Dodaj zdjęcia

Dodaj załączniki

Post, na który odpowiadasz

Czyli nie masz żadnego doświadczenia z domi izolowanymi, ala wiesz na 100 % , że nie mam racji?? Fajne. No niestety, uparłem sie aby zrozumieć idee Pana TB. Tak się dziwnie złożyło że dzisiaj był u mnie facet zajmujący się budowaniem domków kanadyjskich. Ma nietypowy problem - buduje dom pasywny dla córki i chce tanie w eksploatacji źródło energii. Oczywiście wykorzystałem to aby obejrzeć sobie budowany obiekt i jestem narazie pod wrażeniem - nie to abym nie widział kanadyjczyka (właśnie kończę realizację żródła ciepła i systemu grzewczego w jednym)- ale poznałem zasadniczo jak i z czego skonstruowane są przegrody zewnętrzne w domku pasywnym (kanadyjskim). Różnicy w kosztach inwestycyjnych pomiędzy zwykłym kanadyjczykiem a pasywnym nie zna nawet wspomniany inwestor. Robi go poraz pierwszy i dobiero ostateczna kalkulacja pozwoli na ocenę tej wielkości. Z całą pewnością będę znał taki koszt. Jednak odnośnie założeń np dla U ściany sugeruje on że będzie to na poziomie 0,14 - 0,15 pomimo zastosowania ciekawych materiałów które pierwszy raz widziałem w zastosowaniu w budownictwie. Właśnie sprawdziłem tę wielkość w audytorze i faktycznie wychodzi 0,15 W/m2K O wsp. 0,1 nie chciał się wypowiadać choć zna wytyczne BBR. Poczekamy na koszt inwestycji i wówczas ocenimy co się opłaca. Jedną mam pewność - wiem już jakie źródło ciepła zastosować na bazie pompy ciepła - i nie będzie to napewno drogie oraz że dom pasywny to może być tylko w technologii kanadyjskiej ( bo cegła + izolacja to wyjdzie totalny absurd cenowy). Ale 40 kWh/m2 rocznie to można między bajki włożyć. Pozdrawiam