Data rozpoczęcia
2013-10-17
Data zakończenia
2013-10-17
Miejsce
Warszawa

Czas na aktywne wsparcie pomp ciepła! czyli II Kongres PORT PC
Baner PORT PC

Zapraszamy na II Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła 17.10.2013 w Warszawie (w ramach targów Renexpo). Jednym z głównych celów II Kongresu PORT PC organizowanego w dniu 17 października 2013 r. w Warszawie będzie pokazanie korzyści wynikających z wsparcia pomp ciepła jako OZE i wypracowanych przez PORT PC.

W czasach, w których energia staje się coraz droższa i prawdopodobnie jej koszty będą się zwiększały w szybszym tempie, warto pamiętać o tym, że koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody dla typowego domu stanowią ponad 70% całkowitych kosztów jego utrzymania. Obok zmniejszenia zapotrzebowania ciepła przez zastosowanie dobrej izolacji termicznej, znaczny potencjał redukcji zużycia energii zawiera w sobie technika grzewcza. Poważne oszczędności, sięgające nawet ponad 50% może przynieść zwłaszcza ogrzewanie pompami ciepła, wykorzystujące zakumulowane w środowisku naturalnym i gruncie ciepło słoneczne. Ogrzewanie pompą ciepła stanowi obecnie jedną z najlepszych w klimacie środkowoeuropejskim możliwości wykorzystania energii słonecznej.

W naszych warunkach nie da się również pominąć tematu szkodliwej emisji dwutlenku węgla, pyłów i innych zanieczyszczeń oraz ich negatywnego wpływu na środowisko. Pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a przede wszystkim korzyści ekonomiczne, wymogi zwiększenia udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w energetyce, są najlepszym uzasadnieniem zwiększenia zaangażowania i wsparcia rozwoju pomp ciepła w Polsce.

Nie bez znaczenia jest również to że, rozwój pomp ciepła jest mocno wspierany przez Unię Europejską i wiele nowych, europejskich aktów prawnych. Ogrzewanie pomieszczeń ma duży udział w zużyciu energii.

Jednym z głównych celów II Kongresu PORT PC organizowanego w dniu 17 października 2013 r. w Warszawie będzie pokazanie korzyści wynikających z wsparcia pomp ciepła jako OZE i wypracowanych przez PORT PC narzędzi takich jak wytyczne dla wykonywania dolnych źródeł pomp ciepła czy też kalkulator do szacowania współczynnika efektywności pomp ciepła. Przedstawione będą nowe perspektywy rozwoju polskiego i europejskiego rynku oraz znaczenie pomp ciepła w „energetyce przyszłości”.

Po sukcesie zeszłorocznego Kongresu, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła i tym razem postawiła na wysoką jakość wykładów i znanych prelegentów. Kongres PORTPC zaszczyci Prezes Zarządu NFOŚiGW Małgorzata Skucha, która przedstawi nową inicjatywę NFOŚiGW program PROSUMENT, który będzie wspierać rozproszone odnawialne źródła energii. Znaczenie pomp ciepła w Europie w perspektywie do 2020 i 2030 roku pokaże Krystyna Dawson z renomowanego Instytutu BSRIA z Wielkej Brytanii. Nie zabraknie także reprezentanta Niemieckiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (BWP). Rüdiger Grimm przedstawi dobre praktyki wykonywania dolnych źródeł ciepła dla pomp ciepła w Niemczech. Już tradycyjnie pojawi się reprezentant Instytutu Fraunhofer’a ISE z Niemiec, Pan Marek Miara, który przedstawi znaczenie pomp ciepła w technologi smart grid oraz przybliży sposoby szacowania współczynnika efektywności pomp ciepła.

Kongres PORT PC będzie z pewnością interesującym i ważnym wydarzeniem dla wszystkich zainteresowanych tematyką innowacyjnych rozwiązań na rynku pomp ciepła, perspektywami i warunkami rozwoju i wymogami unijnymi. Na kongresie nie może zabraknąć nikogo, kto w jakikolwiek sposób jest związany z branżą. "Jesteśmy przekonani, że II Kongres PORTPC pokaże aktualne znaczenie pomp ciepła w zakresie techniki grzewczej, odnawialnych źródeł energii i energetyce w Polsce. Bez działań zapewniających jakość projektowania i wykonywania instalacji z pompami ciepła nie jest możliwy harmonijny rozwój rynku. To co zostanie pokazane na Kongresie PORT PC będzie posumowaniem naszej wieloletniej, konsekwentnej pracy.

Wszystkie osoby związane z branżą pomp ciepła powinny poznać przygotowane przez PORT PC narzędzia" podsumowuje Paweł Lachman Prezes Zarządu PORT PC.