Gość: MacieK
2006-02-05 00:00
#1
rury miedziane czy PP? - instalacja co
Witam,
Jestem w trakcie modernizacji już prawie 30-letniego układu ogrzewania w moim domu.
W tej do ogrzewania używam kocioł retortowy (nowy).
Piec ten ma zabezpieczenie na sterowniku na 95st C.
Układ jest wymuszony przez pompkę obiegową(nowa).
Naczynie wzbiorcze jest otwarte(element starego układu).
W domu są grzejniki aluminiowe oraz stalowe (rurowe).
Te stalowe zostaną wymienione na aluminiowe (już zakupione).

Chcę teraz wymienić rurki i poprowadzić je nową trasą.
Zastanawiam się nad miedzią i PP.
Miedź jest podobno trwalsza i bardziej odporna na wysokie temperatury, ale wiem, że mogą być problemy przy połączeniu z grzejnikami z aluminium (stosuje się jakiś płyn w celu zabezpieczenia przed korozją, ale...sam nie wiem) ???

Acha i jeszcze jedno zamierzam wykonać instalację własnymi siłami:).

Gość: PIotr
2006-02-05 00:00
#2
Witam
Jak masz aluminiowe grzejniki to rury miedziane sobie podaruj, nawet jeśli bedziesz chciał stosować inhibitory. Zostaje tylko plastik lub stal. Ja bym zrobił orurowanie kotła z rur stalowych (oczywiscie rury do naczynie obowiazkowo w stali), a resztę w plastiku. Przy kotle retorowym nie powinno się nic dziać jesli chodzi o temperaturę wody.
Gość: PIotr
2006-02-05 00:00
#3
Oczywiście zawór mieszający czterodrogowy obowiazkowo, tak zeby na instalacje szło maksymalnie 80 st. Jesli PP to tylko stabilizowane. Producenci - dowolni, aquatherm jest drogi ale ma ciekawe złaczki do grzejników. Jesli cię cena nie odstraszy to weź ten system, ze wzgledu na "gadzety".
pozdrawiam
Gość: nn
2006-02-06 00:00
#4
Acha i jeszcze jedno zamierzam wykonać instalację własnymi siłami:).
Wszyscy chcą własnymi siłami :)
Jak własnymi, to z miedzią sobie podaruj i to nawet gdybyś nie miał grzejników miedzianych.
Gość: Projektant
2006-02-14 00:00
#5
Jak własnymi siłami to tylko stal!!! Zapomnij o miedzi (i nie chodzi tu o korozję ale o tworzenie się OGNIW Cu-Al). Dobry pomysł to rozprowadzenie w stali a piony i podejścia w PP-R stabilizowane wkładkami (aluminium albo jeszcze lepsze to StabilGlassy Aquathermu... zobacz także oferte Upponoru... a jak masz dużo kasy to może PEX :-)). Ale poważnie do zrobienia dobrze instalacji z PP-R trzeba mieć doświadczenie i odpowiedni sprzęt (producent na wstępie cofni Ci gwarancję jak sam bez odpowiednich papierków zrobisz tą instalację). Dlatego pozostaje tylko STAL!
P.S. Dlaczego robi się rozprowadzenie w stali a piony i podejścia w PP-R czy PEXie (koszt rułek i kolan, złączek itp. rośnie bardzo ze wzrostem średnicy... do tego dochodzą także problemy w projektowaniu np: kompensacje... poza tym piony czy podejścia lepiej "schować" w bruździe - dlatego tam jest korzystniej dać materiał o dłuższej eksploatacji)
Pozdrawiam
Projektant
Gość: Marcin
2006-02-16 00:00
#6
Ja bym wykonał taką instalację w miedzi mimo że jej ceny są nie stabilne i jest droga z tego wzglę ze rury PP odkształcają sie pod wpływe ciepłej wody i wygląda to strasznie nie estetycznie chyba ze będą znajdowac się w ścianach. Ale że chcesz instalacje wykonać sam to PP jest łatwiejsz chociaż też musisz meć odpowiedni sprzę typu zgrzewarki do tych rur. Decyzja jest Twoja POZDRAWIAM
Gość: To
2006-02-17 00:00
#7
Jesli się zdecydujesz na PP to tylko sabilizowane. Stabiglas Aquathermu wprawdzie ma wiekszą rozszerzalność od typowych rur stabi z przekładką aluminiową, ale za to z tego co wiem nie potrzebuje zdzieraków. Wiec jak to ma być instalacja amatorska to raczejj Stabiglas.
Acha temperaturę wody instalacyjnej musisz ograniczyć - najlepiej zeby nie przekraczała szczytowo 80 st.
pozdrawiam
Gość: Łukasz
2006-05-29 00:00
#8
Rury PP od kształcają sie po zagotowaniu sie wody w piecu jak sie dopilnuje zeby nie wrzała to bendzie wszystko OK.
Gość: piter
2007-08-05 00:00
#9
jestem hydraulikiem nie stosuje sie miiedzi z aluminium dowykonania instalacji zmiedzi potrzebujesz palnikow app zgrzewarki
Gość: Jacek
2007-08-05 00:00
#10
jeżeli to jest schowane w tynkach lub posadzce to daruj sobie odkształcenia
Gość: Mir
2008-05-11 00:00
#11
A ja na przekór mam grzejniki aluminiowe i rurki stal . 5 ęć lata temu byłem zmuszony dołożyć dodatkowe dwa punkty i połączyłem to rurkami miedzianymi ,odcinek około 2x 8 mb takiej instalacji. Tak cały czas słychać że miedzi i aluminium się nie łączy i zgoda ale bespośrednio bo się utlenia .U mnie jakoś działa już 5 lat i jak dotąd nic się nie dzieje , nie gnije , nie rdzewieje . Zmusiło mnie do tego życie - fachowca z butlami na 4ry spawy ciężko zwabić : ) ) ) więc w drodze desperacji dałem sam miedź i jest ok. W instalacji CO jest woda bez ulepszaczy i spulchniaczy ; ) .POZDRAWIAM
Gość: pejot65
2010-05-02 14:05
#12
I słusznie. Wszystkie złączki gwintowane do miedzi są wykonane z mosiądzu, który skutecznie pasywuje powstawanie ogniw Cu-Al i Cu-Fe.
Gość: Slawek
2010-05-23 13:10
#13
Mam instalację 10 lat grzejniki aluminiowe i ruty typu miekka miedź i nic sie nie dzieje te ogniwa to lipa.
Gość: Marek
2011-03-23 19:10
#14
ja bym polecał PP szybko i tanio jeżeli te rury maja iść w ścianę.
Gość: copper
2011-04-19 13:04
#15
Do instalacji ogrzewczych polecałbym miedź. Przede wszystkim charakteryzują się wysoką energooszczędnością, są doskonałym przewodnikiem ciepła i są odporne na korozje. Również wyróżniają się na tle tworzyw sztucznych antydyfuzyjnością, czyli brak przepuszczania tlenu do wody w rurach, dzięki czemu występuje mniejsza korozyjność grzejników. Ważna jest także wysoka higieniczność miedzi , ponieważ nie wydziela szkodliwych substancji. Pozdrawiam.