Gość: anka
2003-06-30 00:00
#1
ogrzewanie powietrzem
Mam zamiar zainstalować w swoim domu ogrzewanie powietrzne takie jak stosuje się w ameryce. Czy możecie mi powiedzieć czy jest to dobre rozwiązanie w naszych warunkach? Jak się sprawdza w użytkowaniu, jaki jest koszt eksploatacji?
Gość: karbon
2003-07-01 00:00
#2
W sieci jest masę informacji na ten temat. Szukać.
Zapraszam na naszą stronę www.karbon.com.pl
Gość: Mysz
2003-07-01 00:00
#3
Instalacja na ogrzewanie powietrzem jest na tyle dobra ze mozna rowniez podlaczyc do niej AC, dlatego jak pisales, stosuje sie takie systemy w domach w Ameryce. Powietrze jest ogrzewane piecem gazowym o wysokiej wydajnosci, a wymuszona konwekcja z definicji szybko nagrzewa (i schladza). Minusem takiej instalacji jest to ze powietrze sie szybciej 'wysusza', no ale po co mamy nawilzacze :) Nie wiem natomiast jak to w pl domach by sie sprawdzilo, bo nasze sa drewniane, z dobra izolacja. Jak kolega zasugerowal - poszukac w sieci.
Gość: zbyszek1228
2005-09-23 00:00
#4
Witam!
A gdzie można kupić tanio piec do ogrzewania nadmuchowego?
Gość: zbyszek1228
2005-10-02 00:00
#5
Witam!
Proszę mi powiedzieć czy została Pani przy swoim zamiarze instalacji ogrzewania nadmuchowego. Czego udało się Pani dowiedzieć.
Gość: Wentylek
2005-10-03 00:00
#6
Stosowało w Ameryce...
Dobrze zrobione ogrzewanie nadmuchowe, jest najdroższym w eksploatacji(1), najmniej komfortowym(2) i naj drozszym w zainstalowaniu(3).
3- ponieważ pokoje mają różne potrzeby ciepła (pł/pdł , oświetlenie itp)a system siłowników sterujacych nadmuchem w poszczególnych pomieszczeniach, połączonych z termostatami jest mocno drogi.
2- w centralnych systemach ogrzewania płaci się za ciepło wytworzone a nie za odebrane, przy wodnym ogrzewaniu część niewykrzystanego "ciepła" wraca do zasobnika stanowiąc swego rodzaju odzysk. W nadmuchowym tego nie ma.
3- Termostaty w poszczególnych pokojach są na ścianie, która znacznie wolniej reaguje na zmiany temp. niż ciało na nadmuch ciepłego powietrza, stąd duzy dyskomfory.
Amerykanie robili to tylko w tanich chałupkach z jednym termostatem bimetalowym na cały dom, a temperaturę kontrolowali przez otwieranie okien. no ale wtedy galon ropy był tańszy od wody mineralnej.
Gość: maciek
2005-10-06 00:00
#7
tez zastanawiam sie nad tym ogzrewaniem! tylko ze ja chce podłaczyc pod kominek!!! czy to zdaje egzamin
Gość: Wentylek
2005-10-07 00:00
#8
Kominek jest tez ogrzewaniem niesterowalnym. Będziesz stał przy oknie i go otwierał? No chyba , że chałupę zbudujesz wg projektu Urlyka von Lich... z 1400 roku. wtedy rolę regulacji i automatyki pełnił mur.
Gość: Jerzyk
2005-12-01 00:00
#9
Miliony ludzi na świecie mieszka w domach z ogrzewaniem kominkowym. Żyją i mają się dobrze np. w Skandynawii. W Polsce zamknięte wkłady kominkowe stosuje się w ogrzewaniu nadmuchowym dopiero od kilkunastu lat. W większości po amatorsku - bez filtrów, bez nawilżaczy, bez możliwości czyszczenia instalacji. Po kilku sezonach eksploatacji takiej amatorszczyzny łatwo jest wysuwać bardzo krytyczne wnioski. Mamy więc sytuację analogiczną do tej, jaką mieliśmy w Polsce kilkadziesiąt lat temu, gdy powszechne ogrzewanie piecowe zaczęto zastępować centralnym. Wtedy 200-litrów wody w instalacji c.o. domu jednorodzinnego było normą, powszechne były układy otwarte bez zmiękczania wody, a cieknące zawory i brak jakichkolwiek termostatów czymś oczywistym. Musiało upłynąć kilkadziesiąt lat, aby to się zmieniło. Podobnie zmieni się technika ogrzewania nadmuchowego. I myślę, że szybciej.
Gość: Maciej
2005-12-02 00:00
#10
a co z rekuperatorem?
Wentylku ty nie jestes zwolennikiem rekuperacji?
Ogrzewanie powietrzne z rekuperatorem jest tu najlepszym rozwiazaniem.
Co do kominkow, to wszystko pieknie ladnie, tylko jaka jest sprawnosc takiego systemu, ile ciepla idzie w komin? Kominek to fajne rozwiazanie, aby sobie z ksiazka w kapiuszkach w foteliku posiedziec, ale nie jest dobry jako podstawowe zrodlo ogrzewania.
Pozdr
Gość: Wentylek
2005-12-02 00:00
#11
Nie widziałem dawno głupszej rzeczy jak ogrzewanko z rekuperatorkiem. wentylacja jest sterowana zupełnie innymi parametrami niż ogrzewanie. Łączyć tych rzeczy poprostu nie można!!!
Gość: Jerzyk
2005-12-02 00:00
#12
Uważam, że optymalnym sposobem ogrzewania jest piec gazowy ogrzewający grzejniki wodne. Tania inwestycja, łatwo sterować, wysoki komfort, średnie koszty eksploatacji. Gdy gaz jest niedostępny, to zalecam ogrzewanie nadmuchowe, w którym są dwa alternatywne źródła ciepła - kominek i nagrzewnica elektryczna. Realizując ogrzewanie nadmuchowe warto jednocześnie zrealizować wentylację nawiewno-wywiewną niekoniecznie z rekuperacją, bo centralne filtrowanie i nawilżanie powietrza jest przy ogrzewaniu nadmuchowym konieczne.
Gość: T. Brzęczkowski
2005-12-02 00:00
#13
Zgoda , ale tylko w domach nieizolowanych, przy małych potrzebach ciepła centralnego się zrobić nie da. Jest za drogie w eksploatacji i zapewnia niski poziom komfortu. www.nie-co.pl A ponieważ i u nas niedługo ciężko będzie utrzymać domy zużywające powyżej 30-70 kWh/m2 rocznie więc ogrzewania gazowe czy olejowe to poprostu historia. Pozdrawiam
  • 1