273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Pompa ciepła - powietrze -->OSTRZEGAM<-- !!!

pompy cieplne maja zawsze klopoty w temperaturach 0 do 6 stopni, po prostu sie obladzaja (wilgotnosc powietrza jest wtedzy rzedu 80%).
Druga sprawa, ze na mrozy trzeba miec odpowiednie urzadzenie, musi byc w katalogu podana wydajnosc przy -10 (-15). Wielu producentow podaje wydajnosc przy plusowych temperaturach, a to znaczy, ze nie sa one przystosowane do pracy w zimie.

Steuben, ostrzegasz ale chyba przed swoją niewiedzą !
Pompy powietrze - powietrze są bardzo ekonomicznym sposobem ogrzewania ale .... mają swoje ograniczenia. Najważniejszym jest spadek sprawności wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Dlatego nie nadają się jako jedyne źródło energii w Polsce. W układach, które instalujemy pompa stanowi pierwszy stopień grzania i jest aktywowana przy temp > +5 C, poniżej tych temperatur załącza się piec gazowy.
Sprawnośc i skuteczność całego układu zależy od odpowiedniej automatyki sterującej no i oczywiście wiedzy i umiejętności wykonawcy.

Mogę podpowiedzieć jeszcze lepszy system, do +10 kolektory słoneczne, do +5 powietrzna pompa cieplna do -20 kocił gazowy, do -40 reaktor atomowy.
Jeśli takie układy proponujecie do domków jednorodzinnych to jest to zwykłe naciąganie lub brak wiedzy technicznej lub ekonomicznej.

Gnomie , kiedy widziałeś ostatnio słońce?
Solarka pracuje tylko parę miesięcy w roku, ale znając fanatyków nowoczesności widze to tak w domku jednorodzinnym;
-na lato solarka
-na jesień pompa ciepła z odzyskiem ciepła ze ścieków
-na zimę kocioł gazowy]
-na wypadek awari kocił olejowy z generatorem prądu
-celem zabezpieczenia, dodatkowe ogrzewanie kominkiem opalanym śmieciami lub ogrzewanie powietrzne opalane LPG
-a na ciężkie mrozy mały reaktorek (dobra rada!)
- dla wentylacji GWC zakopany na 2 metry w dół, a na zapas studnia głębinowa dla wodnej wymiany
-dla osłody izolujemy domek tak jak pisze TB od wewnątrz, ale aby było pewniej to i od zewnątrz - razem 30cm izolacji
To by było chyba już wystarczająco dla zwolenników nowoczesności i inteligentnego domku (bez BMS-a się nie może obejść!)
Myślę ,że to by wystarczyło , razem koszty chyba więcej niż sam domek (bez reaktora), czas zwrotu inwestycji chyba 400 lat!!

30 cm styropianu w podłodze 30 wełny w ścianie 30 cm wełny w dachu. rekuperatorek i krany bezdotykowe. termy pojemnościowe blisko kranów i grzejniki lub podłogowe, czy sufitowe. Proste zdrowe tanie i sprawdzone. http://www.nie-co.pl/izolowanie.php 40 kWh/m2 rocznie

Steuben, ostrzegasz ale chyba przed swoją niewiedzą !
Pompy powietrze - powietrze są bardzo ekonomicznym sposobem ogrzewania ale .... mają swoje ograniczenia. Najważniejszym jest spadek sprawności wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Dlatego nie nadają się jako jedyne źródło energii w Polsce. W układach, które instalujemy pompa stanowi pierwszy stopień grzania i jest aktywowana przy temp > +5 C, poniżej tych temperatur załącza się piec gazowy.
Sprawnośc i skuteczność całego układu zależy od odpowiedniej automatyki sterującej no i oczywiście wiedzy i umiejętności wykonawcy.
Nie jestem fachowcem tylko oszukanym klientem. Jeżeli ktoś mi oferuje pompe ciepła (powietrze) i twierdzi, że mi koszty spadną (w porównaniu z piecem elektrycznym) o 3/4, a rzeczywistość jest taka, że mi wpierdziela energii jak bym miał małą fabrykę to się nie dziwcie, że "ostrzegam" innych klientów przed zakupem tego typu pomp. G. mnie obchodzi jakaś efektywność czy temperatury zewnętrze i jakieś górne i dolne źródła ciepła. Miało być tanio, a jest cholernie drogo w eksploatacji. Jeżeli posiadasz odpowiednią wiedzę do obsługi takiego czegoś to mogę ci ją sprzedać za 49 000 zł. I tu w połączeniu z twoją wiedzą, doświadczeniem, znajomością wszelkich górnych i dolnych i Bóg wie jeszcze jakich, żródeł ciepła, napewno sobie poradzisz i zaoszczędziśz sporo pieniędzy na eksploatacji. Ja dladego, że się na tym nieznam ponoszę takie koszty eksploatacji.
Pozdrawiam!

kto ci spzredał do domu jednorodzinnego pompę ciepła za 49 tys zł. Powiedz nam!!

49 000 zł to cena z montażem, buforem i boilerem. Ale o taką kwotę się procesuje. Chcę, żeby zabrał te wszytskie zabawki i oddał siano. Firmę podam jak wygram proces.
Pozdrawiam!
Ps. Dodam, że pompa jest firmy AERMEC czy coś takiego.

Steuben. Nie wiem jak to powiedzieć, ale faktycznie pompa ciepła musi być bardziej efektywna od bezpośredniego ogrzewania elektrycznego (no chyba, że miałeś piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem lub inny jakiś inteligentny system (choć nie jestem pewien czy taki system będzie tańszy od pompy)). Ktoś Ci sknocił instalację. A dlaczego nie chcesz LPG lub olejówki? Proste sprawdzone i łatwe w regulacji, tańsze w instalacji i proste w konserwacji.
(To co piszę odnosi się do domu nomalnego a nie takiego co ma 40 kWh/m2/rok)

LPG to duży zbiornik na działce - a ja nie chcę sobie gracić ogrodu i spędzać tym sen z oczu sąsiadom (ceny też rosną bo Leszek był wierny Rosji do końca). Olejówka - też co raz droższa. Najlepszy był by gaz ziemny, ale niestety brak infrastruktury w prominiu kilkunastu kilometrów. Dlatego znalazłem w internecie pompy ciepła... na kolektor gruntowy mam za małą działkę, więc sprzedawca zaproponował "jeszcze lepsze rozwiązanie" - czyli rzeczoną pompę ciepła wykorzystującą powietrze na zewnątrz. Ogrzewanie domu i ciepła woda miała kosztować śmieszne pieniądze (w ekspoloatacji) - pomyślałem: skoro coś kosztuje tyle pieniędzy (49 000 zł) to musi być naprawdę dobra, nowoczesna, kosmiczna, oszędna rzecz. I nie piszcie mi proszę, że pompy ciepła się sprawdzają i są dobre do +5 st.C itd. Bo do cholery w końcu mieszkam w POLSCE, a nie na Florydzie!!!!

Nawet przy 70-80kWh/m2 rocznie Szanowny Panie Gnom olj gaz ciepła pompa i akumulacyjne nie mają sensu. Działają źle i drogo.

Witam.
Panowie,Klient zadał proste pytanie.
Odpowiedz również jest prosta:pompy ciepła "czerpiące energię z powietrza" w naszym klimacie nie nadają się do wykorzystania jako jedyne zródło ciepła.
Jeżeli sprzedawca nie uprzedził o tym to ma w plecy niezależnie od tego czy prawidłowo ją zainstalował.
Sądzę jednak,że informacja o tym znajduje się w dokumentacji,którą klient otrzymał i chociaż moze to być nieetyczne to z prawnego punktu widzenia jest w porządku.
Sądzę,że rozsądnym rozwiązaniem byłaby ugoda ,a jako,że instalacja wewnętrzna już jest można by np.zastosować zewnętrzny kolektor gruntowy - poprzez pionowe odwierty-
z bezpośrednim odparowaniem.Problem tylko w tym kto ma za to zapłacić.Nie mogę podać przybliżonej kwoty gdyż nie wiem jakiej wydajności jest w.w.pompa (domyślam się,że około 15 KW )
Reasumując nikt z całą pewnością nie wyda opinii,że się nie nadają.
Jeszcze jedno 70 do 115 KWh/dobę to bardzo duża rozbieżnoś.
Pozdrawiam

Ratując jego instalację - myśłe, że musisz sobie wykopać studnię wody mieć ze 2-3 metry lustra wody i wsadż tam ten swój wymiennik ciepła - wymiana energii poprzez wodę z glebą powinna dac ci lepszy wskażnik niż powietzre w zimie (to tylko taka sugestia, ale znam parę osob co tak zrobili , jedni z jeziora a jedni ze studni)

Gnomie:
1. Poczytaj:
http://www.corp.carrier.com/www/v/index.jsp?vgnextoid=f69d322ff65f8010VgnVCM100000cb890b80RCRD&vgnextchannel=c6f87afdef677010VgnVCM100000cb890b80RCRD&vgnextfmt=default
2. Przemyśl
3. Skomentuj
4. Nigdy nie obrażaj
pozdrawiam

c.d.
tutaj wersja obrazkowa
http://www.residential.carrier.com/interactive/hybridheat.html

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.