Gość: kk
2006-07-14 00:00
#1
rura spiro
Ruray aluminiowa spiro mają przeznaczenie jako wentylacyjne.
Jednak są nagminnie przez instalatorów montowane w gazowych podgrzewaczach do odprowadzenia spalin.
Czy istnieje jakiś przepis dopuszczający do stosowania tych rur jako spalinowe?
Gość: Puchatek
2006-07-14 00:00
#2
Kazdy element stosowany wbudownictwie musi mieć deklarację zgodnosci z Polską Normą, lub Normą Europejską, lub Aprobatą Techniczną (jest to dokument wydawany przez producenta, ale na żądanie musi on przesłać kopię), lub być dopuszczonym na podstawie opracowania projektowego do jednostkowego stosowania (nie mylić z projektem budowlanym), chyba ze jest umieszczony w katalogu materiałów których parametry nie mają istotnego znaczenia dla budowli. Tego ostatniego na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma (kiedyś był nasz polski, ale teraz chodzi o katalog ogólnoeuropejski), ten polski zawierał materiały typu drewno, piasek itd.
Do tego dochodzi jeszcze odpowiednie oznakowanie - CE lub znakiem B.
Rury aluminiowe stosowane przez naszych "fachowców", to rury flex (giętkie), a nie spiro (sztywna rura zwinieta w sposób spiralny z paska blachy). Takie rury w deklaracji mają wyraźnie napisane ze przeznaczone są do wentylacji, a nie do odprowadzania spalin. Na dzień dzisiejszy nie ma normy, lub aprobaty na stosowanie tego typu przewodów do odprowadzania spalin.
Uwaga. Są rury flex (giętkie) ze stali kwasoodpornej i te mają aprobaty na stosowanie ich w instalacjach odprowadzania spalin.
Na marginesie, nie słyszałem aby spiro (te sztywne :) )aluminiowe miało takie dopuszczenie. Nic jednak prostrzego, żeby poprosić o przedstawienie deklaracji zgodności.
Gość: kk
2006-07-16 00:00
#3
Dziękuję za odpowiedź.
Oczywiście chodziło mi o rury flex.
Problemem jest sprzedawanie rur flex aluminiowych w sklepach specjalistycznych jako rury spalinowe, jak również zakładanie ich przez "fachowców" jako wŁaściwe do stosowania.
Ostatnio spotkałem się ze stwierdzeniem sprzedawcy,że do 10kW mocy urządzenia gazowego można stosować te rury.
Stąd były moje wątpliwości.
Gość: Janantoine
2006-12-11 00:00
#4
Drobny dodatek do doskonałej wypowiedzi Puchatka.Podłączenie podgrzewacza,kotła gazowego winno być trwałe i odporne na uszkodzenie mechaniczne i szczelne!!.Tego nie zapewni aluminiowy flex.
Nadto stosunkowo wysoka temperatura spalin dodatkowo jeszcze wpływa destruktywnie na i tak nieszczelne połączenia .Pozdrawiam
Gość: kierowiec
2011-05-04 23:58
#5
W ustawie jest na ten tema "materiałów niepalnych" i to tyle jakie materiały według ustawy
  • 1