Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej zainaugurowała kampanię „Czad usypia".

Czad usypia czujność. Obudź świadomość.

"Był sobie król, był sobie paź
I była też królewna.
Uśpił ich raz bezwonny czad,
Rzecz to zupełnie pewna..."Co roku w okresie grzewczym dochodzi w Polsce do kilku tysięcy zaczadzeń, w tym kilkudziesięciu ze skutkiem śmiertelnym. Czytamy informacje prasowe, oglądamy krótkie dramatyczne relacje w wiadomościach, a jednak ten problem nie dociera do naszej świadomości. Jakby nas nie dotyczył. Skoro tak jest, kampania społeczna mówiąca o czadzie musi być jeszcze bardziej sugestywna i jaskrawa niż medialne raporty o kolejnej śmierci w kolejnym domu.

Czad usypia

Na kampanię „Czad usypia", realizowaną w ramach szerszego programu Straży Pożarnej „Nie! Dla czadu”, składają się spoty radiowe, ogłoszenia prasowe, plakaty i strona www: www.czadusypia.pl

Czad usypia

Czad - cichy zabójca
Czad to potoczna nazwa tlenku węgla (CO). Tlenek węgla jest gazem, który w temperaturze pokojowej jest bezbarwny, bezwonny i niedrażniący. Posiada nieco mniejszą gęstość od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Występuje w naturze, jako gaz kopalniany. Ale jest także ubocznym produktem działania człowieka – powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla czy ropy. Jest silnie toksyczny dla człowieka.
Toksyczność tlenku węgla wynika z jego 250–300 razy większego od tlenu powinowactwa do hemoglobiny, zawartej w erytrocytach krwi. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Bardzo szybko tworzy połączenie z hemoglobiną zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną).
Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Śmiertelna toksyczność w połączeniu z niewykrywalnością przez nasze zmysły czyni czad niezwykle groźnym cichym zabójcą.


[VIDEO:YOUTUBE:pUTG-l1MVEM]