Obecnie wybór materiałów opałowych jest dużo łatwiejszy niż jeszcze kilka lat wcześniej. Producenci wychodzą do ludzi z alternatywnymi źródłami energii, które ułatwiają ocieplanie domów i mieszkań. Właśnie taką funkcję pełni ekogroszek, czyli paliwo stałe, wytwarzane z węgla kamiennego lub brunatnego, przeznaczone do produkcji energii termicznej w kotłach retortowych.

Jak wybrać ekogroszek?

Dzięki małej zawartości siarki (jej przerost zwiększa prawdopodobieństwo korozji kotła), wody i substancji niepalnych, po spaleniu ekogroszku pozostaje relatywnie niewielka ilość popiołu. Dodatkowym atutem są z pewnością niewielkie rozmiary ziarenek, wahające się w granicach od 5 do 25 milimetrów, co pozwala na użytkowanie paliwa w automatycznych dozownikach węgla. Na rynku prym wiedzie co prawda kilku czołowych wytwórców węgli do kotłów retortowych, ale czy jakoś wszystkich produktów zadowoli oczekiwania kupującego? 

  • Pieklorz – ekogroszek powstaje z najlepszych węgli o wysokich parametrach, a paliwo gwarantuje dużą ekologiczność.
  • KWK Kazimierz-Juliusz – o niskiej zawartości popiołu i siarki, przy jednoczesnej wysokiej kaloryczności.
  • Jaret – w skład ekogroszku wchodzi węgiel tworzony przez Tauron Wydobycie S.A.Prestige – wysokoenergetyczny; granulacja bez podziarna, zerowa spiekalność.
  • Retopal – do spalania zarówno w piecach z najnowszym jak i starszym podajnikiem. Zawiera dużo siarki, co przyczynia się do korozji kotła.

Do kotłów automatycznych z retortowym podajnikiem nadaje się również ekogroszek bytomski, piekarski, chwałowicki oraz z Katowickiego Holdingu Węglowego. Każdy potencjalny klient powinien jednak zdawać sobie sprawę z wad ekogroszku. Zwiększona temperatura spalania powoduje wyższą emisję tlenków azotu, a na rynku często można zetknąć się z podróbkami o znacznie gorszych parametrach. W efekcie mogą wystąpić problemy z obsługą kotła i ogrzewaniem, które jest droższe niż w przypadku stosowania gatunkowego węgla o wysokiej kaloryczności. Ponadto warto kupować ekogroszek pakowany, co zapobiegnie wietrzeniu i degradacji, i zagwarantuje odpowiednią wagę (z dokładnością do 0.5 kg), frakcję (pożądana granulacja), kaloryczność (zachowanie odpowiedniej wilgotności i znaczenia opałowego) oraz jakość. W ciągu całego sezonu grzewczego koszt ogrzewania domu mieszkalnego o powierzchni 150 m2 wynosi około trzy tysiące. Najtańszy ekogroszek, którego cena nie przekracza dziewięciuset złotych, produkowany jest na Śląsku. Poza nim cena oscyluje w granicach tysiąca złotych.         

Wybór ekogroszku należy dobrze przemyśleć – odpowiedni zakup zapewni komfort i ustrzeże kocioł przed nadmierną ilością popiołu, pomyłka zaś może wiele kosztować (nie tylko ze względu na wysoką cenę paliwa). Mimo wszystko ekogroszek jest jednym z lepszych produktów istniejących obecnie na rynku - jest przyjazny dla środowiska i ma wysoką wartość opałową.

 

Źródło: Redakcja