W dobie rozwiniętej techniki telekomunikacyjnej oraz potrzebie zmniejszenia kosztów utrzymania, firmy zajmujące się produkcją urządzeń klimatyzacyjnych szukały rozwiązania podążającego za tymi potrzebami. W wyniku tych prac firma Air-Site wprowadziła na rynek urządzenie służące do chłodzenia powierzchni stacji bazowych metodą starą i sprawdzoną potocznie zwana freecoolingiem”. Urządzenia firmy są dostępne w ofercie firmy SPS Klima i z powodzeniem montowane także w Polsce.

Freecooling, czyli czym schładzać... np. stacje telefonii komórkowej.
FrecoolingFreecooling powietrzny – bo o takim mówimy – opiera się o dostarczanie do pomieszczenia o znacznych zyskach ciepła powietrza zewnętrznego. Dzięki takiemu urządzeniu idealnie pasującego do naszej strefy klimatycznej oraz podwyższeniu rygorów temperaturowych dla urządzeń telekomunikacyjnych możemy przez 80% roku wykorzystywać to urządzenie jako jedyne źródło chłodu. Zakres temperaturowy (od -25oC do 60oC), w jakim możemy stosować to urządzenie oraz rozwinięte możliwości sterowania oparte M/GPRS SIOX modem, daje nam kontrolę zdalna tak więc możemy mówić o pełnej bezobsługowej kontroli. Sterowanie oparte o bardzo precyzyjny system kontroli temperatury umożliwia nam utrzymanie wartości temperatury z dokładnością na poziomie 2-5 K.

Typoszereg urządzeń rozpoczyna się od modelu, dzięki któremu jesteśmy w stanie zapewnić pokonanie zysków ciepła na poziomie 2 kW, największe zaś urządzenie można zastosować do pomieszczenia o zyskach na poziomie 8 kW. Najczęstsze pytanie jakie się pojawia w tego typu rozwiązaniu dotyczy utrzymania czystości. Skoro chłodzimy powietrzem zewnętrznym a nie obiegowym, tak jak w tradycyjnych systemach schładzania takich pomieszczeń – jak zapewnić czystość?

Urządzenia firmy AIR-SITE zostały wyposażone w system filtrów workowych o długości ok. 150 cm, dzięki którym uzyskujemy bardzo dużą powierzchnię filtracji i jednocześnie umożliwiamy wydłużenie okresu eksploatacji pomiędzy serwisami. W zależności od wielkości urządzenia mamy do dyspozycji od 2 do 5 rękawów. Do budowy urządzeń przedstawianych w tym artykule użyto wysokiej jakości materiałów. Obudowa wykonana jest ze stali galwanizowanej odpornej na korozję oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Aby przybliżyć korzyści związane z zastosowaniem takiego rozwiązania, przedstawię przykład oparty zastosowanie urządzenia klimatyzacyjnego typu Split o mocy chłodniczej na poziomie 3 kW oraz odpowiednikowi firmy Air-Site DeltaMaster 2 48EC. Urządzenie klimatyzacyjne wykorzystane do chłodzenia pomieszczenia technicznego przy założeniu parametrów obliczeniowych jednakowych dla tych rozwiązań ma zużycie energii elektrycznej na poziomie 930 W, natomiast produkt firmy AIR-SITE 95 W. Jak widać korzyści są kolosalne i łatwe do przeliczenia i oscylują w zależności do wielkości urządzenia na poziomie 1/10.

Urządzenia freecoolingowe chłodzą 16 tys. stacji bazowych TeliaSonera...

Air-Site AB jest szwedzką firmą wywodząca się z Air-Site Group, wiodącego międzynarodowego producenta urządzeń wentylacyjnych, umożliwiających redukcję zużycia energii oraz maksymalne zwiększenie korzyści dla inwestorów.

Firma specjalizuje się w technologii urządzeń freecoolingowych, wykorzystując metodę obniżania temperatury przez dostarczanie dużych ilości powietrza zewnętrznego. Dzięki zaawansowanej automatyce i wieloletnim doświadczeniom rozwiązanie to pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji związanych z chłodzeniem pomieszczeń. Uzyskiwane oszczędności sięgają nawet 90% porównując do klimatyzacji! Zostało to potwierdzone w praktyce w wielu projektach – między innymi
skandynawski operator telefonii komórkowej TeliaSonera wykorzystuje takie rozwiązania na ponad 16 tys. stacji bazowych swojej sieci, w tym ok. 6 tys. w Szwecji.


AUTOR: Arkadiusz Wojciechowski