Gość: jkl
2005-09-22 00:00
#1
odpowietrzniki w pionach CO
Mieszkam w bloku.
’’Ktoś’’ zadecydował, że należy wymienić odpowietrzniki w pionach sugerując, że powinny być wymieniane co dwa lata.
Nowe odpowietrzniki były zakładane około 5 lat temu.
Gość: Puchatek
2005-09-22 00:00
#2
Witam
Rozumiem ze chodzi o odpowietrzniki automatyczne. Niestety takie odpowietrzniki ulegają zuzyciu a dokładniej są podatne na zabrudzenie (i objawia się to najczęściej nagłym przeciekiem), nie oznacza to jednak ze mają być wymieniane co 2 lata (u mnie w domu takie odpowietrzniki funkcjonują już 10 lat i nie został wymieniony ani jeden).
Z doswiadczenia wiem, ze pod takim odpowietrznikiem nalezy montować zawór kulowy, który po wpracowaniu instalacji powinien być zamkniety. Jesli woda w instalacji nie jest spuszczana (prace remontowe) to po pierwszych mrozach nastepuje odgazowanie wody w zładzie do tego stopnia, że wydzielene później powietrze stanowi naprawdę niewielką ilość. Wystarczy wtedy na moment otworzyć zawór i potem powtórnie go zamknać.
Przypuszczam ze pomysł z wymianą odpowietrznika co 2 lata ma w zamyśle spółdzielni uchronić mieszkańców przed wyciekami z odpowietrzników. Jest to jednak myslenie błedne, kilka razy miałem przypadki, ze to właśnie nowe odpowietrzmniki przeciekały. Krytycznym dla sprawnosci odpowietrznika jest sposób napełniania instalacji, a konkretnie szybkość z jaką się ją napełnia. Jesli robi się to powoli, są mniejsze szanse że zanieczyszczenia zablokują zawór w odpowietrzniku. Z tym się wiąże jeszcze jedna sprawa - im mniej spuszczeń i napełnień wody w instalacji tym wieksze prawdopodobieństwo ze odpowietrznik bedzie poprawnie pracował. I jeszcze jedno osoby mieszkajace na ostnich pietrach muszą bezwzglednie przebywać w mieszkaniach podczas napełniania instalacji - to jedyny sposób aby być pewnym ze nic nie zaleje im mieszkania.
A wracajac do tematu: czy wymieniać? wszystko zalezy od stanu odpowietrzników, a nie od ich wieku.
Gość: Robert
2005-09-23 00:00
#3
Jak jest instalacja z miedzi lub z plastiku to 10 lat spokojnie wytzrymają, bo tam nie ma co ich zabrudzić.
Gość: Puchatek
2005-09-23 00:00
#4
Tylko ze ta instalacja jest stalowa i te odpowietrzniki z powodzeniem wytrzymały 10 lat i wytrzymają jescze długo.
pozdrawiam
Gość: Travis
2006-05-15 00:00
#5
Bzdura ja po 6 latach zmuszony jestem wymienic.
Gość: ce
2006-10-03 00:00
#6
byc moze masz otwarty system c.o.?
  • 1