Gość: WK
2004-01-19 00:00
#1
okno dachowe
Szanowni Państwo.
Na poddaszu z oknem dachowym w domu jednorodzinnym urządziłem pralnię i suszarnię. Zwracam sie z prośbą o praktyczną radę jak można w sposób prosty wyeliminować wykroplenia na szybie ? Pomieszczenie jest wentylowane w czasie użytkowania wentylatorem o wydajności 30m3/h.
oraz jest włączany dodatkowy wentylator z nadmuchem na szybę.
Temperatura w pomieszczeniu w zimie utrzymuje się na poziomie ok.+ 10 st C. Czy jest może jeszcze prostsza metoda na "oszukanie" fizyki ?
Pozdrawiam WK
Gość: ZP
2004-01-19 00:00
#2
Jeśli to tylko możliwe to zamontuj grzejnik pod oknem.
Gość: Kanał
2004-01-21 00:00
#3
Widzisz człowieku - pytanie należałoby zadac ile kg tej bielizny pierzesz i ile wilgoci sie wydziela i czy to jest codziennie- bo pierzesz pieluchy dla czworaczków, oraz jakiej wielkości jest to pomieszczenie (m2 + m3).
jeśłi pierzesz codziennie i to duże ilości - zainstaluj mała centrale rekuperacyjną i będzie po ptakach- centrale sa od 2050 zł (np. VX- ventexu) i zrobi ci sie od razu lepiej (na szybie i w kieszeni)
Gość: Gnom
2004-01-22 00:00
#4
Fizyki oszukać się nie da, można tylko ją wykorzystać. Żeby na oknie nie wykraplała się wilgoć trzeba podnieść temperaturę szyby (tak jak na tylniej szybie samochodu) lub podgrzać powietrze w okolicach szyby (grzejnik). Ale w tym przypadku lepiej usunąć przyczynę (wilgoć w pomieszczeniu) a nie skutek. Wentylator 30 m3 to zdecydowanie za mało. 30 m3/h to może być wartość nominalna , przy braku otworu nawiewnego może być jeszcze mniej. Można zintensyfikować nawiew powietrza zewnetrznego ale wtedy albo grzejemy mocniej albo w pralni będzie chłodniej, można czerpać powietrze z korytarza wtedy wentylujemy dodatkowo dom ale oczywiście zużywamy energię na podgrzewanie powietrza. Można też zamontować centralę wentylacyjną z odzyskiem ale taka inwestycja raczej się nie zwróci. W każdym razie wymiana powietrza na pewno musi być większa.
Gość: kanał
2004-01-23 00:00
#5
Myśle , kolego ,że jak przestaniesz tam prać i suczyć - to problem wody na oknie SAM zniknie - i nie musisz tutaj słuchac mędrców jak Gnom. A serio - jełśi jest to twoje miejsce i będzie nim dalej - centralka rekuperacyjna jest jedynym dobrym rozwiązaniem - daje świeże powietrze i wydala wilgość - co więcej?
Gość: jasio
2004-01-24 00:00
#6
Moim skromnym zdaniem jest prostsze rozwiązanie.
Można w ten sposób jak mówili moi przedmówcy, ale ja polecam np. stronę osuszacze.pl
Czystego prania
Jasio
  • 1