Jak co tydzień przedstawiamy Państwu podsumowanie najważniejszych informacji ubiegłego tygodnia. Zapraszamy do lektury.

Sylwetka Prezesa branży HVACR - wywiad z Bogdanem Sochurem, Prezesem Zarządu Chigo Polska sp. z o.o.
Kontynuując nasz cykl "Sylwetki Prezesów branży HVACR" przedstawiamy Prezesa Zarządu Chigo Polska sp. zo.o. Bogdana Sochura. Związany jest on z branżą HVACR od ponad 20 lat. Stanowisko prezesa Chigo Polska sp. z o.o. oraz właściciela firmy AB Klima obejmuje od 15 lat. Firma AB Klima jest autoryzowanym i bezpośrednim przedstawicielem koncernu CHIGO, znanego producenta klimatyzatorów.
Przeczytaj wywiad z Bogdanem Sochurem


Istniejące gotowe rozwiązania dla kryzysu energetycznego.
Trwająca fala upałów i konieczność ograniczenia zużycia energii, to dla wielu firm spore wyzwanie, któremu nie wszystkie są w stanie sprostać. Dzięki wynalazkom wykorzystywanym na co dzień – w sklepach, transporcie, rolnictwie, biurowcach czy naszych domach – można zaoszczędzić mnóstwo energii i uzyskać energetyczną niezależność. To, co zaoszczędzimy dziś, jest „paliwem jutra”.
Sprawdź istniejące rozwiązania dla kryzysu energetycznego


Firma Bartosz z Certyfikatem Urzędu Dozoru Technicznego – fotowoltaika (PV).
Miło nam poinformować, iż pracownik firmy Bartosz – Karol Fadejew – uzyskał certyfikat instalatora odnawialnych źródeł energii w zakresie montażu systemów fotowoltaicznych (PV). Certyfikat wydawany jest przez Urząd Dozoru Technicznego i jest potwierdzeniem posiadania kwalifikacji niezbędnych do profesjonalnego montażu odnawialnych źródeł energii (OZE). Gratulujemy!


Nagroda Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych dla pompy DHP-H Opti Pro +.
5 lipca na Międzynarodowych Targach Rolno-Przemysłowych została wręczona nagroda za pompę ciepła Danfoss DHP-H Opti Pro +. W imieniu Danfoss nagrodę odebrał nasz wiodący w regionie północ, Autoryzowany Partner Pomp Ciepła - firma InstalCentrum.
Czytaj więcej o nagrodzie dla pompy DHP-H Opti PRO +


Elektronika S.A. zdobywa kolejny certyfikat!
Tym razem Elektronika S.A. uzyskała jeden z najbardziej znaczących certyfikatów Złoty Certyfikat Wiarygodności Biznesowej. Warto zaznaczyć, że zaledwie 1% polskich firm znajduje się w gronie najbardziej wiarygodnych firm. Weryfikacja danych finansowych z roku 2014 została przeprowadzona przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet, reprezentowaną przez Bisnode Polska.
Zobacz na czym opiera się certyfikat


Nasz ekspert przedstawia: wentylatory promieniowe – rodzaje, zastosowanie, porównanie.
Wentylatory promieniowe są maszynami przepływowymi do powietrza lub innych gazów, w których powietrze jest zasysane osiowo i tłoczone promieniowo, czyli przepływ powietrza jest prostopadły do osi wirnika. Posiadają większy spręż i wydajność aniżeli wentylatory osiowe.
Zobacz porównanie wentylatorów promieniowych


Mobilna aplikacja programu doboru SANHUA.
Aplikacja sugeruje dobory komponentów stosowanych między innymi w chłodnictwie oraz klimatyzacji, bazując na zapotrzebowaniu użytkownika lub na standardowych parametrach pracy takich układów. Wystarczy określić kryteria, takie jak: wydajność chłodnicza, czynnik roboczy, temperatury odparowania i skraplania lub inne wymagane zmienne w takich układach. Następnie aplikacja wykonuje obliczenia na podstawie danych wejściowych oraz sugeruje najbardziej odpowiedni produkt. Jednocześnie przedstawia dodatkowe schematy, diagramy oraz istniejącą dokumentację techniczną.
Zapytaj o mobilną aplikację programu


Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w II kwartale 2015 roku.
Drugi kwartał 2015 roku w branży instalacyjno-grzewczej był generalnie lepszy od poprzedniego. Według ocen uczestników tego rynku, nastąpiły wzrosty, oceniane na różnym poziomie, ale generalnie panował optymizm, podobnie jak ogólnej sytuacji gospodarczej w Kraju. Kontynuacja pozytywnej sytuacja w budownictwie mieszkaniowym czyli wzrosty pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów w 2014 roku ze stałą tendencja tych zjawisk w 2015 r pozwala już zaobserwować coraz lepsza sytuację dobrą sytuacje w branży instalacyjno-grzewczej. Widoczna jest dalsza znaczna erozja marż, ale poprawia się sytuacja płatnościowa dłużników. Innym pozytywnym zjawiskiem dla kotłów gazowych jest obniżka cen gazu, co z pewnością już teraz może mieć wpływ na wzrost sprzedaży kotłów gazowych, który zaobserwowaliśmy w drugim kwartale 2015 r. Rynek zamówień obiektowych powoli ruszył. Już od dłuższego czasu coraz większym problemem dla uzyskiwanych marż ma sprzedaż on-line. SPIUG rozpoczął działania mające na celu informację branży o zmianach jakie czekają rynek instalacyjno-grzewczy po wejściu w życie od 26. Września 2015 roku rozporządzeń związanych z Ekoprojektem, etykietowanie i ogólnie wprowadzaniem w życie Dyrektywy ErP. Ważne jest tutaj stworzenie jednolitej platformy informacyjnej co do interpretacji wdrażanych przepisów i możliwych konsekwencji różnych związanych z tym działań. W każdym razie na trzy miesiące przed wprowadzeniem w życie przepisów związany z ekoprojektem i w mniejszym stopniu Etykietowaniem, w dalszym ciągu nie znamy odpowiedzi na wiele stawianych przez branżę pytań. Poszukiwanie urządzeń o coraz mniejszej mocy, przez nowe energooszczędne domy, wchodząca w życie Dyrektywa ERP zaczyna już dawać swoje oznaki na rynku. Zwiększa się zainteresowanie programem Prosumentem prowadzonym przez NFOŚiGW, ponieważ zniesiony został obowiązek łączenia wytwarzania ciepła z OZE z wytwarzaniem energii elektrycznej ale jak na razie bez jakiegoś boomu w tej mierze. Ważnym sygnałem dla branży instalacyjno-grzewczej jest poprawa dyscypliny płatnościowej, co było problemem w kilku ostatnich kwartałach. Branża oczekuje na boom sprzedażowy w trzecim kwartale 2015.
Czytaj pełne podsumowanie

INSTALACJE ON TOUR wracają po wakacyjnej przerwie.
Tegoroczne eliminacje do Mistrzostw Polski Instalatorów (czyli Instalacje On Tour) przed wakacjami odbyły się w ośmiu polskich miastach. Do końca pozostało jeszcze pięć lokalizacji. Najbliższą z nich będzie Szczecin (21 sierpnia), a później jeszcze Kielce (28 sierpnia), Bydgoszcz (4 września), Zielona Góra (11 września) oraz Wrocław (18 września). 

 

Aktualne promocje:

Nie daj się upałom! Tylko z  Mitsubishi Electric.


Konkurs dla instalatorów - miłośników sportu!

Podpieraj za rozsądną cenę!

Afryka w zasięgu projektu na DSE Flex.
Oferty pracy, które zostały dodane w zeszłym tygodniu:

Elektryk / monter central wentylacyjnych 

Kosztorysant

Ekipa/monterzy wentylacji

Serwisant urządzeń HVAC

Asystent projektanta


Inżynier robót, asystent projektanta