Gość: diego
2008-06-03 00:00
#1
stukanie w instalacji c.o.
Mam problem. Podczas włączania pieca albo po jego wyłączeniu słyszę głośne stuki gdzieś w instalacji c.o. Najgorsze, że nie mogę zlokalizować tych stuków. Czy to w piecu (Stergaz 34 kW) czy w rurach czy może gdzieś w grzejnikach (mam żeliwne). Nasłuchiwałem już w całym domu, przy kotle i wszędzie stuka tak samo głośno (jakby ktoś stukał młotkiem o rurę co jakiś czas) gdy np. po wyłączeniu kotła instalacja się chłodzi. Podczas normalnej pracy tego nie ma. Może ktoś mądrzejszy coś podpowie. Będę bardzo zobowiązany.
Gość: derek
2008-06-04 00:00
#2
Wygląda na temperaturową rozszerzalność rur. Nie wiem jakie masz rury, ale pewnie stalowe. Te akurat rozszerzalność mają umiarkowaną, w pewnych jednak warunkach wymagana jest kompensacja, a tej zapewne u ciebie brak. Wszelkie przepusty przez ściany również mogą stać się źródłem stuków. U mnie w bloku instalacja cały czas pracuje, i słychać stuki, bo wciąż piec się załącza z dużą histerezą. Jestem ciekaw ile czasu taka instalacja może to wytrzymać. Nie śmiej się, ale w lokalizacji tych stuków może pomóc tylko zespół czujników w różnych miejscach instalacji i aparatura co przeliczy te dane.
Gość: Marcin
2008-06-04 00:00
#3
Jeżeli posiadasz zawór zwrotny włączony równolegle z pompą jest on bardzo prawdopodobną przyczyną tych stuków. Jeżeli tak, a stuki występują one w momencie włączania pompy (a więc właśnie w okresie gdy piec się chłodzi lub zagrzewa) to prawie pewny powód. Dokładnie tak samo mam ja - rozwiązanie to wymiana tego zaworu na jakiś niestukający lub rezygnacja z niego.
Gość: diego
2008-06-05 00:00
#4
mam stalowe rury o dość dużym przekroju. Również jest pompa ale jej nie używam (tam są dwa zawory przed i za pompą, które są zamknięte) bo hałasuje i w moim odczuciu przy obiegu grawitacyjnym mniej płacę za ogrzewanie. Równolegle do pompy jest zawór (dość duży) który jest otwarty. Podejrzewałem, że może być przyczyną i dlatego raz go trochę przymykałem innym razem zamykałem zupełnie (otwierając obieg przez pompę) ale żadnej zmiany nie zauważyłem. Jak stukało tak stuka.
Gość: Mirosław
2008-06-15 00:00
#5
Witam ! Popieram diagnozę Marcina .
Gość: gucio
2013-02-15 15:51
#6
u mnie w bloku na 5- tym pietrze w scianie, kuchnia, chyba pion wentylacyjny cos tyka, i tyka bardzo głośno jakby blaszka o blaszę i na pewno jest jakis silniczek i to mechanizm nie mozna spać i normalnie funkcjonować , cholera co to????
Gość: Ozi
2015-12-17 07:37
#7
To na pewno Gremliny
Gość: Spednet.pl
2016-01-17 12:45
#8
Powyżej masz w zasadzie wszystko opisane,ale jeżeli jest to problem w bloku mieszkalnym,to polecam zgłosić to do administracji,na własną rękę nic nie zrobisz.
  • 1