła do każdego odbiornika. Aby dokonać zrównoważenia instalacji, montujemy zawory równoważące w określonych miejscach instalacji – zwykle na poszczególnych pionach lub odgałęzieniach. Ich zadaniem jest zdławienie nadwyżki ciśnienia w obiegu danego medium oraz ustalenie wielkości wymaganego przepływu, a następnie jego korektę w zależności od obciążenia systemu. Prawidłowe zrównoważenie instalacji pozwoli osiągnąć nawet do 20% oszczędności. Nie jest to jednak zadanie dla każdego z nas, gdyż równoważeniem instalacji powinien zająć się specjalista.

 

Regulacja temperatury a oszczędność energii
To, co z pewnością możemy zrobić sami i co przynosi jeszcze większe oszczędności, to regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Dostosowanie wysokości temperatury zarówno do funkcji danego pomieszczenia, jak i liczby przebywających w nim osób czy też pory dnia, ma istotne znaczenie z perspektywy naszego komfortu i zdrowia. Podczas, gdy w łazience komfortowa temperatura to ok 24oC, to już w pokoju dziennym wystarczy 21oC, a spać najzdrowiej jest w jeszcze niższej temperaturze – nawet 17oC. Ponadto, takie drobne zmiany temperatury przekładają się również na wymierne oszczędności energii, a tym samym kosztów ogrzewania. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1oC pozwala oszczędzić nawet do 6% energii. Dlatego właśnie warto stosować regulację temperatury nie tylko w zależności od funkcji pomieszczenia, ale również w miarę zmieniających się warunków i ilości dodatkowych zysków energii – pochodzących z promieni słonecznych, codziennych aktywności, takich jak pranie czy gotowanie, a nawet od nas samych – im więcej osób w pokoju, tym cieplej. Właściwa regulacja temperatury umożliwiająca efektywne wykorzystanie naturalnych zysków ciepła, a także eliminująca niepotrzebne ogrzewanie pustych pomieszczeń, może przyczynić się do ok. 23% oszczędności energii.

 

Drobne modyfikacje – widoczne efekty
Chcąc oszczędzać energię i efektywnie zarządzać ciepłem w domu powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  1. Nie zasłaniamy głowic termostatycznych – aby głowica termostatyczna mogła prawidłowo działać, czujnik musi poprawnie mierzyć temperaturę pomieszczenia – nie należy zasłaniać głowicy grubymi zasłonami lub meblami.
  2. Wietrzenie pomieszczeń w trakcie trwania sezonu grzewczego powinno być możliwie krótkie i jednocześnie za każdym razem poprzedzone zamknięciem dopływu medium do odbiornika, czyli ustawieniem zaworu w pozycji „0” lub „*”.
  3. Warto także obniżać temperaturę w niewykorzystywanych pomieszczeniach zarówno nocą, jak i podczas nieobecności w domu, czy to kilkugodzinnej, kiedy domownicy wychodzą do pracy/szkoły, czy też podczas dłuższych wyjazdów.

 

Technologia, która nas wyręcza
Inteligentne systemy regulacji temperatury ułatwiają nam oszczędne zarządzanie energią. Obecnie możliwe jest ustawienie odpowiedniego programu, wybieranie w jakich godzinach chcemy uzyskać obniżenie temperatury, co pozwoli urządzeniu na samodzielnie sterowanie zmianami. Takie elektroniczne głowice termostatyczne potrafią poznać nasz dom czy mieszkanie i nauczyć się z nim współpracować, tak aby po okresie „nauki”, móc wybrać odpowiedni moment, kiedy zwiększyć temperaturę grzejnika, byśmy po powrocie do domu zastali oczekiwany przez nas komfort. Urządzenia te potrafią również reagować dynamicznie na to co dzieje się w pomieszczeniu, np. wyczuwają otwarte przez nas okno i automatycznie zamykają dopływ medium grzewczego.

 

Jakość powietrza w sezonie grzewczym zależy od nas
Wspomniano już o istotnym dla nas komforcie i kosztach ogrzewania, ale jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – środowisko. Dlaczego powinniśmy o nim pamiętać? Polska wciąż jest jednym z krajów o najgorszej jakości powietrza w Europie. W sezonie grzewczym wdychamy toksyczny bezno(a)piren w ilości równej wypaleniu, w zależności od regionu, od kilkuset do nawet 7-8 tys. papierosów rocznie. To ponad 20 wypalonych papierosów dziennie i dotyczy to każdego z nas, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Nie należy się więc dziwić, że w Polsce z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem umiera rocznie ok. 48 tys. osób. To tak samo, jakby co roku z naszej mapy znikało średniej wielkości miasto. Dominującą przyczyną smogu w kraju są indywidualne systemy ogrzewania w domach jednorodzinnych. Dlatego tak istotne dla nas wszystkich powinno być to, w jaki sposób ogrzewamy nasze domy - przy użyciu niskoemisyjnego paliwa i za pomocą efektywnego systemu ogrzewania, dzięki któremu oszczędnie zarządzamy ciepłem nie rezygnując przy tym z komfortu.

 

Dowiedz się więcej

 

Źródło: Danfoss Polska