Pilotażowa instalacja pakietu agregatu skraplającego Optyma™ Plus INVERTER, która została przeprowadzona 18 miesięcy temu w hipermarketowej piekarni, uwydatnia główne korzyści dla hipermarketów, supermarketów i sklepów spożywczych z zastosowania tego rozwiązania regulacji wydajności.

Omawiany hipermarket mieści się w niewielkim miasteczku w południowej Francji, o populacji niemal 18.000 i śródziemnomorskim klimacie, co czyni to miasteczko popularnym celem wizyt turystów od wiosny do jesieni.

Z tego powodu wysokość produkcji chleba i bagietek we wspomnianej piekarni wykazuje znaczące wahania. Piekarnia, zlokalizowana w hipermarkecie należącym do znanej międzynarodowej sieci, produkuje od 1000 do 2000 bagietek dziennie, w zależności od sezonu. , W jej ofercie znajduje się także szeroki wachlarz innych rodzajów chleba, a także pizze, tarty i ciasta na wynos.

Ci, którzy znają się na piekarstwie wiedzą, że oznacza to częste zmiany cykli, w zależności od wymagań produkcji, szybkie rozmrażanie lub przyśpieszoną fermentację ciasta w różnych, wzrastających temperaturach.

 

Każdy etap fermentacji chleba (pierwsza fermentacja, formowanie i druga fermentacja) wymaga ściśle określonych temperatur.
Dodatkowo, na każdy kilogram mąki wytwarza się od pięciu do sześciu litrów dwutlenku węgla, w tym dwa litry na etapie pierwszej fermentacji. Fermentacja powoduje również wytwarzanie etanolu oraz niewielkich ilości kwasu octowego i mlekowego, kwasu propionowego, kwasu pirogronowego itp., a także aldehydów aromatycznych i ketonów. Gaz żrący oraz pył mączny uwalniane przez parowniki stanowią źródło korozji i tworzą zagrożenie wycieków z systemu.

Powyższe ograniczenia sprawiły, że Bernard Abrax, kierownik Tessonnière, specjalistycznej firmy zajmującej się kwestami chłodzenia i klimatyzacji przemysłowej, zainstalował samodzielny obwód chłodzący dla piekarni, zlokalizowany na dachu supermarketu, powyżej zwalniacza/komór fermentacyjnych. Zapowiedziane wprowadzenie na rynek pierwszych agregatów skraplających Optyma™ Plus INVERTER, umożliwiających osiągnięcie zróżnicowanej wydajności produkcyjnej, pozwoliło mu zaprojektować samodzielny system, który również oferuje możliwość stałego dopasowywania środków chłodzących do wymogów oraz wymaganych temperatur, w znacznie bardziej energooszczędny sposób.
 

 

Stałe i energooszczędne dopasowywanie do znacznych różnic w obciążeniach

Kwestia zmiennych prędkości w chłodnictwie przemysłowym jest nam znana, lecz odnosi się do większych instalacji”, wyjaśnia Bernard Abrax. „W tym zestawie trzech garowni oraz jednego zwalniacza/komory fermentacyjnej, regulacja wydajności jest koniecznością. Doświadczamy znacznych różnic w obciążeniu, gdy jedna garownia działa w trybie zimnym, druga w gorącym, a trzecia w ciepłym, zaś ustawienia te zmieniają się w ciągu dnia. Inaczej niż w przypadku innych systemów regulacji, w szczególności systemów elektromechanicznych, dzięki Optyma™ Plus INVERTER nie doświadczamy krótkich cykli, zakres regulacji rzeczywiście obejmuje od 30 do 100% obciążenia, a wszystko to przy niższym zużyciu energii”, dodaje Abrax. „Piekarnia to bardzo interesujące miejsce zastosowania agregatu skraplającego Optyma™ Plus INVERTER. Agregaty skraplające tego typu są najczęściej instalowane w szafach chłodniczych w sklepach spożywczych lub chłodniach. Korzyści są równie duże w procesie produkcji lodu. Możliwe jest dostosowywanie temperatury wprowadzanej wody w szerokim zakresie, w zależności od temperatury otoczenia oraz długości rur doprowadzających. Dzięki regulacji wydajności możliwe jest dostosowanie zdolności chłodzących do warunków otoczenia i zapewnienia skuteczności, jakości i ilości wyprodukowanego lodu”.

W supermarketach i hipermarketach komunikacja za pomocą urządzenia sterującego Modbus Optyma™ umożliwia zdalne monitorowanie funkcjonowania agregatu oraz obserwowanie zużycia energii. Poza faktem, że jest łatwy w instalacji i programowaniu, agregat daje nam możliwość optymalizacji kalibrowania przyszłych instalacji”, podsumowuje Abrax.

Podczas gdy technologia ta jest szeroko stosowana w klimatyzacji, jej zastosowanie w chłodnictwie przemysłowym jest nadal bardzo ograniczone w zakresie niskich poziomów mocy, od 3 do 20 kW, gdzie kontrolowanie warunków eksploatacji jest bardziej skomplikowane”, uważa Erik Roels, Regionalny Kierownik ds. Rozwoju Danfoss. „Skupiliśmy się na opracowaniu dedykowanego układu chłodzącego, łącząc naszą wiedzę w zakresie projektowania agregatów skraplających oraz doświadczenie w kwestii stosowania zróżnicowanych prędkości. Pierwsze prototypy zostały zainstalowane rok temu, a nasi klienci wyrażają zadowolenie z wydajności oferowanej przez urządzenie Optyma™ Plus INVERTER. Agregat jest wysoce wszechstronny i perfekcyjnie reaguje na potrzeby sklepów spożywczych i stacji serwisowych, w których kilka szaf może zostać podłączonych jednocześnie. Pomaga uzyskać znaczne oszczędności energii w porównaniu z innymi technologiami oraz zwrot kosztów inwestycji w okresie krótszym niż dwa lata pod względem kosztów instalacji, eksploatacji i konserwacji, zarówno dla podmiotu instalującego, jak i dla użytkownika końcowego”, dodaje Erik Roels.

Agregat Optyma™ Plus INVERTER dostępny jest u dystrybutorów premium w większości państw europejskich. Więcej informacji dostępnych jest pod adresem optymaplusinverter.danfoss.com


Informacje na temat agregatu Optyma™ Plus INVERTER
 

  • Wydajność chłodnicza od 2 do 9 kW w zastosowaniach MBP
  • Regulacja wydajności od 30 do 100 Hz
  • Efektywność sezonowa dzięki Eco Design: 3,84 SEPR z R407F certyfikowana przez Asercom
  • Obsługiwany przez R404A, R407A/F; kwalifikacja nowych środków chłodniczych do użytkowania w toku