Trane wprowadza XStream™, nową gamę chłodzonych wodą agregatów ze sprężarką śrubową, które są obecnie dostępne w Europie i na Bliskim Wschodzie. Nowa generacja urządzeń chłodniczych jest odpowiedzią na potrzeby właścicieli budynków poszukujących wysokiej wydajności eksploatacyjnej, wszechstronności zastosowań i optymalnego zwrotu z inwestycji, aby zrekompensować rosnące koszty energii. Urządzenia z nowej oferty posiadają funkcję grzania oraz chłodzenia o maksymalnej mocy do 2,3 MW. Urządzenia są dostępne w czterech różnych poziomach wydajności, której nie dorównują inne agregaty ze sprężarką śrubową dostępne obecnie na rynku.

Firma Trane wprowadza XStream™, nową generację chłodzonych wodą agregatów ze sprężarką śrubową o niezrównanych parametrach.

Nowa gama produktów XStream oferuje wysoką wydajność do 2,3 MW, której nie dorównują inne chłodnicze urządzenia ze sprężarką śrubową dostępne obecnie na rynku. XStream stanowi niezawodną i wydajną alternatywę dla użytkowników wymagających wysokiej wydajności sezonowej w zastosowaniach krytycznych oraz w budynkach takich jak centra danych, szpitale, instalacje odbioru ciepła, duże budynki biurowe oraz komunalne systemy chłodzenia i ogrzewania. 


Nasza nowa generacja urządzeń chłodniczych Trane XStream to doskonały wybór dla budynków wymagających dużej mocy i wysokiej wydajności energetycznej przy dokładnym spełnieniu dodatkowych wymogów, takich jak ogrzewanie i wysoka zmienność obciążeń” — mówi Erik van Oossanen, kierownik ds. oferty produktowej w Trane. „Gamie XStream nie dorównują inne urządzenia chłodnicze ze sprężarką śrubową dostępne obecnie na rynku. Nasze urządzenia dają klientom możliwość pracy w wysokich temperaturach skraplania do 65°C, a także w temperaturach niskich do -12°C po stronie parownika, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w zastosowaniach związanych ze skraplaniem pary wodnej lub ogrzewaniem wody użytkowej i sanitarnej”.


Elastyczna konstrukcja urządzeń chłodniczych z gamy XStream zapewnia wydajne konfiguracje, które można idealnie dostosować do potrzeb klientów. Należą do nich: 

  • Dostępność w czterech poziomach efektywności osiągających współczynnik efektywności energetycznej (EER) i europejski sezonowy współczynnik efektywności energetycznej (ESEER). Wartość netto EER dla modelu XStream XE wynosi 5,72 (5,88 EER brutto), a urządzenie XStream HSE osiąga ESEER o wartości 7,49 netto (7,69 brutto). 
  • W serii zastosowano przepływ przeciwprądowy, który znacznie zwiększa efektywność systemu chłodzącego i obniża koszty jego instalacji. 
  • Wszystkie rozmiary z konfiguracją podwójnego obwodu zmniejszają zawartość czynnika chłodniczego w obwodzie i dodatkowo zwiększają niezawodność urządzenia.
  • Pełna kompatybilność z zastosowaniem zmiennego przepływu w celu obniżenia zużycia energii.

Funkcje takie jak Trane Adaptive Control™ z opatentowanymi, najlepszymi w branży algorytmami oraz różne możliwości diagnostyczne umożliwiają kierownikom placówek podejmowanie odpowiednich działań i zapobieganie wyłączeniu urządzenia w nietypowych warunkach pracy. Takie aktywne rozwiązania przekładają się na niezawodność niezbędną w zastosowaniach kluczowychi uzupełniają ją dekady doświadczenia Trane w zakresie technologii sprężarek śrubowych z setkami tysięcy sprężarek działającymi na całym świecie.


Wszystkie urządzenia chłodnicze XStream są poddawane kompleksowemu testowi funkcjonalnemu i walidacji w najnowocześniejszej placówce testowej Trane znajdującej się w Epinal we Francji. Komputerowy program testowy dokładnie sprawdza czujniki, okablowanie, komponenty elektryczne, działanie mikroprocesora, funkcje komunikacyjne oraz działanie zaworu rozprężnego w celu zapewnienia najwyższych standardów jakości.