Gość: Eli2
2007-09-21 00:00
zamiast 4 kominów
Gość: Konrad
2007-09-21 00:00
Re:zamiast 4 kominów
Proponuję wykonać przewody wentylacyjne zgodnie z wersją projektową - bez pesudooszczedzania. Rozwiązanie kier. budowy jest nieprawidłowe (sprzeczne z przepisami) i bedzie powodem wielu kłopotów.
Pozdrawiam: Konrad
Gość: T. Brzęczkowski
2007-09-21 00:00
Re:zamiast 4 kominów
Kominy to nie wentylacja. Nie ma wentylacji w sypialni, pokoju... A zarodniki grzybów to będą i tak ,jak założysz okap w kuchni.
Gość: Nikt Taki
2007-09-21 00:00
Re:zamiast 4 kominów
No tak pan TB zaproponuje Ci tylko dwa kominy czerpnie i wyrzutnie oraz oczywiście rekuperator o bezdotykowych kranach niewspomnę.
Pozdrawiam
Gość: ?
2007-09-21 00:00
Re:zamiast 4 kominów
Tak z ciekawości, co innego proponujesz?
Gość: Kominiarczyk
2007-09-21 00:00
Re:zamiast 4 kominów
Z rzutu parteru i zdjęć wynika, że brak jest kanału wentylacji grawitacyjnej aneksu kuchennego. Nad trzonem kuchennym na pewno ma być okap kuchenny i gdzie go przyłączą.
Czy do kominka będzie doprowadzony kanał nawiewny, czy do spalania w kominku powietrze będzie pobierane z salonu z aneksem kuchennym?
Na zdjęciu brakuje komina z kanałami wentylacji ubikacji, pomieszczenia gospodarczego i garażu. Wysokość efektywna tych kanałów kominowych, które widać na zdjęciach jest za mała aby spełnić par. 140 warunków technicznych jakimi muszą odpowiadać budynki oraz aby spełnić podstawowe wymagania punktu dotyczącego warunków higienicznych i zdrowotnych art. 5 Ustawy Prawo Budowlane, a jak ściany zaatakuje pleśń to jak utrzymać właściwy stan techniczny budynku.
Jeżeli, dla kierownika budowy wystarczy kanały wentylacji grawitacyjnej wyprowadzić przez dach i zakończyć je kominkami wentylacyjnymi to lepiej niech zajmie się tym na czym się zna. A co z przyszłą wentylacją ewentualnych pomieszczeń zaadaptowanych na poddaszu.
To co zaprojektował projektant projektu architektoniczno-budowlanego to atrapa wentylacji grawitacyjnej.
W takim budynku parterowym przy takim układzie pomieszczeń tzw. pomocniczych tylko wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna może spełnić wymagania przytoczonego wyżej punkt art. 5 Prawa Budowlanego. Na to zaproponowane rozwiązanie wentylacji w tym parterowym budynku szkoda pieniędzy i będą to pieniądze wyrzucone w błoto.
Janusz R. (www.kkp.pop.pl)
Gość: korol
2007-09-21 00:00
Re:zamiast 4 kominów
W zasadzie zgadzam się z "kominiarczykiem" - to co przedstawia pokazany rzut parteru oraz zdjecia nie maja nic wspólnego z wentylacją.
Co do oszczędności przy budowie proponuję:
Pomieszczenia 9,10 (łazienki) wyprowadzić nad dach jednym przewodem wentylacyjnym o srednicy 125 mm, podłączając do nich w łazienkach wentylatory o wydajności ok 50m3/h w pracy ciągłej.
W kuchni zastosować okap z własnym wentylatorem i wyprowadzić nad dach osobnym wywietrzakiem
Kominek - wiadomo przewód wentylacyjny kominowy, dodatkowo doprowadzić w okolice paleniska dopływ swierzego powietrza - może być kanał poziomy z krztką na zewnątrz budynku.
Łazienka 13 oraz garaż 14 wentylacja mechaniczna - wentylatory o wydajności ok 30m3/h w pracy ciągłej wyprowdzone nad dach przewodem wentylacyjnym o srednicy 100 mm
Pomieszczenie techniczne (kotłownia): dwa przewody wentylacyjne plus nawiew "Z" - jeden przewód do odprowadzenia spalin z kotła ( min fi 150 mm, drógi przewód do wentylacji grawitacyjnej. Dodatkowo doprowadzenie świerzego powietrza nawiewem "Z".
W ten sposób mamy dwa kominy murowane ( kominek, piec) oraz trzy wywietrzaki. Należy pamiętać o zachowanu odpowiedniej wysokości wywietrzaków i kominów, tym bardzeij w momencie, gdy obok siebie mamy wywiewy wentylacji meczanicznej (garaz, toaleta), wywiew spalin z pieca oraz wywiew grawitacyjny z pomieszczenia technicznego. O ile dobrze pamietam, to wywiewy wentylacji mechanicznaj musza być wyżej o 50 cm niż wywiewy grawitacyjne.
Gość: Ela
2007-09-22 00:00
Re:zamiast 4 kominów
czy trzeba montować okienne nawiewniki i w razie czego ile i jakie nawiewniki
Gość: korol
2007-09-22 00:00
Re:zamiast 4 kominów
Zawsze, musi być cyrkulacja powietrza.
Co do typu - nie wypowiadam się, co do ilości min. jeden w pomieszczeniu. Zawsze jednak można w budynku jednorodzinnym skorzystać z rozwizań naszych babć - otwór pod oknem na przestrzał z kratką umożliwiającą ręczne sterowanie ilością powietrza. nie jest o co prawda najlepsze rozwiązanie ale za to najtańsze.
Gość: Ela
2007-09-22 00:00
Re:zamiast 4 kominów
Te wentylatory do pracy ciągłej to takie same jak te co ludzie montują sobie w łazienkach w mieszkaniach. Powiedzieli mi, że muszą mieć jakieś klapki zwrotne.
Gość: korol
2007-09-22 00:00
Re:zamiast 4 kominów
Dobrze by było gdyby miały zawory zwrotne, wygladają one zazwyczaj ( w wentylatorach spotykanych w Castoramie, Praktikerze itp) jak cienkie listki s plastiku, które nie pozwalaja na cofnięcie się powietrza w przypadku odwrotnego ciągu. Najlepiej zapytac się w sklepie, które z nich wyposażone sa w takie zabezpieczenie.
Gość: Ela
2007-09-23 00:00
Re:zamiast 4 kominów
Bardzo ciekawa propozycja ale czy to później zostanie odebrane, czy się do tego ktoś nie przyczepi z urzędników
Gość: korol
2007-09-23 00:00
Re:zamiast 4 kominów
Przepisy nie określaą dokładnie wentylacji w budynkach jednorodzinnych. Jaedyna jakie sa tyczą budownictaw wielorodzinnego i przemysłowego. co do tego typu budowli, to określaja jedynie wentyalcję kotłowni ( nawiew i wyciąg grawitacyjny)
Gość: Eli2
2007-09-24 00:00
Re:zamiast 4 kominów
Dziękuję za uwagi. Dokładnie je sobie przemyślę. Pozdrawiam
Gość: Kominiarczyk
2007-09-24 00:00
Re:zamiast 4 kominów
Droga Pani Eli2, pan Korol chyba nieświadomie wprowadza Panią w błąd, ponieważ także domki jednorodzinne należy projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej (art. 5 Prawo Budowlane) zapewniając:
1) spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych (zwiększone ciśnienie cząstkowe dwutlenku węgla i pary wodnej a mniejsze ciśnienie cząstkowe tlenu w domku w okresie grzewczym)
3) możliwość utrzymania właściwego stanu technicznego (budynku, aby np. nie doszło do zagrzybienia ścian),
oraz należy stosować przepisy ROZPORZĄDZENIA
MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
"w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" Dz.U. NR.75 z dnia 15 czerwca 2002 r.), gdzie, np. jest zabronione połączenie wentylacji mechanicznej wywiewnej o pracy ciągłej np. w łazienkach i w ubikacji z pracą naturalnego ciągu kominowego kanału wentylacji grawitacyjnej pokoju dziennego z kominkiem, a do tego dołączmy jeszcze okresową pracę wyciągu kuchennego (coś mi się wydaje, że te zawory zwrotne będą musiały być bardzo szczelne).
Gdy będzie Pani w zimę korzystała z kominka to dojdzie do zassania dymu wypływających z wylotu kanału dymowego przez odwrócony ciąg kominowy w kanale wentylacji pokoju. Jeżeli kocioł gazowy w jednym pomieszczeniu z pralnią to tylko kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania tzw. turbo z systemem powietrzno-spalinowym tzw. rura w rurze wyprowadzony ponad spadzistą połać dachową, bo inaczej z otworu nawiewnego będzie wiało po nogach.
Ci, co projektują zakończenie przewodów wentylacyjnych kominkami wentylacyjnymi lub/i wylotów kominów poniżej kalenicy dachów spadzistych i innych przeszkód (nadbudówek dachowych) powinni pamiętać że istnieje wiatr i dobrze jest korzystać z analiz instytutów meteo.
Jeszcze raz powtórzę, że w takich budynkach jednorodzinnych, przy takim rozmieszczeniu pomieszczeń tzw. pomocniczych z kominkiem tylko system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewny. Rola kierownika budowy jest u Pani nie do pozazdroszczenia.
Janusz R. www.kkp.pop.pl