Gość: grzesiek
2006-08-30 00:00
#1
promieniowanie sloneczne
witam was. czy para wodna pochłania pomieniowanie słoneczne?? chodzi mi o to czy w kolektorz słonecznym w którym wytworzy się para wodna (załóżmy ze jest tam cały czas) temperatura absorbera (miedziana) będize taka sama jakby tej pary w srodku nie było?? Tzn czy para pochłania część tego promieniowania?? MOze jakieś artykuł na ten temat lub jakaś literatura, stronka na necie. POzdrawiam Grzesiek
Gość: gość
2006-08-31 00:00
#2
Wszystko pochłania lepiej czy gorzej
Gość: grzesiek
2006-08-31 00:00
#3
no zapewne tak. Ale skąd wiesz? Cz powietrze nagrzewa sie od słońca czy od ziemi?? Jeśli od słońca to dlaczeo na wysokośc5 10000 m masz -70degC?? Odczuwalne w samolocie jeśli leciałeś i jesli pamiętasz. Brak chmur przeszkód dla promeniowania wiec chyba powinno być tam bardzo gorąco a nie jest. Podobnie z para. Jaka jest róznica dla powietrza i pary. pozdrawiam
Gość: ^Nicość^
2006-08-31 00:00
#4
Powietrze jest niemalże przeźroczyste dla promieniowania słonecznego. Najpierw ogrzewa się ziemia, a od ziemii na drodze konwekcji - powietrze. Woda tylko częściowo pochłania promieniowanie, resztę przepuszcza. Wskutek nierównomiernego ogrzewania wód i lądu powstają np wiatry. Ale do rzeczy: Para wodna jest przeźroczysta i bezwonna, wystepuje naturalnie w powietrzu (przegrzana). Chmury to skondensowana para wodna, w postaci drobnych kropel, w odpowiednio dużej ilosci są w stanie pochłonąc sporą część promieniowania słonecznego, do tego dochodza pyły i inne czynniki zakłócające.
Nie wiem gdzie Ci sie pojawia para na tym kolektorze, ale najpewniej masz na myśli wykroploną parę wodną na jego powierzchni. Jezeli gdzies wewnatrz to następuje, a uważasz ze nie powinno, zawsze mozesz skontaktować się z servisantem.
Gość: gość
2006-08-31 00:00
#5
Zgodnie z powszechnym prawem grawitacji, powietrze przy powierzchni Ziemi jest gęściejsze i tym samym ma większą masę i cisnienie a więc wiecej pochłonie promieni słonecznych oraz więcej pochłonie promieni emitowanych przez ogrzaną Ziemie niż rzadkie powietrze na wysokości 10 km. Sprawdz jakie długości fal emituje Słońce a jakie Ziemia i co to jest efekt cieplarniany i co się dzieje gdy gaz się rozpręża i co to jest ciepło właściwe i jakie ma woda a jakie powietrze i jak jest różnica między gazem a parą wodną.
Gość: grzesiek
2006-09-01 00:00
#6
ok ok zrozumiałem. Dzieki chłopaki za odpowiedz. Pozdrawiam
Gość: kominiarczyk
2006-09-04 00:00
#7
no i najważniesze że cząsteczki mieszaniny gazowej stykają się z powierzchnią gruntu i te ogrzane natychmiast są wypierane do góry przez te nieogrzane.
  • 1