Gość: (gość)
2009-11-25 00:00
#1
piec komfort eko firmy defro
Mam ten sam problem co większość tzn.węgiel jest nie spalony jest zrzucany z retorty.Zbiornik 12o kg wystarcza na niecałe 3 dni ,piec ma moc 25 kw do ogrzania pow,domu ok.200 m.Zalecano mi różne warianty nastawów na sterowniku,gdy to nie przyniosło rezultatu stwierdzono,że mam zły opał.Ja już kupowałam trzy rodzaje groszku poprawa żadna,ten sam opał w innym piecu spala się dobrze.Nie mogę sama dojść co ztym piecem nie tak,a cenne uwagi panów z obsługi technicznej firmy sprowadzają się do tego że przyczyną tego stanu jest zły opał.Klient po zakupie jest zdany sam na siebie ,ponieważ firma może się pofatygować za wielką opłatą,co mi nie odpowiada bo to już koszt pół tony opału.Mam nadzieję,że ktoś kto posiada piec firmy defro komfort eko 25 kw i ogrzewa nim podobną powierzchnię domu /instalacja stara co /podpowie mi co zrobić by spalanie było prawidłowe .Dodam ,że u mnie w tej chwili zadana temperatura jest 54 stopni,czas podawania 8 sekund przerwa 50sekund siła nadmuchu 4 bieg praca w podtrzymaniu 15 sekund przerwa w podtrzymaniu 20 minut przysłona na dmuchawie 2 cm.Piec osiągnie temperaturę ale szybko się ochładza i leci w dół o kilka stopni po czym znowu długo pobiera paliwo i dogrzewa .Dzieje się to prawie na okrągło podtrzymanie i przerwa to krótki czas dlatego zużycie paliwa jest tak duże.Jestem tym przerażona i zła że było tyle innych ofert a jak wybrałam beznadziejną wcale się nie dziwię że nie tylko moje zdanie jest takie na ten temat.Sądziłam w swojej naiwności że będę mogła skorzystać w razie problemów z pomocy fachowców ale to nie tak jak towar jest sprzedany to do widzenia martw się człowieku sam.Usilnie proszę okilka uwag co poprawić aby uzyskać lepsze spalanie a przede wszystkim oszczędniejsze?
Gość: jarcyś
2009-12-07 16:05
#2
proponował bym załorzyć zawór trójdrożny
Gość: info123
2009-12-19 17:40
#3
Piec na ekogroszek DEFRO komforteko
Jak ustawić piec na ekogroszek ?

Piec na ekogroszek DEFRO komfort eko – ustawianie pieca na ekogroszek i parametry ustawienia sterownika

Przede wszystkim proszę przeczytać instrukcję obsługi .

http://www.defro.pl/index.php/serwis/instrukcje-obsugi.

http://www.defro.pl/images/stories/PDF/defro-komfort-eko.pdf "> http://www.defro.pl/images/stories/PDF/defro-komfort-eko.pdfNAJWAŻNIEJSZA jest tabela MOCY pieca !!! w zależności od ustawień czasu podawania paliwa do czasu przerwy podawania paliwa str. 14

Jak jedziemy samochodem wolno – wciskamy lekko pedał – mało paliwa w jednostce czasu.
Jak chcemy jechać szybciej wciskamy mocniej – więcej paliwa podajemy do silnika w jednostce czasu.


Tu tak samo.

Można ustawić max moc i mieć spokój – piec się na pewno wyrobi .Ale to jak wożenie 1 kg piasku ciężarówką...
Można ustawić małą moc i piec nie będzie się prawie wyłączał ciągle podając węgiel ale to i tak nie jest w stanie podnieść temperatury lub tylko na chwilę.
To tak jak z przeciążona ciężarówka z podjazdem pod stromą górkę...

Warto więc zacząć zimą od większej mocy i schodzić z mocą obserwując zachowanie pieca .
Daje to OSZCZĘDNOŚĆ PALIWA – to tak jak ekonomiczna jazda samochodem.

PARAMETRY PIECA

Dla domu dobrze ocieplonego około 200 m2 (ocieplona podłoga, ściany , dach ) zapotrzebowanie na moc przy zamkniętych oknach, drzwiach, firankach w oknach w ZALEŻNOŚCI od TEMPERATURY NA ZEWNĄTRZ. Węgiel o poprawnej kaloryczności.

TEMPERATURA na zewnatrz MOC
Od 10 do 5 C 14 kW
Od 5 do 0 C 17 kW
Od 0 do – 5 C 20 kW
Od –5 do – 10 C 23 kW
poniżej –10 C 25 kW

LATO – funkcja tryb letni tylko grzanie wody 10 kW

POLECAM montaż zaworu trójdrożnego w instalacji CO do płynnej regulacji temperatury wody w CO ( niezależnie od temperatury zadanej samego pieca )

Kotły na gaz, olej mają czujniki zewnętrzne i same odczytują sobie temperaturę i dobierają moc automatycznie.

Kotły na ekogroszek nie mają automatyki ze względu na rodzaj paliwa i konieczność podtrzymywania płomienia/ żaru w piecu.

Więc można kotłom na ekogroszek zadać moc 25 kW i się nie martwić. Jest to słuszne ale kosztuje większym zużyciem węgla gdy nie ma ZIMY i niskich temperatur. Jest wygodne i tylko trzeba sprawdzać czy jak jest ciepło to czy piec się nie przegrzewa, tzn. zadajemy 56 stopni C . Piec ją osiąga wyłącza się, inercja mocy powoduje że po wyłączeniu piec jeszcze nagrzewa się wyżej np. ponad 70 stopni.

Jak odczytywać MOC z tabeli ze strony 14:


http://www.defro.pl/images/stories/PDF/defro-komfort-eko.pdf "> http://www.defro.pl/images/stories/PDF/defro-komfort-eko.pdf


Np. MOC około 20 kW

a)

Czas podawania paliwa 5 s
Czas przerwy podawania paliwa 20 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 20,5 kW

b)

Czas podawania paliwa 10 s
Czas przerwy podawania paliwa 40 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 20,5 kW

c)

Czas podawania paliwa 20 s
Czas przerwy podawania paliwa 80 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 20,5 kW


a)b) c) Stosunek czasu podawania paliwa do czasu przerwy podawania paliwa wynosi tyle samo 1/4;

Bo węgla podajemy mało ale mała przerwa jest lub węgla podajemy więcej ale większa przerwa jest i wychodzi ostatecznie na to samo.

Różnica jest w sposobie spalania paliwa i ilości popiołu. Sposób a) często a mało powoduje lepsze spalanie węgla – trochę mniej popiołu bo często podawany węgiel częściej rusza całym żarem w palniku retrotowym i lepiej go „napowietrza” co nie powoduje powstawania spieków popiołu.

Np. MOC około 14 kW

a)

Czas podawania paliwa 5 s
Czas przerwy podawania paliwa 30 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 14,7 kW

b)

Czas podawania paliwa 10 s
Czas przerwy podawania paliwa 60 s.

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 14,7 kW


a)b) Stosunek czasu podawania paliwa do czasu przerwy podawania paliwa wynosi tyle samo 1/6

Inne moce można ustawić na podstawie tabeli.

Mamy jesień i temp 10 - ustaw moc np. 15 kW
Mamy zimę ustaw większą moc
Mamy lato na CWU wystarcza mała moc.

Zaoszczędzisz około 15 % węglaParametry ustawienia sterownika pieca:


Temperatura zadana CO : 52 do 60 . Najlepiej 55

Temperatura CWU
(należy wcisnąć przycisk WYJSCIE przez 5 s ) i ją ustawić na 42 ( jak mamy bojler na CWU z pieca )

Podawanie węgla 7 s
( jak bardzo zimno na zewnątrz to na 8 lub 9 ; jak ciepło na zewnatrz to 6 , 5 itp. )

Przerwa podawania 30 s

( stosunek jest 7/30 co daje około 1 do 4; co daje moc około 21 kW bo obecnie mamy ujemne temperatury)


Temperatura załączenia pomp CO i CWU 40

Histereza CO 2

Histereza CWU 3

Pompa CWU załączyć
( jak grzeje Ciepłą Wodę Użytkową i ma zamocowany czujnik temperatury w bojlerze ).

Stała pompa CO załączyć.
Wtedy praca pieca jest wymuszana zadanymi temperaturami na piecu. Jak brak stałej pompy CO to pracę pieca wymusza w pierwszej kolejności BOILER na CWU i piec chodzi aż nagrzeje się CWU i może wtedy przekraczać zadane temp pieca w trybie CO.

Nadmuch nie na max ,
przesłona na wentylatorze otwarta na MAX. Płomień ma być intensywny jasnożółty ale nie za silny bo ciepło wtedy ucieka kominem... Wentylator zatem gdzieś lekko nad środkowymi ustawieniami

Przerwa przedmuchu 15 minut
( jak dłuższa to węgiel gaśnie i tworzy niespalony popiół a jak często jest podawany świeży przedmuch to węgiel się spala i mniej popiołu jest ).
Ponadto po załaczeniu piec jest gotowy do pracy bo ma żar. W przeciwnym razie musi się rozpalić z małej ilości przygasłego żaru a to zajmuje czas.

Czopuch otwarty na MAX , regulacje robić wentylatorem. Wtedy piec się aż tak nie zapycha pyłem.
Piec czyścić , ściagając pył z popiołu z półek raz na miesiąc. Kolejne 5% oszczednosci. Czysty piec lepiej odbiera ciepło

Parametry pieca i sterownika są poprawnie nastawione gdy piec , np. 15 minut uzyskuje zadaną temperaturę po załączeniu i ma np. 15-45 minut przerwy, tzn po wyłączeniu przy zadanej temperaturze jeszcze narasta przez jakiś czas a potem maleje aż do temp załączenia.
I cykl się powtarza. Im wiekszy zapas mocy tym dłuższa przerwa. Ale jak za duży to piec się przegrzewa i niszczy. Jak zadajemy 55 to przy tej powinien sie wyłaczyć i dojśc z rozpedu kilka stopni wyżej do np 60

Piec najbardziej jest obciażony rano po zimenj nocy zimą. Warto wtedy patrzeć w kotłowni jak zachowuje się piec.
Najlepiej założyć na kaloryfery regulatory danfoss. Ustawić je na prawie 3 Zaoszczędzisz kolejne 10 % węgla.
Regulatory pokojowe nie polecam!!! Taniej na każdym kaloryferze DANFOSS

Efekt 3 tony wegla sezon ziomowy.
Latem zasobnik wegla na CWU : 2 miesiące
Gość: Kajman
2010-02-27 06:53
#4
Mam tę sama moc pieca i zbliżona powierzchnię do ogrzania. Aktualnie kupiłem dwie tony groszku, który podobnie jak u Ciebie spieka sie i niedopala. Mogę Ci jedynie doradzić to, że nalezy kupic dobry groszek. Co sam postaram sie zrobić. Miałem już lepszy i było super. Jednak jeśli chodzi o nastawy na sterowniku to proponuję dłuższy czas podawania. Dla przykładu ja mam aktualnie podawanie - 40s, przerwa - 120s, prędkość dmuchawy - 4. Daje to przerwę w postoju od 20 min do 40 min w zalezności od temperatury na zewnątrz. Przy czym zaznaczam, że temperatura wewnątrz wynosi u mnie 26 st.C. Przy niższej będa dłuższe przerwy.
Gość: brutek
2010-12-26 12:28
#5
Mam piec defro Komfort Eko 20 kw sterownik ST 37 nowy dom 140m Kw ocieplony jakie sa najlepsze ustawienia programatora chodzi mi o wszystkie ustawiena
Gość: edyta
2012-05-21 12:04
#6
witam, posiadam piec defro duo uni, bardzo prosze o podanie nastawien na lato, tylko na grzanie cieplej wody, pozdrawiam
Gość: stanislawa60
2012-11-20 20:42
#7
Jako kobieta prosze o pomoc w ustawieniu pieca defro eko komfort 20 sterownik ST 37 .Próbowałam już i małe ustawienia i obecnie coraz większe ale mam szlakę albo może grube takie speki obecnie mam nastawione na 20sek.i 1 min przerwy nadmuch 10 na maxa nawiew przytkany na dole na 80% ale co będzie do jutra to nie wiem. proszee mi pomóc może mam wydłużyć jeszcze czas podawania czyżby moc w parametrach ustawień miała podstawowe znaczenie.Może faktycznie iść z nastawieniem według instrukcji z tabeli na str.14
Prosze o pomoc czekam
Gość: stanislawa60
2012-11-20 20:56
#8
piec użytkuję dopiero 2 miesiące ale żeby wytrzymał nawet do 220 min to byłby sukces a co tu mówić jak pan powyżej do 40min wtedy bym całowała Pana po piętach
Gość: kolega
2015-09-22 21:05
#9
Udało się okiełznać piec?
  • 1