Gość: grześ
2006-02-17 00:00
#1
wymiennik krzyżowy
Witam,
chciałem się zapytać jeżeli w zimie jest mała wilgotność powietrza( jest mniejsza niż latem), to dlaczego przy doborze wymiennika krzyżowego dobiera się na 100 % wilgotności powietrza?
Z góry dziękuję za wytłumaczenie
Gość: Flex
2006-02-18 00:00
#2
Gdzie w zimie jest mniejsza wilgotność względna niż latem
Gość: drap
2006-02-20 00:00
#3
Zimą zawartość wilgoci (nie wilgotność względna, która jest równa prawie wilgotności w stanie nasycenia czyli =100%) w powietrzu zewnętrznym jest mała.
Jeśli nie ma zysków wilgoci w pomieszczeniu (od ludzi, technologii, kwiatków w doniczkach i tp.), to zawartość wilgoci (nie wilgotność względna) też jest mała. W takim przypadku nie ma problemu z wilgocią w wymienniku do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego.
Jeżeli w pomieszczeniu są zyski wilgoci, to zawartość pary wodnej w powietrzu wywiewanym z pomieszczenia rośnie. Podobnie jest jeśli używamy jakiegokolwiek nawilżacza do nawilżania powietrza. Powietrze wywiewane, kontaktujące się z zimnymi ściankami wymiennika oziębia się. Zimą zazwyczaj temperatura ściany jest niższa od temperatury punktu rosy powietrza wywiewanego. Para wodna z powietrza wywiewanego skrapla się i spływa do rynny odwadniającej. Temperatura ściany może być też ujemna (w skali Celsjusza) i wtedy woda zamarza (podobnie jak na parowniku w lodówce domowej lub na szybach samochodu). I wtedy jest kłopot, bo wymiennik przestaje działać, a nawet może ulec zniszczeniu.
  • 1