Gość: kros
2005-08-12 00:00
#1
problem za wentylacja grawitacyjna
problem jest stary i dobrze znany ale chce zasiegnac porad jak najprosciej i najtaniej mozna mu przeciwdzialac. Mianowicie po zmianie okien na pcv w zimie przy szczelnie pozamykanych oknach powietrze cofa sie przez kratke wentylacyjna. co najlepiej zrobic zastosowac nawiew ktory w zimie musi posiadac ogrzewanie (niestety dodatkowe koszty) czy moze zalozyc nasadke wspomagajaca ciag
Gość: goltom
2005-08-12 00:00
#2
Prawie wszystkie okna mają mikro uchyb jeśli nie wytnij po kawałku uszczelki w oknach.
Stosowanie wspomagania wyciągu nic nie da, jak nie bedzie napływu powietrza z zewnątrz.
Gość: T. Brzęczkowski
2005-08-13 00:00
#3
wymień okna! ... na stare..
lub zrób wentylację. Grawitacyjna załatwiała Ci sprawę przy strumieniu powietrza ze starych okien. Jeżeli było za zimno, czy za drogo, to zmniejszenie strumienia spowoduje, że bedzie niezdrowo i niekomfortowo. Nie wiem co lepsze.
Jeżeli chcesz mieć "stary" (zdrowy) strunień powietrza i nie wydawać kasy na ogrzanie go to tylko rekuperatorek. nq mieszkanie są już od 1500 zł
Gość: $$
2005-08-15 00:00
#4
... czy moze zalozyc nasadke wspomagajaca ciag
sama nasadka nic tu nie pomoże, musisz mieć nawiew do mieszkania (mikrowentylacja w oknach, nawiewnik okienny, czy też wentylacja mechaniczna). Zaistniały "ciąg wsteczny" w zimie to najmniejsze twoje zmartwienie ... zobaczysz co będzie później. Ale mimo wszystko życzę zdrowia.
Gość: Rosa
2005-08-15 00:00
#5
proponuje zajrzec na strone firmy Darco. Maja fajny system, ktory jets polaczeniem wentylacji grawitacyjnej z mechaniczna. Na komin daje sie nasade kominowa tzw turbowent hybrydowy. Powietrze jest przez niego wyciagane za zewnatrz. Natpmiast do domu nawiewane jest powietrze przez nasade z grzałka, ktora ogrzewa powietrze. Ale jak temp spadnie ponizej 8 stopni, dopiero nastepuje ogrzewanie. To pozwala na oszczednosic energii. Jelsi chodiz o te nasade na kominie, to ona ma ustalona predkosc wiatru tzn jak predkosc jest za duza to nasada ta zmienijsza ja, jak jets za mała to tez zwieksza ja, wtedy powietrze nie cofa sie do domu przez kratke.
To jets system dla domkow jednorodzinnych. Ale nie wiem czy mozna zainstalowac np tylko sama ta nasade hybrydowa, bez tej dolnej nasady z grzałka. Jak sam mowisz masz centralne ogrzewanie, powietrze masz ogrzane.
Polecam opis systemu i kontakt z firma DARCO - dobra wentylacja.
Gość: Giudico
2005-08-16 00:00
#6
Potrzebny bedzie napływ powietrza z zewnątrz. Najłatwiejszym i najlepiej dzialajacym systemem bedzie zastosowanie nawiewnikow. Jesli chcialbys zmniejszyc koszty ogrzewania powietrza naplywajacego w zimie to firma aereco ma ciekawa oferte nawiawnikow higrosterowanych.
Gość: Wentylek
2005-08-16 00:00
#7
Higrosterowalne mogą być tylko wywiewniki!
Gość: Giudico
2005-08-16 00:00
#8
Higrosterowane moga byc i kratki wywiewne i nawiewniki. Taki posiadam w swoim mieszkaniu i jestem zadowolony z ich dzialania
Gość: Wentylek
2005-08-16 00:00
#9
Przykro mi ale tylko wywiwniki
Nawiewnik zimą ma temperaturę niższą od temperatury pokojowej, więc i wilgotność względna przy samym nawiewniku jest znacznie wyzsza niż w pokoju. Dlatego fachowiec zrobi stały nawiewnik a higrosterowalny wywiwnik.
Gość: gosc
2005-08-17 00:00
#10
Tak, to prawda, że nawiewniki higrosterowane maja zima nizsza temperature od temperatury pokojowej tylko drogi Wentylku nie pomyslałeś, że własnie tak powinno być?
Zimą powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche (im zimniej na dworzu tym bardziej suche powietrze w pokoju). Gdyby nawiewnik reagował tylko na wilgotność w pomieszczeniu, to zimą mieszkanie pozbawione byłoby wentylacji. Zimą naiewnik ten (dzięki temu, że jest zimniejszy) nadal spełnia swoje zadanie tylko działa, powiedzmy w dużym uproszczeniu, na innym "zakresie", tzn. nadal reaguje na warunki w pomieszczeniu pomimo znacznie obniżonej wilgotności wew.
Wypisywane na tym forum bzdury, że nawiewniki higrosterowane nie działaja to wierutna BZDURA. Ich zadaniem jest wentylacja i nikt nie zaprzeczy, że zadanie to spełniają. Dodatkowo mają one się same przymykać i otwierać w zależności od potrzeb i to, że się przymykają i otwierają to FAKT.
Zadaniem takiego nawiewnika nie jest regulacja poziomu wilgotności w pomieszczeniu tylko WENTYLACJA.
Nawiewnik ciśnieniowy ma stały przepływ i niezależnie od tego, co kto napisze, to nawiewniki higrosterowany, dzięki temu, że sam reguluje poziom otwarcia przepustnicy jest BARDZIEJ ENERGOOSZCZĘDNY od nawiewnika ciśnieniowego.
Gość: Wentylek
2005-08-17 00:00
#11
Bzdura?! Sznowny "gościu" dwie sprawy
-Temperatura nawiwnika zimą +8 st w pokoju wilgotność względna waha się od ninimum 35% do max 65% temperatura 22 st C w tych warunkach będzie otwatry cały czas
-Cholernie nie lubię gdy ktoś nadużywa słowa energooszczędne. Ponieważ człowiek powinien dostawać nonstop 15 m3/h - 20 m3/h to energooszczędność zostawiam tylko dla rekuperatorów.
I na koniec nie powiedziałem, że nie działa wentylacja. Taki nawiewnik w zimowych warunkach działa tak jak nawiewnik stały i fachowcy wolą robić higrosterowalne wywiewniki a stałe nawiewniki, bo jest to tańsze i znacznie skuteczniejsze. Higrosterowanie wylotem tak samo ogranicza , czy zwiększa strumień wentylacji tylko faktycznie sterowane to jest wilgotnością względną. Robią tak wszystkie dobre firmy.
Gość: gość
2005-08-17 00:00
#12
Gość: gość
2005-08-17 00:00
#13
I jeszcze jedno - napisałeś, że zimą nawiewniki te są cały czas otwarte. No cóż - możemy się tak "słownie przepychać" (zresztą w innych postach już tak było) długo i bezskutecznie. Ty będziesz mi pokazywał swoje wyliczenia, ja Tobie swoje. Będziemy kontraatakować na swoje posty i tak do upadłego.
Niestety fakt jest faktem, nawiewniki higrosterowane nie są zimą cały czas otwarte, a reagują na aktywność ludzką w pomieszczeniu. I nie jest to tylko teoria - ja też mam w domu takie nawiewniki i to, że działają jest faktem - nic na to nie poradzisz...
Gość: Wentylek
2005-08-17 00:00
#14
Nigdy nie byłem zwoloennikiem higrosterowalności, ale czy się steruję wlotem czy wylotem to bilans się musi zgadzać, skoro produkują wywiewniki higrosterowalne, skoro zgadzamy się , że sterowanie wywiewnikami będzię bardziej obiektywne i tańsze a montażu, to o co chodzi?!
Dodam jeszcze, że w wywiewnikach są montowane 30 min. naciągi sprężynowe zwiększające wentylację chwilowo by pozbyć się smrodku z wc czego w nawiewnikach się zrobić nie da.
I żeby nie było nieporozumień, montuję wyłącznie rekuperatory, więc nie reklamuje żadnej firmy.
Sam w mieszkaniu mam rekuperator Baxi 90m3/h za 800 zł.(wielkość pudełka od butów),a w domu Flexia VG700.
  • 1