Gość: Papa
2005-06-09 00:00
#1
wymienniki
chcę kupić rekuperator i mam pytanie: Czy to prawda że wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe nie szronią się tak szybko jak wymienniki krzyżowe? Na co zwrócić jeszcze uwagę przy wyborze urządzenia?
Gość: T. Brzęczkowski
2005-06-09 00:00
#2
Jeżeli powietrze wychodzące z kuchni łazienki ostygnie poniżej zera to woda zamarznie. Im większa sprawność tym niższa temperatura powietrza wychodzącego. W rotorze nie zamarza, ale tam cała woda wraca. www.nie-co.pl
Gość: Link
2005-06-09 00:00
#3
Gość: Wally
2005-06-13 00:00
#4
Sz. Papa , nie nie jest to prawda. Wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe szronią sie szybciej niż wymienniki krzyżowe z prostej przyczyny ,że są sprawniejsze cieplnie.Zakłądając tą samą wielkość nawiewu co wywiewu i temperatury wywiewu +22 z pomieszczenia a nawiewu świeżego powietrza - 22 deg C,nie trzeba być geniuszem ,że gdzieś w połowie wymiennika na wywiewie będziemy mieli temperature poniżej zera i jeśli to powietrze będzie zawierało wilgoć no to mamy wytrącanie się lodu na płycinach wymiennika. Generalnie taka sytuacja jest teoretycznie możliwa ale praktycznie mało prawdopodobna ,bo w okresie zimowym wilgotność w pomieszczeniach jest bliska 20-25 % RH, co daje małe prawdopodobieństwo zamrózenia wymiennika. Problem się pojawia w nowych budynkach , gdzie użytkowniak wprowadza suię np. w listopadzie lub styczniu ( kiedy sa mrozy) , kiedy budynek ma w swoich ścianach tysiące litrów wody.(Budynek nowy nie osuszony) Wtedy zamrożenie wymiennika będzie pewne na 100%. Według mojej oceny KAŻDY wymiennik o dużej sprawności powinien mieć system automatycznego rozmrażania ( na wszelki wypadek). Jedynym pozwoleniem aby takiego nie było - jest stosowanie wymienników gruntowych przed wymienikiem krzyżowo-przeciwprądowym, z założeniem ,że temperatura na wlocie do wymiennika o wysokiej sprawności będzie zdecydowanie wyższa niż temp. zewnętrzna powietrza (nie musi być ona plusowa,ale powinna być bliżej w kierunku do 0 niż do -22 deg C). Nie oznacza ,że popieram takie wymienniki gruntowe ale mówimy tutaj o sprawności instalacji odzysku ciepła bez dobierania dodatkowej energi celem odszronienia wymiennika.( co zmniejsza sparwność cieplną instalacji)
  • 1