Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z Pedro Olalla (czytaj: Olaja) - Dyrektorem Handlowym z firmy Huayi Compressor Barcelona, S.L.

… chiński kapitał – europejska jakość… .czyli produkcja sprężarek hermetycznych i agregatów skraplających Cubigel Compressors – w Barcelonie.
 Pedro Olalla

Małgorzata Maniawska : Na początku naszej rozmowy pytanie o pozycję firmy Huayi w Chinach i na świecie?

Pedro Olalla: W roku 2013 Huayi stało się największym producentem sprężarek na świecie, ze sprzedażą ponad 34 milionów sztuk pod marką Huayi, Jiaxipera oraz Cubigel Compressors - łącznie. Tym samym Grupa Huayi została rynkowym liderem w Chinach oraz Europie, z udziałem 30% rynku sprężarek na tych obszarach.

MM: Jaka jest strategia firmy Huayi Compressor Barcelona w Hiszpanii, jakie ma plany rozwoju i jaką pozycję na międzynarodowym rynku ?

PO: Huayi Compressor Barcelona (HCB) jest oddziałem Grupy Huayi, który produkuje sprężarki do urządzeń chłodniczych domowego użytku. Strategią działania HCB jest stałe wzmacnianie pozycji rynkowej poprzez oferowanie produktów konkurencyjnych , poszerzanie oferty produktowej oraz wspieranie klientów w rozwiązaniach logistycznych. HCB zdobyła silną pozycję na rynku europejskim i przy wsparciu Grupy Huayi planuje rozszerzyć swój biznes na innych rynkach, jak Chiny, Ameryka Południowa i USA. Rok 2013 był czasem integracji HCB w Grupie Huayi nie tylko pod względem samej produkcji ale także z punktu widzenia „kulturowego”.

MM: W ostatnich latach mamy do czynienia ze spadkiem sprzedaży w całej Europie. Czy mógłby Pan ocenić tą sytuację, scharakteryzować pod kątem może większych krajów innych regionów?


PO: Nie powiedziałbym , że odnotowano spadek w Europie, raczej można by mówić o stagnacji w ostatnich latach, w tym obszarze świata. Może na tak tradycyjnych rynkach jak włoski, czy niemiecki - można było obserwować niewielkie spadki ale to było kompensowane przez wzrosty Europy Wschodniej i Rosji. Dodatkowo są także kraje – jak Turcja, gdzie obserwujemy bardzo znaczny wzrost sprzedaży. Oczywiście największy wzrost rynku chłodniczego odnotowany jest w krajach szybko rozwijających się, takich jak Chiny.

MM: Jaki przewidują Państwo dalszy rozwój sytuacji na rynku chłodniczym ?


PO: Obserwuję coraz bardziej stabilny popyt w Europie, jako że to jest bardzo dojrzały rynek oraz wzrosty na rozwijających się rynkach Azji, głównie Chiny oraz Ameryka Południowa. Planujemy więc w nadchodzących latach naszą ekspansję głównie w tych regionach świata.

MM: Jak zatem pozycjonuje Pan obecnie markę Cubigel Compressors na rynku europejskim?


PO: HCB ze swoją marką Cubigel Compressors® jest kluczowym partnerem na rynku europejskiego chłodnictwa komercyjnego do użytku domowego. Obecnie nasze udziały to ponad 20% tego rynku.

MM: Jakie mają Państwo dalsze plany rozwoju w regionie Europy ?


PO: Planujemy sukcesywne zwiększanie naszej produkcji i sprzedaży w kolejnych latach, głównie poprzez wprowadzanie nowych produktów. Zgodnie z trendami rynku i oczekiwaniami odbiorców, nowe typy naszych sprężarek będą pod wieloma względami bardziej konkurencyjne i zgodne z wymogami środowiska naturalnego, niż te produkowane dotychczas.

MM: A jak widzi Pan pozycję i rozwój sprzedaży urządzeń Cubigel Compessors w Polsce?


PO: Cubigel od wielu lat posiada silną pozycję w Polsce dzięki swojemu partnerowi - firmie Elektronika SA. Planujemy zwiększać sprzedaż i wzmacniać swoją pozycję w tym regionie dzięki dalszej współpracy z Elektroniką SA.

MM: Czy podobna sytuacja jest w Chinach ?


PO: Dla HCB można by powiedzieć, ze Chiny są już rynkiem rozwiniętym i oferującym wiele szans. Ze wsparciem naszej macierzystej firmy Huayi planujemy budować sprzedaż w tym regionie.
Po raz pierwszy Huayi Compressor Barcelona z powodzeniem uczestniczyła w kwietniowych targach „China Refrigeration 2014”. Dzięki dużej liczbie odwiedzających z całego świata, CR2014 postrzegane jest jako ważne miejsce spotkań profesjonalistów chłodniczych na rynku azjatyckim, na szczeblu międzynarodowym.

Nasz udział w tych ważnych targach o charakterze międzynarodowym, jest doskonałą okazją do promowania marki Cubigel Compressors ® w Chinach i Azji, a także okazją promowania naszej przynależności do grupy Huayi.

Na stoisku E2G51 New China International Exhibition Center w Pekinie, grupa Huayi przedstawiła pełną ofertę produktów Huayi i Cubigel Compressors® dla domowego i komercyjnego rynku urządzeń chłodniczych, potwierdzając swoją pozycję głównego i największego producenta ekologicznych sprężarek dla urządzeń chłodniczych.

Głównymi produktami, które zaprezentowano na targach były urządzenia „Green Cooling Range” , umożliwiające zmniejszenie zużycia energii do 50% w porównaniu do standardowych wersji sprężarek.

Najbardziej efektywnymi sprężarkami Cubigel Compressors ® są modele o zmiennej wydajności, sterowane elektronicznie.

Ponadto, na stoisku były prezentowane najlepsze rozwiązania sprężarek 12-42V DC do zastosowań mobilnych, dla wszystkich typów pojazdów, statków i samochodów ciężarowych wyposażonych w aplikacje chłodnicze i klimatyzację kabiny ciężarówki.

W czasie targów odbyło się seminarium „World Commercial Refrigeration Trends” (Światowe trendy chłodnictwa komercyjnego), na którym Dyrektor Działu R&D HCB - Vicente Guilabert, przedstawił ewolucję czynników chłodniczych, od CFC i wycofanych HCFC, aktualną sytuację czynników HFC oraz przyszłość czynników chłodniczych.

Logo

MM: Prosiłabym kilka słów na temat jakości produkowanych urządzeń marki Cubigel.

PO: HCB oferuje produkty wysokiej jakości rynkowej. HCB jest certyfikowana ISO 9001 I 14001 a nasze procesy produkcji opierają się na najwyższych standardach. Nasze produkty w 100% są testowane i kontrolowane przed dostarczeniem na rynek. Będąc pewnymi jakości produkowanych u nas urządzeń, w najbliższym czasie planujemy zaoferować klientom dłuższy okres gwarancji.

MM: Rozwój pozycji firmy na rynku wymaga wprowadzania nowych technologii. Jakich zmian możemy spodziewać się w zakresie sprężarek hermetycznych i agregatów skraplających Cubigel?


PO: Jak wspomniałem wcześniej, w najbliższych latach planujemy wypuszczać kolejne nowe produkty, które spełnią wymagania rynkowe. Pod wieloma względami będą bardziej konkurencyjne i zgodne z wymogami środowiska naturalnego. Widzimy rosnące zapotrzebowanie na sprężarki energooszczędne i przystosowane do pracy z naturalnymi czynnikami chłodniczymi jak propan oraz izobutan. Naszym celem jest produkcja najlepszych w tej klasie sprężarek hermetycznych i agregatów skraplających , które zaspokoją to zapotrzebowanie.

Dziękuję za rozmowę

Małgorzata Maniawska - Dyrektor Marketingu Elektronika SA


Fabryka

Po kilkunastu miesiącach problemów organizacyjnych i finansowych związanych z kryzysem ogólnoświatowym, przedsiębiorstwo ACC Z Sabadel pod Barceloną zakupione zostało w 2012 r przez chińskiego producenta sprężarek do sprzętu domowego - Huayi Compressor Co, Ltd; Roczna sprzedaż nowego właściciela to ponad 12 milionów sztuk sprężarek hermetycznych w zakresie 40 W – 400 W, stosowanych do urządzeń gospodarstw domowych. Firma notowana jest na chińskiej giełdzie, posiada wysoki potencjał finansowy i zatrudnia ponad 3 tysiące pracowników. W Europie - nowa firma córka powołana pod nazwą Huayi Compressor Barcelona to 42 tyś m2 powierzchni fabryki, roczny wolumen sprzedaży ponad 2,5 miliona sztuk sprężarek, 400 zatrudnionych pracowników oraz rozbudowany Dział R&D (25 inżynierów). Firma planuje ciągły ekspansywny rozwój oraz ze składów w Hiszpanii – planuje zaopatrywać europejskie zakłady OEM i rynek komercyjny. Huayi Compressor Barcelona odpowiada za projektowanie, rozwój, produkcję i dystrybucję sprężarek hermetycznych oraz wyprodukowanych na ich bazie – agregatów skraplających. W ciągu krótkiego czasu firma zdobyła szereg niezbędnych certyfikatów: ISO 14001, ISO 9001 (certyfikacja poprzez TUV NORD), VDE, UL, CE, Saso, Kucas, KLT …


Źródło: www.elektronika-sa.com.pl

Źródło: ''