Układ chłodniczy w każdej chwili może ulec awarii, zwykle z powodu zanieczyszczeń, zawartości wilgoci lub kwasu. Może to prowadzić do awarii sprężarki chłodniczej, zatkania zaworów lub elementu rozprężnego. Filtry odwadniacze zabezpieczają instalację przed powyższymi problemami, które mogą w dalszej mierze powodować zmniejszenie wydajności systemu, zepsucie towaru lub niezadowolenie klientów.

Nowe filtry odwadniaczy Danfoss ELIMINATOR 1,5 cal3 od Danfoss.

Zalety zastosowania wysokiej jakości filtra odwadniacza bywają często niedoceniane, gdy urządzenie chłodnicze jest już zainstalowane i pracuje. Więcej uwagi zostaje poświęcone sprężarkom, skraplaczom lub innym istotnym komponentom układu chłodniczego, podczas gdy filtry odwadniacze są bardzo ważnymi składnikami, zapewniającymi właściwą wydajność i brak krążących w instalacji zanieczyszczeń.

Nowy filtr odwadniacz ELIMINATOR® 1,5 cal3 jest dedykowany do mebli chłodniczych oraz innych mniejszych aplikacji komercyjnych.

Filtry odwadniacze są jednymi z podstawowych produktów w ofercie Danfoss. Podobnie jak w przypadku innych produktów Danfoss opracowuje nowe, innowacyjne, rozwiązania i inwestuje w technologię produkcji. Jednym z ostatnich osiągnięć jest nowy kompaktowy filtr ELIMINATOR® o objętości 1,5 cal3, który jest interesującym rozwiązaniem dla producentów mebli chłodniczych i małych instalacji komercyjnych.

Nowy filtr odwadniacz jest wyjątkowo wytrzymały, może pracować z ciśnieniami do 46 barów. Jest zaprojektowany do stosowania ze wszystkimi powszechnie dostępnymi syntetycznymi czynnikami chłodniczymi, jak również z czynnikami naturalnymi, zarówno palnymi (węglowodory) jak i CO2 (układy podkrytyczne do 46 barów). Wewnętrzna objętość jest prawie całkowicie wypełniona wkładem odwadniającym. Zapewnia to mniejszą ilość czynnika w instalacji, redukuje koszty oraz umożliwia sprostanie normom o maksymalnym napełnieniu 150 g dla węglowodorów (jak np. propan R290).

Zdolność pochłaniania wilgoci w układzie chłodniczym jest najważniejszą cechą odwadniacza. Czynnik przepływający przez rdzeń filtra przez bardzo dobry kontakt z sitem molekularnym ulega natychmiastowemu i efektywnemu osuszeniu co chroni sprężarkę. Jeśli w instalacji mogą występować również kwasy, nowy filtr odwadniacz dostępny jest również w wersji z dodatkiem aktywowanego aluminium (syntetycznie produkowany tlenek aluminium), który je i zapobiega korozji.

Objętość nowego filtra odwadniacza została zmniejszona do 1,5 cala3, podczas gdy średnica zewnętrzna pozostała taka sama jak większego modelu o objętości 3 cale3. Taka relatywnie duża średnica filtra ELIMINATOR®, szczególnie w porównaniu do filtrów miedzianych (ołówkowych), powoduje mniejsze spadki ciśnienia oraz dokładne wychwytywanie zanieczyszczeń.

Technologia stałego wkładu, staranna produkcja oraz właściwe pakowanie zapewniają,że wszystkie filtry Danfoss ELIMINATOR® są dostarczane ze znikomą wilgotnością początkową, średnio ponad trzykrotnie mniejszą niż popularne filtry miedziane (ołówkowe). Oznacza to, że filtry ELIMINATOR® mają wyraźnie większą skuteczność, dzięki czemu rzadziej zachodzi potrzeba wymiany filtra, co przyczynia się do obniżenia kosztów ponoszonych przez właściciela urządzenia.

Nowe filtry odwadniacze Danfoss ELIMINATOR® 1,5 cal3 można już zamawiać u Autoryzowanych Dystrybutorów Chłodnictwa. Do ww. produktów dostępne są wszelkie wymagane certyfikaty oraz dokumentacja techniczna.