Zapraszamy do zapoznania się ze skrótem najważniejszych wydarzeń z branży.

Alfa Laval przedstawia nowe wymienniki ciepła typoszereg TK20
Firma Alfa Laval wprowadziła na rynek nowe kasetowe płytowe wymienniki. Cechują się one wysoką wydajnością przy niskim zużyciu energii, co jest niezwykle istotne w branży chłodniczej. Nowy model wymiennika ciepła jest bardzo ekonomiczny. Posiada połączenia o średnicy 200 mm, a przy tym zwartą, kompaktową konstrukcję. Niewielkie gabaryty zapewniają opłacalność i niskie opłaty za zużycie energii.
Dowiedz się więcej o Alfa Laval


Agregat chłodniczy Trane o niskim GWP w czeskim szpitalu
Szpital w Brzecławiu nawiązał współpracę z firmą Trane, globalnym dostawcą rozwiązań i usług z zakresu komfortu wewnątrz pomieszczeń oraz marką Ingersoll Rand, w celu wybrania długoterminowego i ekologicznego rozwiązania instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Zdecydowano o wymianie starej instalacji i zainstalowaniu chłodzonego powietrzem agregatu Trane® Sintesis™. Agregat ten wykorzystuje czynnik chłodniczy nowej generacji R-513A, o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Szpital w Brzecławiu podjął decyzję o wymianie starego agregatu wykorzystującego wycofywany obecnie w Unii Europejskiej czynnik R-22. Wybór nowego rozwiązania pozwoli bez problemu spełnić wymagania obecnych i przyszłych europejskich przepisów dotyczących F-gazów. Trane Sintesis to część oferty produktów Ingersoll Rand EcoWise™, mających na celu ograniczenie wpływu na środowisko w następnym pokoleniu. Produkty te zapewniają czynniki chłodnicze o niskiej wartości GWP i wysokiej efektywności działania.

Koniec tegorocznych INSTALACJI ON TOUR
W piątek we Wrocławiu zakończyły się tegoroczne Instalacje On Tour. Wydarzenie jest wyjazdową formą eliminacji do Mistrzostw Polski Instalatorów 2016.  Najlepszy czas uzyskał Adrian Puzio, który wszystkie czynności konkursowe wykonał w rekordowym czasie: 2 minuty oraz 38,63 sekundy. Tegoroczne Instalacje On Tour odbyły się w 13-stu miastach Polski – Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Łodzi, Koszalinie, Warszawie, Białystoku, Krakowie, Szczecinie, Kielcach, Bydgoszczy, Zielonej Górze i Wrocławiu. Łącznie w wydarzeniu udział wzieło 2.169 osób, w tym 1.360 instalatorów spośród których wyłoniono 39 finalistów.
Zobacz jakie zadania czekały na instalatorów
Szczęśliwi zdobywcy 3 najlepszych czasów w danym mieście, poza nominacją do finału MPI otrzymali także specjalne nagrody, m.in. głowice pompy kotłowej, odpowietrzniki oraz skrzynkę narzędziowe, a każdy zwycięzca dodatkowo tablet Samsung Galaxy tab.3.
Sprawdź wszystkie nagrody

Już jest podręcznik REAL Alternatives - Alternatywne czynniki chłodnicze
Technicy chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła już wiedzą o rosnącym znaczeniu tzw. alternatywnych czynników chłodniczych. Bardzo istotne w tym przypadku są podstawy prawe, ale od strony praktycznej jest niezbędna wiedza techniczna. Stosowanie czynników alternatywnych spowodowane jest polityką Unii Europejskiej. Według stanu dzisiejszej wiedzy dotychczasowe czynniki zastąpią: amoniak, dwutlenek węgla, węglowodory, R32 oraz czynniki z grupy HFO (kod ASHRAE R1234--).
Dowiedz się więcej

I edycja Aqua-Therm Warsaw dobiegła końca
40 wystawców z 6 krajów zaprezentowało najnowsze produkty i rozwiązania z zakresu instalacji wodnych, grzewczych oraz wentylacji i klimatyzacji podczas pierwszej edycji targów Aqua-Therm Warsaw 2015. Targi zapewniły odwiedzającym okazję do uczestnictwa w licznych panelach i wykładach, poświęconych zagadnieniom modernizacji budynków i energooszczędności, zmianom w prawie budowlanym oraz termomodernizacji. Podczas trwania targów centrum wystawiennicze odwiedziło ok. 2000 specjalistów z branży budowlanej, instalacyjnej i dystrybucyjnej z Polski i świata. Wystawcy prezentowali nowości z rynku instalacyjnego: od mat izolacyjnych przez chemię, technologie związane z wentylacją i rekuperacją po kotły grzewcze, innowacyjne pompy ciepła oraz szeroki asortyment związany z wewnętrznymi instalacjami kanalizacyjnymi. Oferty prezentowały firmy z Chin, Litwy, Niemiec, Polski, Turcji, Ukrainy, Włoch oraz Bułgarii, której liczna grupa przedstawicieli tworzyła Pawilon bułgarski. Międzynarodowy charakter targów podkreśliła obecność zagranicznych Izb Gospodarczych, takich jak Polsko-Białoruska Izba Handlowo-Przemysłowa oraz Polsko-Bułgarska Izba Handlowa, a także przedstawicieli ambasad Ukrainy, Grecji, Hiszpanii, ZEA i Litwy.

Najciekawsze oferty pracy

Super Handlowiec w branży HVAC

Serwisant klimatyzacji wentylacji automatyki

Monter instalacji klimatyzacji


Aktualne promocje

Złap ostatnie sztuki - Nagrzewnice EP-3N w supercenie

Wentylator oddymiający PIRAX od Harmanna