Gość: nieznany
2006-04-24 00:00
pompa ciepła
Szukam producenta pompy ciepła pracujacej w obiegu odwróconym
Gość: Pfelc
2006-04-25 00:00
Re:pompa ciepła
Pompa ciepła w obiegu odwróconym to agregat chłodniczy.
Gość: awax
2006-04-27 00:00
Re:pompa ciepła
Konkretnie wytwornica wody lodowej.
Gość: HEAT PUMP
2006-04-28 00:00
Re:pompa ciepła
Pompę z armaturą pozyskającą ciepło z grunu (wymiennik poziomy czy pionowy)projektuje się na moc chłodniczą źródła dolnego..... więc aż sie prosi wykorzystać tani chłód w lecie!!! Odwrócenie układu w okresie letnim to żaden problem parę zaworów trójdrogowych i trochę myślenia z automatyką.
Gość: ?
2006-04-28 00:00
Re:pompa ciepła
Fizyk! Nie ma pojęcia chłodu w fizyce. no może w poezji. Może tak więcej rzeczy odwócić np przepychać powietrze ze spalinami do rur wydechowych i wahę ruskim sprzedawać.
Gość: Pfelc
2006-05-04 00:00
Re:pompa ciepła
Ale generalnie pompy ciepła to ściema
Gość: HEAT PUMP
2006-05-05 00:00
Re:pompa ciepła
To ściema jeżeli INWESTOR ma wyłożyć z własnej kieszeni 100% funduszy!!! Ale jeżeli inwestorem będzie np: GMINA i dostanie 40-60% czystej dotacji na instalację i dolne źródło ciepła PLUS resztę na pożyczkę w jakieś cześci umarzalną to jest to bardzo opłacalne! Tym bardziej jak widzimy co się dzieje z gazem (o oleju opalowym nie wspomnę). A gdzie szukać pomocy? Tego juz nie napisze bo nie będę sobie kopał dołki.....
Gość: HEAT PUMP
2006-05-05 00:00
Re:pompa ciepła
Dla przykładu dodam parametry pracy pompy ciepła o mocy 60 kW z wymiennikiem - odwierty pionowe (po pierwszym roku eksploatacji):
układ pracuje tylko na ogrzewanie niskotemperaturowe grzejnikowe (budynek po gruntownej termomodernizacji). W układzie zastosowano bufor o pojemności 2x800 l w którm utrzymywana jest temperatura zgodnie z krzywą grzewczą plus DELTA T "zapasu" co daje w okresach przejściowych COP p.c. powyżej 4!!! jeżeli temp. zew. spada poniżej -10 do -15 pompa walczy na zasilanie 55 i ma COP około 2,7.... ale średnioroczy wynik to około 3,35!!! poniżej -15 włącza sie dodatkowo kocioł gazowy "szczytowy"! Przy tegorocznych mrozach sięgających -30 mieszkańcy odczuwali że brakuje "ciepła" ale jak zobaczyli rachunki w ciągu całego roku to do teraz "biją" brawo! Poza tym wymiarujemy instalację na temp. obliczeniową od -16 do -24 :-))). Pozdrawiam.
Gość: praktykant
2006-05-05 00:00
Re:pompa ciepła
Skoro coś jest opłacalne dopiero po dotowaniu rzędu 60% lub więcej to z tego wniosek że, bez dotacji jest to przedsięwzięcie wysoce nieopłacalne.I tak jest w przypadku pomp ciepła. Podatnicy mający ekonomiczne źródła ogrzewania finansują poprzez dotacje właścicieli nieekonomicznych źródeł ciepła. Jest to dyktat polityki nad techniką.
Gość: HEAT PUMP
2006-05-05 00:00
Re:pompa ciepła
"Jest to dyktat polityki nad techniką"
Ale głupota chyba miałeś na myśli EKONOMIKĄ!!! Bo to, że akurat fundację ekologiczne dotuja projekty inwestycyjne oparte na odnawialnych źródłach energii to strzał w 10! Poza tym zanim zacznisz znowu "skrzeczeć" o cokolwiek to proszę pomyśl dwa razy... np: skąd fundacje proekologiczne mają swój budżet (poczytaj o tz. ekokonwersji zadłużenia czy opłatach środowiskowych). Nie mówie tu, że pompa ciepła jest IDEALNYM PRZYKŁADEM "ZRÓDŁA ODNAWIALNEGO" (no bo sprawność może mieć powyżej 3 ale jest zasilana en. elektryczną wytwarzaną w polskich elektrowniach, elektrociepłowniach ze sprawnością 29-34% plus straty przesyłu) ale jakby nie patrzeć likwiduje całkowicie niską emisję w miejscu samego pozyskania "ciepła".
P.S. Energia odnawialna (słońce, wiatr, woda) jest DARMOWA ale niestety żaden producent urządzeń się nie pochwali, że instalacja do jej pozyskania jest bardzo droga :-). Tylko od Nas zależy czy będziemy smrodzić najtańszym węglem czy nawet "mułem" węglowym (nie wspomne o paleniu innych rzeczy) i oddychać tym świństwem, czy zdołamy się przekonać, poświęcic np: rodzinne wakacje letnie i zakupić np: instalacje kolektorów słonecznych. Poza tym nawet prywatni INWESTORZY mogą skorzystać z programów funduszy proekologicznych (niestety nie na gorszych warunkach niż samorządy lokalne, instytucje non-profit itd, itp ale one i tak są w większości opłacane z naszych podatków!)
Gość: praktykant
2006-05-05 00:00
Re:pompa ciepła
Oczywiście! stosowanie pomp ciepła to głupota. Zgadzam się. Efekt ekologiczny też jest żaden. Na podstawie podanych przez ciebie sprawności łatwo wyliczyć że uzyskanie 1 kWh ciepła z PC wymaga spalenia tej samej ilości paliwa co jego bezpośrednie spalenie w miejscu zapotrzebowania. I jeszcze jedna uwaga "za darmo" na tym świecie nie ma nic.
Gość: nieznany
2006-05-11 00:00
Re:pompa ciepła
Pytałem o pompę ciepła pracująca w obiegu odwróconym ale takim o której właśnie wspomniał HEAT PUMP. Chodzi mi o zastosowanie pompy ciepła jako źródło ciepła zimą a latem jako urządzenie do obniżania temperatury czynnika (żeby nie obrazić fizków. Ciekawe czy jak spadnie temperatura otoczenia z 20 do 5 stopni to jest cały czas ciepło dla pana fizyka czy powie wtedy "potocznie" że jest chłodno.
Gość: nieznany
2006-05-11 00:00
Re:pompa ciepła
Trochę się zaoszczędzi wtedy na dodatkowym urządzeniu jakim jest niewątpliwie wytwornica wody lodowej i ujmując zagadnienie globalnie to całkiem może być to uzasadnione.
Poza tym kwestia jest jeszcze kosztów za energię elektryczną. Nie dla każdego jest ona taka sama.
Gość: nieznany
2006-05-11 00:00
Re:pompa ciepła
poza tym wszystkim co ważne jest jeszcze to o jakiej funkcji jest obiekt. Jeśli jest to biurowiec to przecież można wykorzystać obniżenie temperatury w okresie przerw w użytkowaniu. Dodatkowo najniższe temp. są zazwyczaj nocą kiedy pompa może przez pewien czas nie pracować.
Gość: nieznany
2006-05-11 00:00
Re:pompa ciepła
Chciałbym z HEAT PUMP wymienić się poglądami emailem