Uroczysta Gala odbyła się w Pałacu w Łochowie. Spotkać tam można było cały wielki architektoniczny świat. Wszystko to dzięki zorganizowanemu konkursowi przez firmę ETIS.

Gala Finałowa Z:A:Award
Z:A:Award. Perspektywy architektoniczne: Moja idea, moja duma – to konkurs, którego idea kształtowała się w naszych głowach przez ponad rok, a w którym słowo duma po raz kolejny odegrało kluczową rolę. Laureatów profesjonalnego przeglądu architektonicznego nagrodzono na uroczystej Gali Finałowej.

Przegląd zorganizowaliśmy we współpracy z największym w Polsce magazynem architektów „Zawód:Architekt”. Patronat merytoryczny nad konkursem objęła Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Diamentowym mecenasem przeglądu była firma LG ELECTRONICS POLSKA.

Twórca – architekt swoje dzieło, czyli niepublikowaną, nieznaną wcześniej koncepcję architektoniczną zmieścić musiał na jednej planszy. To jedyne ograniczenie. Zależało nam bowiem na tym, by nie tworzyć schodów i barier, ale złowić i promować talenty. Chcieliśmy, aby architekci mieli możliwość sięgnięcia do szuflady po projekty, których z różnych przyczyn nie mogli zrealizować, a z których są dumni, bo wyrazili w nich własne „ja”. - Na coś takiego czekałem. Pierwszy raz spotykam się z takim skonstruowaniem konkursu. Na pierwszym miejscu stawia on ideę projektu i przedstawienie osobowości twórcy – mówi arch. Łukasz Olszewski, laureat II miejsca.

Otwarcie przeglądu nastąpiło 20 marca. Prace nadsyłano do 6 czerwca. Wpłynęło 51 projektów. Obrady komisji przebiegały w realu i polegały na intensywnej, dwudniowej dyskusji.

Za inspirującą ideę wielofunkcyjnych struktur przestrzennych w miastach XXI wieku, wywiedzionych z Kopca, praformy mogącej zintegrować Naturę z Kulturą – tak brzmi uzasadnienie przyznania I nagrody dla projektu będącego niebanalną propozycją. W dyskusji podczas gali podkreślano, że to rozwiązanie architektonicznie doskonale może znaleźc się w wielu miejscach na świecie.

- Od momentu kiedy kolega zaprosił mnie do współpracy nad tym pomysłem minęły już 2 lata. W trakcie tego długotrwałego procesu dojrzewał finalny efekt – mówi zwycięzca tegorocznej edycji arch. Marcin Kropidło. - Mimo że projekt przypomina wizję ze snów, podczas projektowania liczyliśmy się z tym, co jest w naszym kraju realne i biorąc pod uwagę plan miejscowy staraliśmy się stworzyć coś do zrealizowania. Wbrew pozorom stąpaliśmy dosyć twardo po ziemi – dodaje.

Podczas Gali młody artysta Kacper Jastrzębski wykonał inspirujące utwory Chopina, gdyż uznaliśmy, że piękno architektury i piękno muzyki często stanowi jedną przestrzeń. Naszych gości zzafascynowała wizjonerska prezentacja najnowocześniejszego systemu VRV firmy LG MULTI V IV.

Laureaci konkursu:

I miejsce - arch. Marcin Kropidło, współpraca: arch. Agata Woźniczka, arch. Mateusz Adamczyk
II miejsce (ex aequo) - arch. Łukasz Olszewski i arch. Jerzy Hnat, współpraca: inż. Jerzy Bąk
III miejsce - nie przyznano

wyróżnienia - arch. Wojciech Zabłocki,
współpraca arch. Łukasz Smolczewski,
inż. Wiktor Humięcki;
arch. Paweł Spychała

Skład komisji konkursowej

arch. Marian Fikus, arch. Wojciech Gwizdak, arch. Sławomir Żak, arch. Piotr Glegoła, arch. Łukasz Zagała, arch. Robert Konieczny, Sebastian Osowski, Jarosław Jóźwiak, Leszek Kuczyński.

GalaGalaGala
GalaGalaGala
GalaGalaGalaGala