Gość: ccc
2006-05-23 00:00
#1
wentylacja dla dużych przeszkleń
Mam pytanie jęsli w budynku o przeznaczeniu mieszkalnym wystepują bardzo duże przeszklenia wentylacja powinna być znacznie intensywniejsza ??.
Zakładamy że wentylacja nie ma na celu ogrzewania. Ogrzewanie jest realizowane przez odrębny system.
Gość: Wentylek
2006-05-24 00:00
#2
Oszklenia nic nie mają do wentylacji. Po mojemu to ilość osób decyduje. A łączenie ogrzewania z wentylacją to zwykła głupota.
Gość: zdrowy dom
2006-05-24 00:00
#3
Mam tylko pewne podstawy teoretyczne wentylacji, a do praktyki właśnie się przymierzam, jednka to co pisze Wentylek, to tylko połowa racji.
Duże powierzchnia oszklenia ... to duże nasłonecznienie ... to szybkie i silne nagrzewanie się pomieszczeń ... to zmniejszenie ilości tlenu w powietrzu (powietrze ciepłe zawiera mniej tlenu) ... to "ciężkie" powietrze ... to wypadałoby pewnie zapewnić lepszą wentylację.
Normy wymiany powietrza zapewne są dostosowane do średnich, normalnych warunków nasłonecznienia pomieszczeń.
Zapewne zaprojektowanie wentylacji przewymiarowanej będzie bezpieczne, a co by skarpetek nie ściągąło, to zastosować przepustnice.
To tylko takie moje dywagacje - mogę się mylić i proszę mnie wyprostować jeśli tak jest :)
Pozdrawiam
Marusz
Gość: T. Brzęczkowski
2006-05-24 00:00
#4
Ciepłe.. cięzkie... mniej tlenu... rany o jakich zakresach temperatur Ty piszesz??! Jeżeli piszemy o sterowalnej wentylacji czyli o mechanicznej to najlepiej 15 m3/h na osobę a za temperaturę odpowiadają inne systemy.
Gość: Mariusz
2006-05-24 00:00
#5
Celowo "cieżkie" napisałem w cudzysłowiu, by nie brzmiało tak groźnie. W poscie nie ma mowy o klimatyzacji, więc podszedłem czysto teoretycznie do sprawy (ale i chyb trochę praktycznie:) ).
Chyba przyznasz rację, że w szklarni trochę cieżkawo się oddycha. Wystarczy zostawić samochód na godzinę na słońcu, a różnica temperatur i komfortu jest wyczuwalna, co nie? :)
Nie sądzę, by 15 m3/h na osobę załatwiło komfort przebywania, jeśli mamy do czynienia z naprawdę sporym przeszkleniem.
Oczywiście zakładamy, że klimy nie ma.
Gość: Karol
2006-05-25 00:00
#6
Wentylacja nawiewna latem jedynie świerzego powietrza bez odpowiedniego schłodzenia go do pomieszczenia o znacznych zyskach ciepła nie przyniesie spodziewanych efektów - rozważyłbym dodatkowo klimatyzator np. ścienny.
Do doboru urządzenia potrzeba więcej danych włącznie z tym czy istnieje możliwość osłonięcia pow. przeszklonej co przyczyniło by się do poprawienia komfortu w środku i doboru mniejszego urządzenia.
  • 1